Wycieczka do Zakładu Karnego w Hrubieszowie

W czwartek 18 stycznia 2018 r. uczniowie klasy IIC LO pod opieką wychowawcy p. Moniki Młynarczuk wzięli udział w wycieczce o charakterze profilaktyczno-edukacyjnym do Zakładu Karnego w Hrubieszowie. Jej celem było zapoznanie młodzieży z pracą służb więziennych, ukazanie organizacji pracy i zasad funkcjonowania ZK oraz profilaktyka -  konsekwencje złych zachowań, nieprzystosowania społecznego i działań powszechnie nieakceptowanych.

Po wejściu do budynku uczestnicy wycieczki odczuli specyficzny rygor, który obowiązywał zarówno osadzonych jak i zwiedzających.  Wszyscy zostali wylegitymowani, pozbawieni urządzeń telekomunikacyjnych, na przykład telefonów. Spotkanie rozpoczęło się w sali, w której więźniowie spędzają czas z bliskimi podczas odwiedzin.

Kolejnym etapem był przemarsz do sali konferencyjnej. Tam pan Dyrektor Zakładu Karnego wraz z opiekunami wycieczki – panem kapitanem i panem porucznikiem (rzecznikiem prasowym ZK) zapoznali młodzież z historią placówki, działalnością i zadaniami Służby Więziennej, charakterem oraz specyfiką pracy funkcjonariusza, a także z zajęciami więźniów w czasie pobytu w zakładzie karnym. Zaprezentowano wyposażenie funkcjonariusza Grupy Interwencyjnej SW. Na podstawie przekazanych informacji nawiązała się dyskusja, która miała na celu uświadomienie wychowankom, jakie kary grożą za złamanie Kodeksu Karnego.

Następnie uczniowie wzięli udział w spotkaniu z jednym z osadzonych i jego wychowawcą. Opowiadając epizody ze swojego życia, więzień przestrzegał młodych ludzi przed skutkami nieprzemyślanych zachowań, błędnych decyzji, które mogą zadecydować o ich przyszłości i dalszym życiu.

Duże zainteresowanie podczas wycieczki wzbudził młodziutki niemiecki terier myśliwski - Nygus, którego umiejętności wykrywania narkotyków (nagradzane na zawodach międzynarodowych) mieliśmy możliwość podziwiać.
Ostatnim punktem wizyty był spacer po terenie Zakładu Karnego. Każdy z uczestników mógł zobaczyć celę, w której mieszka czterech osadzonych, izolatkę, plac spacerowy. Uczniowie dowiedzieli się o warunkach życia więźniów, ich harmonogramie dnia, obowiązkach, systemie nagród i kar.

Podsumowując, była to dla młodzieży nietypowa lekcja uświadamiająca konsekwencje wejścia w konflikt z prawem, zachęcająca do zachowań społecznie akceptowalnych, życia zgodnego z normami społecznymi i obowiązującym prawem.


Monika Młynarczuk

 

  • IMG_20180118_114756
  • IMG_20180118_114855
  • IMG_20180118_114857
  • IMG_20180118_125437

Simple Image Gallery Extended

Sukcesy i osiągnęcia

Brawa dla Julii Dąbrowskiej

Szczególna nagroda dla Julii Dąbrowskiej!
16 lutego 2018 r. odbył się IV Wojewódzki Konkurs Piosenki Rosyjskiej „Пусть музыка играет” organizowany przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 im. Dzieci Zamojszczyzny w Zamościu. IV edycja tego Konkursu odbyła się pod honorowym patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty, Pani Teresy Misiuk i Prezydenta Miasta Zamościa, Pana Andrzeja Wnuka.

Więcej…

Zawody sportowe

Gala Sportu Szkolnego 2017

W tym roku Chełm był gospodarzem Gali Sportu Szkolnego 2017. Podczas uroczystości podsumowano współzawodnictwo sportowe szkół z naszego województwa za rok szkolny 2016/2017

Więcej…

Ogłoszenia

Zestawienie czytelnictwa za I semestr roku szkolnego 2017/2018

 

 

Więcej…

Uroczystości, wydarzenia

Sportowe Walentynki w Staszicu

Walentynki to święto miłości, a kochać można również sport. Pokazały to uczennice z naszego gimnazjum. Dnia 14 lutego 2018 roku w Zespole Szkół nr. 2 w Hrubieszowie odbyły się Mistrzostwa Dziewcząt Gimnazjum w Piłce Koszykowej.

Więcej…