Ułatwienia dostępu

        

 

31 maja 2023 roku w I Liceum Ogólnokształcącym im. ks. S. Staszica w Hrubieszowie zakończono realizację zadania publicznego „Spotkania z Królową Nauki – Interdyscyplinarne warsztaty kreatywnej matematyki dla każdego w Akademii Staśka”, które zostało sfinansowane ze środków Starostwa Powiatowego w Hrubieszowie, a zorganizowane przez działające przy szkole Stowarzyszenie „Staszic”.

Warsztaty obejmowały trzy spotkania, w których uczestniczyło 75 uczniów ze szkół z powiatu hrubieszowskiego. Przygotowaniem zajęć zajęli się członkowie Stowarzyszenia „Staszic” – nauczyciele naszej szkoły. Wszystkie działania były realizowane nieodpłatnie w ramach wolontariatu. Wolontariusze pomagali w przygotowaniu sal i sprzętu oraz przeprowadzeniu spotkań. Pełnili ważną rolę, pomagając uczestnikom przy wykonywaniu zadań i wyjaśniając poznawane zjawiska czy prawa nauki. Te zadania wzorowo wykonali uczniowie z klas: III c, II b, III b pod opieką merytoryczną pań Marzeny Banach, Moniki Młynarczuk oraz Marty Krupy i organizacyjną Zarządu Stowarzyszenia „Staszic”. Nad warsztatami czuwała również Dyrekcja szkoły.

Kreatywne zajęcia  pozwoliły zmierzyć się każdemu uczestnikowi z problemem „Czy bez znajomości matematyki, można spostrzec głębokie piękno przyrody i zrozumieć prawa i reguły rządzące światem ożywionym i nieożywionym naszej planety? ”  Udowodniliśmy, że cały świat przyrody ożywionej i nieożywionej da się opisać za pomocą... matematyki. Czasem w postaci prostego odliczania, a innym razem – w formie długich, skomplikowanych wzorów. Zanim jednak uczestnicy warsztatów zrozumieli, że rzeczywiście tak jest,  to podczas zajęć zwróciliśmy uwagę  na to, że matematyka, biologia i geografia to siostry - nierozłączki.

Zadanie obejmowało trzy spotkania:

  1. Warsztaty z zakresu geometrii „Natura jest napisana w języku matematycznym”.
  2. Warsztaty z zakresu biologii „Biomatematyka w mikroświecie”.
  3. Warsztaty z geografii „Jak zmierzono wysokość Mount Everestu bez wchodzenia na jego szczyt?”

Wszystkie zajęcia miały na celu uczenie się wykorzystywania zdobytych umiejętności matematycznych w obserwowaniu przyrody m.in.:
- rozwijanie procesów poznawczych: uwagi, pamięci, mowy, myślenia;
- rozbudzanie ciekawości świata oraz zainteresowań matematycznych i przyrodniczych;
- obserwowanie i badanie najbliższego otoczenia, dostrzegania i interpretowania zjawisk przyrodniczych;
- kształtowanie umiejętności formułowania wniosków opartych na doświadczeniach, eksperymentach.
Działania badawcze miały charakter kreatywny, przez co uczestnicy poszerzali swoją wiedzę, mogli przezwyciężać przeszkody i wypróbowywać nowe możliwości postępowania, jednocześnie czerpali wiele radości z poszukiwań, eksperymentów i obserwacji. Wykonywanie takich działań stało się wspaniałą zabawą, podczas której w urozmaicony sposób nasi uczestnicy zdobywali wiedzę i uczestniczyli w doświadczeniach.

Pragniemy serdecznie podziękować Pani Anecie Karpiuk, Staroście Hrubieszowskiemu, dzięki Pani współpracy ze Stowarzyszeniem Staszic mogliśmy zrealizować kolejny projekt mający na celu rozwijanie pasji i zainteresowania nauką wśród młodzieży z terenu powiatu. Było nam miło gościć Panią Anetę Karpiuk zarówno w dniu rozpoczęcia projektu, jak również podczas kolejnych spotkań z młodzieżą.

Słowa wdzięczności kierujemy do Dyrektorów szkół podstawowych. Pani Edyta Kucharska, Pan Marcin Mróz i Pani Marzanna Bednarczuk i Pani Katarzyna Lewandowska obdarzyli zaufaniem nas i naszych uczniów, umożliwiając swoim podopiecznym udział w warsztatach na terenie I LO im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie.   

loading...
Akademia Staśka
Akcje SU
Wycieczki
Uroczystości
Sport
Sukcesy
Wydarzenia