• a

  a

 • q

  q

 • s

  s

 • baner nauka zabawa.png
 • baner sport 2.png
 • baner sport kosz.png
 • baner studniówka.png
 • baner uroczystości.png
 • baner z logo koło nowe.png

Warsztaty laboratoryjne na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie

18 stycznia 2019 r. młodzież  klasy IIb i IIe Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie gościła w Katedrze Botaniki Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

 

Lekcja na uczelni to efekt współpracy między naszą szkołą a Uniwersytetem Przyrodniczym w Lublinie. 

Nasi uczniowie uczestniczyli w warsztatach laboratoryjnych z zakresu mikroskopii świetlnej. Zajęcia prowadziła dr hab. Agata Konarska, profesor nadzwyczajny Katedry Botaniki Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu oraz pracownicy Katedry Botaniki: dr hab. Krystyna Piotrowska-Weryszko, dr Marta Dmitruk i dr Aneta Sulborska.

W czasie zajęć uczniowie mieli wyjątkową możliwość obserwować (własnoręcznie wykonane) preparaty mikroskopowe: chloroplasty i ruch cytoplazmy w liściach moczarki kanadyjskiej, chromoplasty i druzy w komórkach miękiszu owoców róży, zmiany barwy antocyjanów w zależności od odczynu roztworu, antocyjany w komórkach miękiszu owoców ligustru, ziarna pyłku tulipana, zbiorniki wydzielnicze w skórce cytryny oraz zarodniki skrzypu polnego.

Serdecznie dziękujemy pracownikom Działu Promocji Uczelni i Wymiany Międzynarodowej, szczególnie panu dr inż. Pawłowi Michalskiemu za pomoc w organizacji warsztatów, za życzliwość, ciepłe przyjęcie oraz udostępnienie zdjęć. 

Oprac.: Marta Krupa

 • DSC_5
 • DSC_6
 • DSC_3
 • DSC_7
 • DSC_2
 • DSC_1
 • DSC_4

Simple Image Gallery Extended

Sukcesy i osiągnęcia

Staszic: mamy laureatkę „Żywej klasyki”

22 marca 2023 roku w Polsce odbył się ogólnopolski etap XII Międzynarodowego Konkursu młodych recytatorów „Żywa klasyka” - corocznego konkursu czytania prozy w języku rosyjskim wśród młodzieży. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Fundację „Dziecięcej Dyplomacji" pod patronatem Rosyjskiego Domu w Warszawie. W ramach konkursu uczestnicy czytali na głos wybrane fragmenty prozy swoich ulubionych rosyjskich autorów. W tym roku po raz kolejny opowiadania Antona Pawłowicza Czechowa odniosły godny pozazdroszczenia sukces.

Więcej…

Zawody sportowe

IX miejsce tenisistów stołowych Staszica w województwie

Wojewódzka Licealiada w Drużynowym Tenisie Stołowym odbyła się 9 marca 2023 roku w Zespole Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju. Po wyrównanych meczach z ZS2 Kraśnik i III LO Lublina nasza drużyna w składzie: Filip Szala, Tomasz Zając i Szymon Łobocki zajęła IX miejsce w województwie. Gratulacje!!!

Więcej…

Ogłoszenia

Akademia Staśka zaprasza!

Brak opisu.

Już w najbliższy wtorek 21 lutego 2023r. o godzinie 17.00 odbędą się kolejne warsztaty, poświęcone bohaterom bajek rosyjskich.
Będą: projekcje bajek, zgadywanki, kolorowanki, układanki, odgrywanie scenek.
Serdecznie zapraszamy!

Uroczystości, wydarzenia

Szkolna Akcja „Bezpieczeństwo przede wszystkim”

W bieżącym roku szkolnym kontynuujemy szkolną akcję „BEZPIECZEŃSTWO PRZEDE WSZYSTKIM”. Zakłada ona szereg spotkań z profesjonalistami z zakresu bezpieczeństwa oraz ochrony zdrowia. Dlatego też 20 lutego 2023 r. odbyło się pierwsze z wielu zaplanowanych spotkań w ramach naszej akcji. Jako pierwszych gościliśmy strażaków z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Hrubieszowie. Podczas spotkania nasi goście przekazali uczniom wiele cennych informacji na temat przestrzegania zasad bezpieczeństwa.

Więcej…