• a

  a

 • q

  q

 • s

  s

 • baner nauka zabawa.png
 • baner sport 2.png
 • baner sport kosz.png
 • baner studniówka.png
 • baner uroczystości.png
 • baner z logo koło nowe.png

Dworzec Centralny w Warszawie a „Staszic” w Hrubieszowie …

Nieliczni (do dziś) wiedzą, że taki związek istnieje. Otóż tegoroczny 40 – letni jubilat, bez wątpienia znak rozpoznawczy stolicy Polski, zaistniał po raz pierwszy w konkursie rozpisanym w 1946 r.

Wygrał go młody architekt z Hrubieszowa, Arseniusz Romanowicz (ur. 30.08. 1910 w Hrubieszowie – zm. 9.02.  2008 w Warszawie)  - absolwent Państwowego Gimnazjum Koedukacyjnego im.  ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie z roku 1930 (wespół z Piotrem Szymaniakiem, z którym tworzył zawodowy duet).  Matura gimnazjalna otwierała wówczas drogę do studiów wyższych – dyplom architekta Arseniusz Romanowicz uzyskał na Politechnice Warszawskiej w 1936 roku.

Powstały w latach 1972-75 budynek Dworca Centralnego jest, co prawda, siódmą koncepcją pierwotnego projektu (ten sam budynek projektowali przez kolejne 29 lat), ale autorstwo jest niepodważalne.
Arseniusz Romanowicz jest także współautorem projektów wielu innych budynków powojennej Warszawy, np. Dworzec Wschodni, stacje: Ochota, Powiśle. Obiekty te do dziś należą do najbardziej charakterystycznych budynków stolicy.
Arseniusz Romanowicz i Piotr Szymaniak, twórcy warszawskiego Dworca Centralnego i Wschodniego oraz stacji warszawskiej Linii Średnicowej doczekali się opracowania – Fundacja Centrum Architektury wydała książkę przypominającą sylwetki architektów.  Na rynku ukazała się poświęcona im książka pt. „AR/PS. Architektura Arseniusza Romanowicza i Piotra Szymaniaka”
W styczniu 2012 roku ogłoszono nominacje do jednej z najbardziej cenionych i prestiżowych nagród architektonicznych świata, przyznawanej przez Unię Europejską Mies van der Rohe Award. Jednym z nominowanych do nagrody obiektów został… zbudowany w latach 1972-1975 właśnie warszawski Dworzec Centralny autorstwa absolwenta naszej szkoły.

Tekst: Regina Kopera

Sukcesy i osiągnęcia

Włącz REC: Radio, Edukację i Czas na rozwój! - zadanie wykonane!

Redaktorzy szkolnego radia RTM Staszic wraz ze Stowarzyszeniem Staszic 31. maja 2023 r. zakończyli realizację zadania publicznego “Włącz REC: Radio, Edukację i Czas na rozwój!” dofinansowanego przez Powiat Hrubieszowski kwotą 5000 zł. Paulina Belina z kl. 3e, Aleksandra Szabat z kl. 3c i Sebastian Borek z kl. 3b pod opieką Pani Joanny Szabat - opiekuna radia RTM Staszic i sekretarza Stowarzyszenia Staszic przez kilka miesięcy cierpliwie i z dużym zaangażowaniem wykonywali kolejne zadania.

Więcej…

Zawody sportowe

Srebro i brąz na zawodach wojewódzkich podczas Festiwalu Sztafet

15 czerwca 2023 roku w Lublinie odbył się Wojewódzki Finał Licealiady w Festiwalu Sztafet. Znakomicie zaprezentowali się uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie zajmując miejsca na podium! Gratulacje!!!

Więcej…

Ogłoszenia

Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/24