O projekcie „Reporterzy z Gotanii”
Działające przy naszej szkole Stowarzyszenie „Staszic” wystąpiło o dofinansowanie w ramach II Konkursu Grantowego „GRANTY NA ROZWÓJ NGO” w ramach Projektu „Od wizji do nowoczesnego zarządzania podregionem Gotania”, współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.
Przygotowany przez Stowarzyszenie projekt „Reporterzy z Gotanii” został sklasyfikowany przez Komisję Przyznającą Dotację na trzecim miejscu w rankingu wśród 36 złożonych wniosków. Łączna dotacja na projekt wynosi 48 915,- zł.
Projekt został oparty na dotychczasowych doświadczeniach działającego w ZS nr 2 radia RTM Staszic. Dotacja pozwoli zdecydowanie rozszerzyć i ukierunkować dziennikarskie działania młodzieży. Niniejszy projekt ma na celu:
rozwój zasobów ludzkich – pracę grupy młodzieży we wspólnym Radiu RTM „Staszic” – klubie młodzieżowym, młodzież zdobędzie umiejętności dziennikarsko – reporterskie oraz realizatora audycji radiowych i fotoreportaży,
promocję podregionu Gotania, ma zatem wpływ na rozwój turystyki w regionie,
publikowanie audycji i fotoreportaży promujących kulturę, tradycję, rękodzieło, unikalne zawody związane z lokalną tradycją,
integrację społeczności Gotanii dając jej pełniejszą informację o wydarzeniach w najbliższym sąsiedztwie, nieograniczony, bezpłatny dostęp do wszystkich audycji i fotorelacji umieszczonych w internecie.
Pojekt przeznaczony jest dla 30 gimnazjalistów lub licealistów, podzielonych na 2 grupy dziennikarzy radiowych i jedną fotoreporterską oraz 3 opiekunów (po jednym dla każdej grupy).
Etap I.
Zakup wyposażenia niezbędnego do zarządzenia projektem oraz do jego realizacji tj.: zakup 2 zestawów przenośnego sprzętu reporterskiego (dyktafon, mikrofon, słuchawki), komputera i oprogramowania do obróbki materiału dźwiękowego, zakup stacjonarnego zestawu do wyposażenia studia nagrań, zakup 2 aparatów fotograficznych oraz kopmputera i opragramowania do obróbki grafiki koputerowej.
Etap II.
Szkolenia: a) obsługa sprzętu i oprogramowania b) zadania i odpowiedzialność dziennikarska, reporterska c) emisja głosu, dykcja d) fotografia reportażowa e) merytoryczne przygotowanie nt Gotanii f) wizyta studyjna w Radiu Lublin.
Etap III.
Praca reporterska: a) zbieranie informacji o zapowiadanych wydarzeniach kulturalnych na terenie Gotanii, sztuce, tradycji, unikalnych zawodach, ludziach Gotanii w szczególności jej współczesnych pasjonatach (histeria i teraźniejszość), informacji o miejscach atrakcyjnych turystycznie, gospodarstwach agroturystycznych podregionu b) udział i zbieranie informacji, poprzez rejestrowanie imprezy, rozmowy z organizatorami, uczestnikami oraz widzami, c) wywiady z osobami zaangażowanymi w życie kulturalne, d) cykle reportaży historycznych, o kulturze, sztuce, rękodziele, unikalnych zawodach tradycji terenu Gotanii, także z miejsc atrakcyjnych turystycznie (np. ze względu na przyrodę i historię) i gospodarstw agroturystycznych, e) obróbka materiału – przygotowanie go pod względem technicznym do umieszczenia na antenie, w Internecie, wystawie.
Etap IV.
Popularyzowanie: a) umieszczanie audycji i fotoreportaży w Internecie, b) monitorowanie (z analizą) ilości wejść, odsłuchań, polubień, komentarzy, c) organizowanie sond dla słuchaczy, internautów, analiza wyników sond, d) przygotowanie wystaw fotoreportaży.
Etap V.
Zorganizowanie otwartego konkursu dla „Reporterów z Gotanii” oraz społeczności lokalnej na najciekawszą audycję i fotoreportaż, jurorami w konkursie będą profesjonalni dziennikarze. Rezultaty działań to wzrost rozpoznawalności marki Gotania, współpraca między Stowarzyszeniem Staszic, a innymi instytucjami, pełniejsza informacja o wydarzeniach kulturalnych naszego regionu.
Korzyści wynikające z projektu:
MŁODZIEŻ – nabycie umiejętności obsługi profesjonalngo sprzętu + reporterskie doświadczenie umożliwią, ułatwią studiowanie np. dziennikarstwa, – poszerzenie wiedzy o Gotanii (przeszłość, teraźniejszość), – aktywne uczestnictwo w życiu kulturalnym i kształcenie umiejętności przedstawiania własnych poglądów, – doskonalenie się w posługiwaniu się poprawną polszczyzną, – możliwość spotkania znanych osób, ludzi z pasją – czerpanie inspiracji.
GOTANIA – promocja marki i wszelkich działań, tym samym wzrost atrakcyjności turystycznej,
LOKALNA SPOŁECZNOŚĆ – pełniejsza informacja o wydarzeniach w najbliższym sąsiedztwie, nieograniczony, bezpłatny dostęp do wszystkich audycji i fotorelacji umieszczonych w internecie; promocja lokalnych artystów i twórców, przedstawicieli ginących zawodów, organizatorów imprez kulturalnych, turystycznych, rozpowszechnianie ich wizerunku, twórczości działań za pośrednictwem internetu na cały świat. Wszyscy odbiorcy projektu zyskują możliwość poznania wartości i piękno swojej Małej Ojczyzny.
Artykuły najbardziej popularne
Sukcesy i osiągnęcia
Iza laureatką Międzynarodowego Festiwalu Języka Rosyjskiego 2020!
24 grudnia 2020 roku podczas telekonferencji Moskiewskiego Departamentu Edukacji i Nauki Marianna Lebedeva, dyrektor Moskiewskiego Centrum Jakości Kształcenia, podsumowała wyniki tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Języka Rosyjskiego i podała zwycięzców. Ogólnie w konkursie wzięło udział dwa tysiące uczniów z 5 kontynentów, 30 państw, 79 miast. Większość uczestników pochodziła z Białorusi, Serbii, Bułgarii, Włoch, Kazachstanu, ale nie zabrakło też uczestników z dalekiej Australii czy Kanady. W tym roku po raz pierwszy zmagania o tytuł laureata odbyły się online od 5. do 27. listopada w każdej z 7 kategorii.
Więcej…Zawody sportowe
Podwójny awans uczniów „Staszica” do zawodów rejonowych w drużynowym tenisie stołowym
10 grudnia 2019 roku w Naszej szkole rozegrana została Powiatowa Licealiada w Drużynowym Tenisie Stołowym. Zarówno drużyna chłopców, jak i dziewcząt, zajęły II miejsce w powiecie uzyskując awans do zawodów rejonowych. Gratulacje!!!
Więcej…Ogłoszenia
Magia Słowa - literatura rosyjska w interpretacji uczniów szkół ponadpodstawowych
Drodzy uczniowie!
Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnej edycji konkursu pt. "Magia Słowa - literatura rosyjska w interpretacji uczniów szkół ponadpodstawowych", który odbędzie się formule on-line. Zadanie konkursowe polega na przesłaniu linka do nagrania video, na którym uczniowie czytają wskazany przez Organizatorów tekst konkursowy (w załączeniu). Zgłoszenia przyjmujemy do 18.12. Link z do nagrania przesyłamy do nauczyciela języka rosyjskiego. Szczegółowe informacje znajdują się w załączonych plikach.
Więcej…Uroczystości, wydarzenia
Akcja MEN "Razem na święta" 2020 w Staszicu.
Okres Świąt Bożego Narodzenia jest szczególnym momentem w życiu wielu ludzi na całym świecie, pełnym radości oraz duchowych przeżyć. Często kojarzony z rodziną, która zbiera się przy wspólnym stole, by cieszyć się swoją obecnością, śpiewać kolędy i składać sobie wzajemne życzenia. Dla dzieci też są niezwykle ważne, bo czekają na upragnione prezenty.
Więcej…