Wycieczka do Lwowa…

l gdybym się kiedyś
Urodzić miał znów,
To tylko we Lwowie!
Bo szkoda gadania,
Bo co chcesz, to mów
Nie ma jak Lwów!

Słowa te idealnie odzwierciedlają myśli uczestników czerwcowej wycieczki do pięknego, tak wiele znaczącego dla polskiej kultury miasta – Lwowa. W niedzielny poranek, 11 czerwca, grupa uczniów wraz z nauczycielami wybrała się za wschodnią granicę naszego państwa. Przejeżdżając przez urokliwe lwowskie uliczki trafiliśmy na Cmentarz Łyczakowski, który jest miejscem pochówku wielu zasłużonych dla Polski i Ukrainy ludzi kultury, nauki i polityki.

Częścią tej zabytkowej nekropolii miasta jest Cmentarz Orląt Lwowskich, który wywarł na nas ogromne wrażenie. Uczestnikami wycieczki wstrząsnęły uzyskane informacje o wieku i motywacjach patriotycznych poległych. Mimo wszystko, pełni podziwu dla tych młodych bohaterów udaliśmy się na dalsze zwiedzanie miasta. Sympatyczny pan przewodnik, z którym mieliśmy przyjemność współpracy w zeszłym roku, po raz kolejny zabrał nas do wielu pięknych miejsc i mieliśmy nawet okazję do zobaczenia tradycyjnego, ormiańskiego chrztu oraz przygotowań do ślubu w obrządku wschodnim. 

Po pysznym obiedzie udaliśmy się na zwyczajne spacerowanie po urokliwych uliczkach, nie zapominając oczywiście o fabryce czekolady, gdzie oprócz zakupów uwielbianych przez nas słodyczy, nie odmówiliśmy sobie również jedzenia tych pyszności. Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie imponującego gmachu Opery Lwowskiej, a po oglądaniu budynku i jego pięknych, bogato zdobionych salek, mieliśmy przyjemność bycia częścią widowni na balecie „Giselle”. Dla niektórych wycieczkowiczów był to pierwszy kontakt z takim wydarzeniem, co przyniosło jeszcze więcej wrażeń. Wycieczka była wyjątkowym wydarzeniem dla każdego z nas. 

Oprócz kulturowego wymiaru i tradycyjnego zwiedzania, wielokrotnie, korzystając czasu wolnego, mogliśmy obserwować normalne życie naszych wschodnich sąsiadów. Wyjazd ten każdemu z osobna bardzo się podobał i wszyscy odliczamy już dni do następnego przekroczenia granicy!

 

 • 001
 • 003
 • 005
 • 004
 • 007
 • 008
 • 009
 • 010
 • 011
 • 013
 • 014
 • 016
 • 015
 • 017
 • 018
 • 019
 • 020
 • 022
 • 021
 • 023
 • 024
 • 025
 • 026
 • 027
 • 028
 • 030
 • 029
 • 031
 • 032
 • 033
 • 034
 • 035
 • 036
 • 037
 • 038
 • 039
 • 040
 • 041
 • 042
 • 044
 • 045
 • 046
 • 047
 • 049
 • 048
 • 051
 • 050

Simple Image Gallery Extended

Sukcesy i osiągnęcia

I miejsce Jacka Tyszkiewicza!

6 października 2017 r. w Zwierzyńcu, uczeń klasy IIIa naszego gimnazjum, Jacek Tyszkiewicz, wywalczył I miejsce w II Wojewódzkim Konkursie "Matematyka z kalkulatorem graficznym" organizowanym pod patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego. Wszyscy nasi reprezentanci zaprezentowali się bardzo dobrze, tuż za podium znaleźli się Magdalena Bojarczuk (IIIag) i Tomasz Turek (IIIcg).

Więcej…

Zawody sportowe

Wicemistrzynie wojewódzkiego półfinału Licealiady w Lidze LA

10 października 2017 roku w Zamościu odbył się Wojewódzki Półfinał Licealiady w lidze LA dziewcząt, w których startowało osiem szkół z Chełma, Biłgoraja, Tomaszowa Lubelskiego, Krasnegostawu oraz z Zamościa. Awans na dalszy etap uzyskały dziewczęta z naszej szkoły, które pomimo dużej konkurencji zajęły II miejsce. "Staszic"  wystawił zarówno drużynę dziewcząt i chłopców.   

Więcej…

Ogłoszenia

Rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018

Rozpoczęcie nowego roku szkolnego

2017/2018

odbędzie się

4 września 2017 r.

 

8.00 - Msza św. w kościele parafialnym p.w. św. Mikołaja.

9.15 - Uroczysta inauguracja roku szkolnego na placu szkolnym.

Uroczystości, wydarzenia

Granice mojego języka są granicami mojego świata

W dzisiejszych czasach chyba nikomu nie trzeba mówić, jak ważna jest nauka języków obcych, które są naszą przyszłością i jak już w XX wieku głosił wybitny austriacki filozof –Ludwig Wittgenstein – otwierają nam bramy na świat. W myśl tej zasady, 29 września uczniowie klasy II A i II D naszego liceum, pod opieką p. prof. N. Pawluk, J. Pudłowskiej, J. Patkowskiej i J. Korneluk, pełni entuzjazmu udali się do Lublina, na organizowane przez UMCS  Hieronimki.

Więcej…