Wycieczka do Zakładu Karnego w Hrubieszowie

W czwartek 18 stycznia 2018 r. uczniowie klasy IIC LO pod opieką wychowawcy p. Moniki Młynarczuk wzięli udział w wycieczce o charakterze profilaktyczno-edukacyjnym do Zakładu Karnego w Hrubieszowie. Jej celem było zapoznanie młodzieży z pracą służb więziennych, ukazanie organizacji pracy i zasad funkcjonowania ZK oraz profilaktyka -  konsekwencje złych zachowań, nieprzystosowania społecznego i działań powszechnie nieakceptowanych.

Po wejściu do budynku uczestnicy wycieczki odczuli specyficzny rygor, który obowiązywał zarówno osadzonych jak i zwiedzających.  Wszyscy zostali wylegitymowani, pozbawieni urządzeń telekomunikacyjnych, na przykład telefonów. Spotkanie rozpoczęło się w sali, w której więźniowie spędzają czas z bliskimi podczas odwiedzin.

Kolejnym etapem był przemarsz do sali konferencyjnej. Tam pan Dyrektor Zakładu Karnego wraz z opiekunami wycieczki – panem kapitanem i panem porucznikiem (rzecznikiem prasowym ZK) zapoznali młodzież z historią placówki, działalnością i zadaniami Służby Więziennej, charakterem oraz specyfiką pracy funkcjonariusza, a także z zajęciami więźniów w czasie pobytu w zakładzie karnym. Zaprezentowano wyposażenie funkcjonariusza Grupy Interwencyjnej SW. Na podstawie przekazanych informacji nawiązała się dyskusja, która miała na celu uświadomienie wychowankom, jakie kary grożą za złamanie Kodeksu Karnego.

Następnie uczniowie wzięli udział w spotkaniu z jednym z osadzonych i jego wychowawcą. Opowiadając epizody ze swojego życia, więzień przestrzegał młodych ludzi przed skutkami nieprzemyślanych zachowań, błędnych decyzji, które mogą zadecydować o ich przyszłości i dalszym życiu.

Duże zainteresowanie podczas wycieczki wzbudził młodziutki niemiecki terier myśliwski - Nygus, którego umiejętności wykrywania narkotyków (nagradzane na zawodach międzynarodowych) mieliśmy możliwość podziwiać.
Ostatnim punktem wizyty był spacer po terenie Zakładu Karnego. Każdy z uczestników mógł zobaczyć celę, w której mieszka czterech osadzonych, izolatkę, plac spacerowy. Uczniowie dowiedzieli się o warunkach życia więźniów, ich harmonogramie dnia, obowiązkach, systemie nagród i kar.

Podsumowując, była to dla młodzieży nietypowa lekcja uświadamiająca konsekwencje wejścia w konflikt z prawem, zachęcająca do zachowań społecznie akceptowalnych, życia zgodnego z normami społecznymi i obowiązującym prawem.


Monika Młynarczuk

 

  • IMG_20180118_114756
  • IMG_20180118_114855
  • IMG_20180118_114857
  • IMG_20180118_125437

Simple Image Gallery Extended

Sukcesy i osiągnęcia

Wstępne wyniki Konkursu Bóbr 2018

Informujemy o wstępnych wynikach tegorocznej edycji Międzynarodowego Konkursu Informatycznego Bóbr.

Więcej…

Zawody sportowe

Lekkoatletki ze Staszica Mistrzyniami Województwa!!!

„Celujemy jak najwyżej!” -  to słowa jednej z zawodniczek ze Staszica po wygranym rejonie w Zamościu. Celowały i trafiły! 11 października 2018 r., na Stadionie Miejskim w Lublinie, reprezentantki Zespołu Szkół Nr 2 w Hrubieszowie drużynowo wywalczyły I miejsce na Wojewódzkiej Licealiadzie w Lidze LA oraz medale indywidualnie. To pierwszy taki sukces lekkoatletek, które udowodniły, że chęci, determinacja, wiara, a przede wszystkim zdolności w połączeniu ze sobą dają widoczny efekt. O przedostaniu się na etap ogólnopolski zadecyduje kolejny rzut ligi, który odbędzie się na wiosnę 2019 roku.

Więcej…

Ogłoszenia

Zebranie z rodzicami

13 i 14 listopada 2018 r. o godz. 15.30 odbędą się zebrania z rodzicami.

  • 13.11.2018 r. - klasy trzecie gimnazjum i pierwsze liceum ogólnokształcącego
  • 14.11.2018 r. - klasy drugie i trzecie liceum ogólnokształcącego

 

Uroczystości, wydarzenia

Myślę pozytywnie

W dniu 26 listopada odbyły się warsztaty z panią psycholog w ramach programu „Myślę pozytywnie”. Dotyczyły one technik uczenia się i zapamiętywania. Nasz  gość przedstawiał uczniom między innymi jedną z technik ułatwiającą uczenie się tzw. „Mapy myśli”. Podkreślał, iż są one doskonałym sposobem notowania, który odzwierciedla  pracę naszego mózgu.

Więcej…