Uczniowie klas biologiczno-chemicznych Staszica na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie

W czwartek 12 kwietnia 2018 r. uczniowie klas biologiczno-chemicznych: klasy II B i klasy III B Liceum Ogólnokształcącego im. ks Stanisława Staszica pod opieką wychowawców Anny Modzelewskiej, Barbary Brzezickiej i pedagog Jolanty Korneluk uczestniczyli w dniu Otwartym Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Na kandydatów na studia w Uczelni czekały stoiska wydziałów i kierunków studiów, prezentacje, pokazy, warsztaty oraz symulacje zabiegów. Oficjalną część wydarzenia poprowadzili absolwenci Uniwersytetu Medycznego: dr hab. Krystyna Skalicka-Woźniak – dziś adiunkt w Katedrze i Zakładzie Farmakognozji z Pracownią Roślin Leczniczych oraz dr hab. Jacek Kurzepa – dziś kierownik Katedry i Zakładu Chemii Medycznej oraz Prodziekan I Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Stomatologicznym, zabierając wszystkich uczestników wydarzenia w podróż po Uczelni. Głos zabrała także Prorektor ds. Kształcenia prof. dr hab. Barbara Jodłowska-Jędrych, która kandydatom na studia życzyła sukcesów i wytrwałości w dążeniu do wyznaczonych celów. Uczestnicy „Dnia Otwartego” mogli poznać niezwykłe historie z życia studenckiego, obejrzeć filmy  prezentujące kierunki studiów, w których główne role grali studenci UM oraz wziąć udział w przygotowanych specjalnie na tę okazję wykładach:
„Wojny klonów. Rzecz o odporności” (dr Sebastian Radej, Zakład Anatomii Prawidłowej),
„Supermoce tkanki tłuszczowej” (dr hab. Agata Przekora, Katedra i Zakład Biochemii i Biotechnologii),
„Why science?” (dr hab. Adolfo Rivero Muller, profesor wizytujący UM, Katedra i Zakład Biochemii i Biologii Molekularnej), 
„Tajemnica ukryta w uśmiechu” (dr Anna Sękowska, Katedra i Zakład Ortopedii Szczękowej; Autorki: dr Anna Sękowska, dr Agnieszka Lasota, dr hab. Renata Chałas), 
„1+1=3, czyli skomplikowana matematyka miłości według ginekologa” (dr Karolina Rasoul-Pelińska, Katedra i Klinika Ginekologii Onkologicznej).
Uczniowie naszej szkoły  uczestniczyli w wykładzie „Pierścienie naczyniowe w klatce piersiowej”. Wykład połączony z prezentacją prowadził dr hab. Grzegorz Staśkiewicz, Zakład radiologii i Medycyny Nuklearnej SPSK 4 i Katedry Anatomii  Człowieka UM w Lublinie. Wykład obejmował między innymi: embriologię dużych naczyń -aorta, przekształcenia aorty,zaburzenia i wrodzone wady serca oraz podwójny łuk aorty. Uczniowie obejrzeli prezentację :”Anatomia w sztuce” przygotowaną przez studentkę uczelni. Ponadto uczestniczyliśmy w zajęciach warsztatowych w Zakładzie Anatomii Prawidłowej Człowieka. Na sali anatomii chirurgicznej uczniowie poznawali budowę i pracę serca na preparatach anatomicznych oraz odbyli warsztaty z budowy i schorzeń kości. Uczniowie zwiedzili również i obejrzeli szereg eksponatów medycznych Muzeum Anatomii UM. Cennym doświadczeniem były również rozmowy ze studentami uczelni, miło było spotkać absolwentów naszej szkoły - obecnie studentów UM na różnych kierunkach, którzy angażowali się w organizację dnia otwartego.
Dzień otwarty oferował wiele atrakcji: wykłady,  warsztaty z anatomii, szycia chirurgicznego, cewnikowania, intubacji, gipsowania i innych czynności medycznych,  pokaz specjalistycznych czynności ratunkowych czy automasaż przyśpieszający regenerację oraz wiele innych.
Nasi licealiści byli zafascynowani przygotowanym programem i ofertą warsztatów.
Opracowanie: Anna Modzelewska

  • 20180412_114912
  • 20180412_114924
  • 20180412_115123
  • 20180412_120317
  • 20180412_120326
  • 20180412_120432
  • ga

Simple Image Gallery Extended

Sukcesy i osiągnęcia

Mikołaj Janik zwycięzcą X Konkursu Języka Angielskiego

4 lutego 2019 r. odbył się finał IX Konkursu Języka Angielskiego organizowanego przez PWSZ im. Szymona Szymonowica w Zamościu. 

W ścisłym finale znalazło się 2 uczniów „Staszica”.

Więcej…

Zawody sportowe

Mikołajkowy konkurs skoku wzwyż

W dniu 6 grudnia 2018 r. w Zespole Szkół nr 2 im. Stanisława Staszica, odbyły się Mikołajkowe Mistrzostwa Szkoły w Skoku Wzwyż dziewcząt i chłopców. Początkowo w zawodach udział mieli wziąć uczniowie gimnazjum i liceum, ale przeprowadzane w tym dniu próbne egzaminy gimnazjalne spowodowały, iż wystartowali tylko uczniowie szkoły ponadgimnazjalnej.

Więcej…

Ogłoszenia

Protokół z przeprowadzonego naboru na wolne stanowisko urzędnicze głównej księgowej w Zespole Szkół nr 2 w Hrubieszowie

Więcej…

Uroczystości, wydarzenia

Body Parts czyli Akademia Staśka po angielsku

30 stycznia 2019 r., jak zwykle w środę o godzinie 17:00, odbyły się kolejne zajęcia Akademii Staśka. Tym razem w języku angielskim. Tematem przewodnim spotkania były części ciała czyli body parts. Na początku trochę nieśmiało, ale jak mówi przysłowie: pierwsze koty za płoty czyli the first pancake is always spoiled.

Więcej…