Wycieczka w Góry Świętokrzyskie

W dniach 12 -14 czerwca 2017 r. uczniowie z klasy ekonomicznej – 1c i 2c, realizujący rozszerzoną geografię, oraz zainteresowana edukacją przyrodniczą młodzież z klas 2a i 2b  uczestniczyli w wyjeździe turystyczno – krajoznawczym w Góry Świętokrzyskie. Oprócz chwil relaksu i odpoczynku po blisko dziesięciomiesięcznej nauce, uczestnicy wycieczki poszerzyli swoją wiedzę geograficzną na temat historii, budowy geologicznej i cech środowiska przyrodniczego regionu.

W pierwszym dniu wyprawy, podczas wędrówki szlakiem biegnącym wschodnim stokiem Łysej Góry zwanym Drogą Królewską uczniowie mieli możliwość podziwiać piękno Puszczy Jodłowej w granicach Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Sugeruje się, że nazwa szlaku pochodzi od licznych pielgrzymek królów polskich, zmierzających tędy do relikwii Krzyża Świętego. Pokonując szlak uczestnicy wycieczki mieli dużą satysfakcję z tego, że szli tędy przed nimi m.in. Władysław Jagiełło, Kazimierz Jagiellończyk, Jan Olbracht, Zygmunt Stary wraz z królową Boną, Zygmunt III, Władysław IV, Jan Kazimierz, Michał Korybut Wiśniowiecki i inni. Niektórzy z królów odbywali pielgrzymkę wielokrotnie, np. król Władysław Jagiełło jedenaście razy.
Przed wyruszeniem na szlak w Nowej Słupi – miejscowości znanej z Dymarek Świętokrzyskich, w pobliżu wejścia do ŚPN uczniowie zostali zapoznani z historią kamiennej figury pielgrzyma, zwanego również Emerykiem. Według legend i opowiadań ludowych pielgrzym ze względu na swoją pychę został zamieniony w kamień i co rok o ziarenko piasku posuwa się w stronę klasztoru. Legenda głosi, że gdy pielgrzym dotrze do bram klasztoru nastąpi koniec świata.
Po przekroczeniu bramy Świętokrzyskiego Parku Narodowego uczniowie mogli podziwiać naturalny drzewostan pierwotnej puszczy porastającej ten obszar kraju. Jednym z najokazalszych drzew jest tutaj buk „Jagiełły”, rosnący nieopodal szlaku. Jest to jeden z największych i najstarszych buków w Parku. Wchodząc na wyższe partie szlaku, uczestnicy wyprawy stąpali po coraz starszych skałach. Występujące tutaj na powierzchni skały piaskowca kwarcytowego, należą do jednych z najstarszych w Polsce.
Po wejściu na szczyt Świętego Krzyża, dalej szlakiem niebieskim grupa udała się wzdłuż łąk w kierunku bramy Klasztornej. Tuż przed bramą uczniowie mieli możliwość obserwowania okazałej wychodni skalnej piaskowca kwarcytowego obrazującej ułożenie warstw skalnych mających ponad 500 mln lat.
Na szczycie Łysej Góry młodzież zwiedziła kompleks pobenedyktyńskich zabudowań klasztornych oraz gołoborze, na które prowadzą schody kończące się platformą widokową. Szczyt Łysej Góry stanowił jeden z najpiękniejszych punktów widokowych na całej trasie naszej wycieczki.
Jednak największe wrażenie na uczestnikach wyprawy zrobiła Jaskinia „Raj”, którą mieliśmy możliwość zwiedzać w ostatnim dniu pobytu w górach. Uznawana za jedną z największych atrakcji turystycznych Gór Świętokrzyskich i jedną z najpiękniejszych jaskiń krasowych naszego kraju, zachwyciła nas bogactwem i różnorodnością kalcytowych form naciekowych. To tutaj, w rezerwacie przyrody nieożywionej i stanowisku archeologicznym, teoretyczne lekcje z geografii fizycznej, a konkretnie z procesów egzogenicznych, zostały utrwalone zajęciami terenowymi. Uczniowie obserwując występujące w jaskini m.in. skupiska stalaktytów o unikatowym na skalę światową zagęszczeniu i inne formy rzeźby krasowej mieli możliwość wykazać się zdobytą wcześniej wiedzą.

 • 100_8411
 • 100_8412
 • 100_8413
 • 100_8414
 • 100_8415
 • 100_8416
 • 100_8417
 • 100_8418
 • 100_8419
 • 100_8420
 • 100_8421
 • 100_8422
 • 100_8423
 • 100_8424
 • 100_8425
 • 100_8426
 • 100_8427
 • 100_8428
 • 100_8429
 • 100_8430
 • 100_8431
 • 100_8432
 • 100_8433
 • 100_8434
 • 100_8435

Simple Image Gallery Extended

 

Sukcesy i osiągnęcia

Zwycięstwo w turnieju Debat Oksfordzkich

02 czerwca 2017 drużyna naszego liceum zwyciężyła w Turnieju Debat Oksfordzich zorganizowanym przez nieformalną grupę młodych pOBUDZENI, działającą przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Hrubieszowie.

Więcej…

Zawody sportowe

II miejsce w Turnieju Piłki Siatkowej Kobiet o Puchar Rektora PWSZ w Zamościu.

12 maja Zamościu odbył się Turniej Piłki Siatkowej Kobiet o Puchar Rektora PWSZ w Zamościu .W zawodach uczestniczyło sześć drużyn. Drużyna dziewcząt ze ZS nr 2 w Hrubieszowie zajęła II miejsce przegrywając w TIE-BREKU 17:15  Skład drużyny:

Więcej…

Ogłoszenia

Zakończenie roku szkolnego 2016/2017

Uroczyste pożegnanie roku szkolnego 2016/2017 odbyło się 23 czerwca, w hali sportowej naszej szkoły. Tradycyjnie były nagrody i wyróżnienia za osiągnięcia naukowe, sportowe, artystyczne, aktywność społeczną, czytelnictwo. Ogółem wręczonych zostało 446 nagród książkowych.

Więcej…

Uroczystości, wydarzenia

Wizyta młodzieży z Izraela

Jak co roku, uczniowie Zespołu Szkół nr 2 wraz z nauczycielami, p. Dyrektor Alicją Borkowską, p. Wicedyrektor Czesławą Semczuk oraz z p. Burmistrzem Tomaszem Zającem wspólnie oczekiwali na przyjazd i przywitanie młodzieży z Izraela przy cmentarzu żydowskim na ul. Kruczej. Wizyta rozpoczęła się około godziny 10.00 modlitwą przy pomniku upamiętniającym przodków naszych gości. Przy Ścianie Pamięci zostały złożone kwiaty i zapalone znicze.

Więcej…