Uczniowie klas biologiczno-chemicznych Staszica na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie

W czwartek 12 kwietnia 2018 r. uczniowie klas biologiczno-chemicznych: klasy II B i klasy III B Liceum Ogólnokształcącego im. ks Stanisława Staszica pod opieką wychowawców Anny Modzelewskiej, Barbary Brzezickiej i pedagog Jolanty Korneluk uczestniczyli w dniu Otwartym Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Na kandydatów na studia w Uczelni czekały stoiska wydziałów i kierunków studiów, prezentacje, pokazy, warsztaty oraz symulacje zabiegów. Oficjalną część wydarzenia poprowadzili absolwenci Uniwersytetu Medycznego: dr hab. Krystyna Skalicka-Woźniak – dziś adiunkt w Katedrze i Zakładzie Farmakognozji z Pracownią Roślin Leczniczych oraz dr hab. Jacek Kurzepa – dziś kierownik Katedry i Zakładu Chemii Medycznej oraz Prodziekan I Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Stomatologicznym, zabierając wszystkich uczestników wydarzenia w podróż po Uczelni. Głos zabrała także Prorektor ds. Kształcenia prof. dr hab. Barbara Jodłowska-Jędrych, która kandydatom na studia życzyła sukcesów i wytrwałości w dążeniu do wyznaczonych celów. Uczestnicy „Dnia Otwartego” mogli poznać niezwykłe historie z życia studenckiego, obejrzeć filmy  prezentujące kierunki studiów, w których główne role grali studenci UM oraz wziąć udział w przygotowanych specjalnie na tę okazję wykładach:
„Wojny klonów. Rzecz o odporności” (dr Sebastian Radej, Zakład Anatomii Prawidłowej),
„Supermoce tkanki tłuszczowej” (dr hab. Agata Przekora, Katedra i Zakład Biochemii i Biotechnologii),
„Why science?” (dr hab. Adolfo Rivero Muller, profesor wizytujący UM, Katedra i Zakład Biochemii i Biologii Molekularnej), 
„Tajemnica ukryta w uśmiechu” (dr Anna Sękowska, Katedra i Zakład Ortopedii Szczękowej; Autorki: dr Anna Sękowska, dr Agnieszka Lasota, dr hab. Renata Chałas), 
„1+1=3, czyli skomplikowana matematyka miłości według ginekologa” (dr Karolina Rasoul-Pelińska, Katedra i Klinika Ginekologii Onkologicznej).
Uczniowie naszej szkoły  uczestniczyli w wykładzie „Pierścienie naczyniowe w klatce piersiowej”. Wykład połączony z prezentacją prowadził dr hab. Grzegorz Staśkiewicz, Zakład radiologii i Medycyny Nuklearnej SPSK 4 i Katedry Anatomii  Człowieka UM w Lublinie. Wykład obejmował między innymi: embriologię dużych naczyń -aorta, przekształcenia aorty,zaburzenia i wrodzone wady serca oraz podwójny łuk aorty. Uczniowie obejrzeli prezentację :”Anatomia w sztuce” przygotowaną przez studentkę uczelni. Ponadto uczestniczyliśmy w zajęciach warsztatowych w Zakładzie Anatomii Prawidłowej Człowieka. Na sali anatomii chirurgicznej uczniowie poznawali budowę i pracę serca na preparatach anatomicznych oraz odbyli warsztaty z budowy i schorzeń kości. Uczniowie zwiedzili również i obejrzeli szereg eksponatów medycznych Muzeum Anatomii UM. Cennym doświadczeniem były również rozmowy ze studentami uczelni, miło było spotkać absolwentów naszej szkoły - obecnie studentów UM na różnych kierunkach, którzy angażowali się w organizację dnia otwartego.
Dzień otwarty oferował wiele atrakcji: wykłady,  warsztaty z anatomii, szycia chirurgicznego, cewnikowania, intubacji, gipsowania i innych czynności medycznych,  pokaz specjalistycznych czynności ratunkowych czy automasaż przyśpieszający regenerację oraz wiele innych.
Nasi licealiści byli zafascynowani przygotowanym programem i ofertą warsztatów.
Opracowanie: Anna Modzelewska

  • 20180412_114912
  • 20180412_114924
  • 20180412_115123
  • 20180412_120317
  • 20180412_120326
  • 20180412_120432
  • ga

Simple Image Gallery Extended

Sukcesy i osiągnęcia

Agata odbiera certyfikat

9 listopada 2018 r. w Centrum Kultury Filmowej "Stylowy" w Zamościu odbyło się podsumowanie akcji „Rekordowy Polonez na 100-lecie Odzyskania Niepodległości”. Certyfikat, potwierdzający ustanowienie Rekordu Polski w największej liczbie osób tańczących poloneza jednocześnie w wielu lokalizacjach, w imieniu naszej szkoły odebrała przewodnicząca szkoły Agata Gnieciak. W akcji wzięło udział 169 szkół/placówek z 14 powiatów województwa lubelskiego.

Więcej…

Zawody sportowe

Lekkoatletki ze Staszica Mistrzyniami Województwa!!!

„Celujemy jak najwyżej!” -  to słowa jednej z zawodniczek ze Staszica po wygranym rejonie w Zamościu. Celowały i trafiły! 11 października 2018 r., na Stadionie Miejskim w Lublinie, reprezentantki Zespołu Szkół Nr 2 w Hrubieszowie drużynowo wywalczyły I miejsce na Wojewódzkiej Licealiadzie w Lidze LA oraz medale indywidualnie. To pierwszy taki sukces lekkoatletek, które udowodniły, że chęci, determinacja, wiara, a przede wszystkim zdolności w połączeniu ze sobą dają widoczny efekt. O przedostaniu się na etap ogólnopolski zadecyduje kolejny rzut ligi, który odbędzie się na wiosnę 2019 roku.

Więcej…

Ogłoszenia

Zebranie z rodzicami

13 i 14 listopada 2018 r. o godz. 15.30 odbędą się zebrania z rodzicami.

  • 13.11.2018 r. - klasy trzecie gimnazjum i pierwsze liceum ogólnokształcącego
  • 14.11.2018 r. - klasy drugie i trzecie liceum ogólnokształcącego

 

Uroczystości, wydarzenia

"Strofy dla Niepodległej"

13 listopada 2018 r. odbył się konkurs recytatorski pod hasłem "Strofy dla Niepodległej". Zgromadzonych w auli szkoły powitała pani Dorota Sędłak. Do konkursu przystąpiło 10 osób z liceum i gimnazjum. Po przesłuchaniu wszystkich uczestników komisja w składzie: Beata Trześniowska, Dorota Sędłak, Katarzyna Krotkiewicz, Anna Potrzeszcz i Joanna Szabat, postanowiła przyznać nagrody:

Więcej…