Uczniowie „Staszica” we Lwowie

Lwów to dla mnie zagranica,
Śpiewny język, stare kino…
Lwów to dla mnie tajemnica –
Niezaznana nigdy miłość.
Lwów to czas, co się oddala,
Przedwojenny elementarz,
To Wesoła Lwowska Fala…
No i Łyczkowski Cmentarz.
„Pocztówka z Wrocławia”
Roman Kołakowski
W dniach 13-14 czerwca 2019 roku pod opieką p. Neonili Pawluk i p. Edyty Wolańczuk odbyła się wycieczka uczniów naszej szkoły pod hasłem „Śladami Polskości na Ukrainie”. Tym razem odwiedziliśmy Lwów, Żółkiew, Krechów i Olesko. Miasto Żółkiew, założone w 1597 roku przez hetmana Stanisława Żółkiewskiego zwiedzaliśmy jako pierwsze. Charyzmatyczny przewodnik, pan Wiktor, opowiadając historie jego wielokulturowości, pokazał nam Zółkiewski Zamek, kościół św. Wawrzyńca, klasztor Bazylianów, Synagogę i inne miejsca. Ciekawym jest to, że miasto zostało zaprojektowane przez założyciela na wzór ludzkiego ciała. Na uwagę zasługuje „serce” na które składają dwa kościoły: rzymsko-katolicki oraz prawosławny, głowę stanowił oczywiście zamek, a bramy (zachowane 2 z 4) ręce i nogi. Panoramę miasta oglądaliśmy z wierzy zegarowej na szczycie Ratusza Miejskiego. Zajrzeliśmy jeszcze do malowniczego Krechowa, gdzie znajduje się słynny męski Monaster.
Jak mówi irlandzkie przysłowie – „Co nasyca oczy, nasyca serce” i tak właśnie stało się, kiedy przyjechaliśmy do Lwowa. Piękne miasto z cudownym klimatem, fragment Polski poza jej granicami. Miejsce tak niezwykłe, że zapewne każdy z uczestników naszej wycieczki zapragnie tam powrócić jeszcze raz. Mieliśmy okazję być w Operze Lwowskiej i oglądać kantatę sceniczną „Carmina Burana”.Jest to wielkie dzieło symfoniczno-chóralne Carla Orffa. Śpiewy na głosy solowe, chór i orkiestra, taniec kantaty należą do arcydzieł światowej muzyki klasycznej. Stanowi wyzwanie sceniczno-muzyczne jak dla inscenizatora, tak i dla widzów. Są to kontrastujące obrazy o życiu – radości, szczęścia, zabawy, piękna, miłości, upadku, nienawiści, ale głównym filozoficznym rdzeniem jest refleksja nad zmiennością i siłą ludzkiego przeznaczenia – fortuną. Mieliśmy okazje też spędzić czas na Starówce, zobaczyć kamieniczki, muzea, restauracje lokalne i kafejki, posłuchać ulicznych grajków i poczuć klimat tego niezwykłego miasta. Na koniec zawitaliśmy do Oleska, gdzie oglądaliśmy zbiory eksponatów umieszczone na zamku, w którym urodził się Jan III Sobieski. Poznaliśmy jego historię przyjścia na świat oraz ciekawe fakty biograficzne.
Wszystko – warunki w hotelu „Sobieski”, pyszna kuchnia, przyjazna i wesoła atmosfera sprzyjały zwiedzaniu i pogłębianiu wiedzy z historii tych terenów, a cudowne widoki pod koniec wycieczki sprawiły, że pełni niezapomnianych przeżyć wróciliśmy do Hrubieszowa, mając nadzieję, że znów kiedyś odwiedzimy Lwów …
Opr.: Matylda Ślaźyńska
Artykuły najbardziej popularne
Sukcesy i osiągnęcia
Staszic: mamy laureatkę „Żywej klasyki”
22 marca 2023 roku w Polsce odbył się ogólnopolski etap XII Międzynarodowego Konkursu młodych recytatorów „Żywa klasyka” - corocznego konkursu czytania prozy w języku rosyjskim wśród młodzieży. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Fundację „Dziecięcej Dyplomacji" pod patronatem Rosyjskiego Domu w Warszawie. W ramach konkursu uczestnicy czytali na głos wybrane fragmenty prozy swoich ulubionych rosyjskich autorów. W tym roku po raz kolejny opowiadania Antona Pawłowicza Czechowa odniosły godny pozazdroszczenia sukces.
Więcej…Zawody sportowe
IX miejsce tenisistów stołowych Staszica w województwie
Wojewódzka Licealiada w Drużynowym Tenisie Stołowym odbyła się 9 marca 2023 roku w Zespole Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju. Po wyrównanych meczach z ZS2 Kraśnik i III LO Lublina nasza drużyna w składzie: Filip Szala, Tomasz Zając i Szymon Łobocki zajęła IX miejsce w województwie. Gratulacje!!!
Więcej…Ogłoszenia
Akademia Staśka zaprasza!
Już w najbliższy wtorek 21 lutego 2023r. o godzinie 17.00 odbędą się kolejne warsztaty, poświęcone bohaterom bajek rosyjskich.
Będą: projekcje bajek, zgadywanki, kolorowanki, układanki, odgrywanie scenek.
Serdecznie zapraszamy!
Uroczystości, wydarzenia
Szkolna Akcja „Bezpieczeństwo przede wszystkim”
W bieżącym roku szkolnym kontynuujemy szkolną akcję „BEZPIECZEŃSTWO PRZEDE WSZYSTKIM”. Zakłada ona szereg spotkań z profesjonalistami z zakresu bezpieczeństwa oraz ochrony zdrowia. Dlatego też 20 lutego 2023 r. odbyło się pierwsze z wielu zaplanowanych spotkań w ramach naszej akcji. Jako pierwszych gościliśmy strażaków z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Hrubieszowie. Podczas spotkania nasi goście przekazali uczniom wiele cennych informacji na temat przestrzegania zasad bezpieczeństwa.
Więcej…