Edukacja w Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej

Uczniowie klasy pierwszej, biologiczno-chemicznej z elementami ratownictwa medycznego Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie, w dniu 3 listopada 2017 r., uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych w NU-MED Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej w Zamościu. Organizatorką zajęć była pani Anna Modzelewska. Ośrodek radioterapii powstał przy Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu. Centrum jest czwartym ośrodkiem firmy NU-MED działającym w Polsce.

Zajęcia prowadziła pani Agnieszka Sidun, kierownik Zespołu Techników Elektroradiologii NU-MED Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej. Głównym tematem naszych zajęć była, najstarsza po chirurgii, metoda leczenia chorób nowotworowych - radioterapia. Jest to metoda leczenia, która wciąż budzi obawy. Może dlatego, że napromienianie kojarzy się z awarią reaktora w Czarnobylu. Tymczasem na działanie promieniowania jesteśmy narażeni właściwie przez cały czas, choćby dlatego, że jest ono w przyrodzie powszechne (np. promieniowanie kosmiczne). W czasie zajęć znaleźliśmy odpowiedzi na pytania: jak działa i przebiega radioterapia?, jakie może mieć skutki uboczne?. Zrozumieliśmy, że naświetlania to bezpieczna metoda zwalczania przede wszystkim raka, ale i chorób nienowotworowych. Pani Agnieszka Sidur przekonała nas, że radioterapia we współczesnej medycynie wykorzystywana jest nie tylko do leczenia nowotworów, ale również do łagodzenia bólu, zmniejszenia krwawienia, likwidowania dokuczliwych objawów neurologicznych spowodowanych znacznym uciskiem na rdzeń kręgowy. W badaniach diagnostycznych wykorzystuje się minimalne dawki promieniowania. W terapii są one nieco wyższe – inne w leczeniu nowotworów, inne w pozostałych chorobach. Promieniowanie wykorzystywane w medycynie daje się dokładnie zmierzyć, regulować i dawkować, dzięki czemu do minimum można ograniczyć działania niepożądane. Używając specjalnej aparatury, energię zawartą w promieniach kieruje się na guz lub dokładnie oznaczony fragment ciała. Takie leczenie nie boli, choć – jak każde inne – nie jest pozbawione działań niepożądanych. Jednak korzyści jest znacznie więcej niż strat.

W czasie zajęć mieliśmy możliwość obejrzenia nowoczesnego sprzętu medycznego Centrum. Największe wrażenie zrobiła na nas pracownia PET-CT z akceleratorem TrueBeam - najnowocześniejszymi urządzeniami tego typu (można je obejrzeć na dołączonych zdjęciach) oraz zestaw laserów pracowni TK, które pomagają w ułożeniu pacjenta. Dużym zainteresowaniem cieszyła się też modelarnia, czyli pomieszczenie, w którym wykonuje się unieruchomienia dla pacjentów typu maski do napromieniania w obszarze głowy i głowy z szyją. Maski wykonuje się z termoplastycznego tworzywa rozgrzewanego w łaźni z ciepłą wodą. Maska po wymodelowaniu na pacjencie zastyga i tak uformowana stosowana jest do planowania, a później do przeprowadzenia codziennych sesji napromieniania. W modelarni wylewa się również osłony indywidualne dla pacjentów napromienianych wiązką elektronów.

Serdecznie dziękujemy wszystkim Pracownikom Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej w Zamościu za życzliwe przyjęcie, poświęcony czas, mimo obowiązków służbowych, a przede wszystkim za rzetelną wiedzę i cierpliwość w jej przekazywaniu. Dziękujemy Państwu za zaproszenie na kolejne spotkanie i możliwość wzbogacania wiedzy uczniów naszej szkoły.

Oprac.: Marta Krupa

 • SAM_8220
 • SAM_8221
 • SAM_8225
 • SAM_8226
 • SAM_8228
 • SAM_8230
 • SAM_8233
 • SAM_8234
 • SAM_8236
 • SAM_8238
 • SAM_8239
 • SAM_8241
 • SAM_8243
 • SAM_8244
 • SAM_8245
 • SAM_8248
 • SAM_8250
 • SAM_8252
 • SAM_8253
 • SAM_8255
 • SAM_8258

Simple Image Gallery Extended

Sukcesy i osiągnęcia

„30-tka” stypendystów ze Staszica

20 czerwca 2018 r. w Hrubieszowskim Domu Kultury zostały wręczone jednorazowe stypendia Burmistrza Miasta za wybitne sukcesy w dziedzinie kultury, nauki i sportu. Nagrodzeni uczniowie otrzymali stypendia w kwocie od 150 – 800 zł. A są to:

Więcej…

Zawody sportowe

Koszykarki Staszica 3 rok z rzędu zdobywają brąz na województwie!!!

Dnia 10 kwietnia 2018 roku w Białej Podlaskiej odbył się Finał Wojewódzkiej Licealiady  SZS  w koszykówce dziewcząt. Nasz rejon reprezentowały dziewczęta z Zespołu Szkół nr 2 w Hrubieszowie, które po wygraniu zawodów powiatowych oraz rejonowych znalazły się wśród sześciu najlepszych drużyn w województwie.

Więcej…

Ogłoszenia

Zestawienie czytelnictwa za rok szkolny 2017/2018

Zestawienie czytelnictwa za rok szkolny 2017/2018

Więcej…

Uroczystości, wydarzenia

Stulecie "Staszica" ze wsparciem wojska

W ostatnich dniach, wśród licznych wydarzeń jubileuszu 100-lecia Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum im. ks. S. Staszica w Hrubieszowie, nie brakowało atrakcji z udziałem instytucji, które wspomagały nas w organizacji setnych urodzin „Staśka”.

Ogromną i zarazem wyjątkową atrakcją okazały się skoki spadochronowe zorganizowane pod kierunkiem mjr Artura Gosiewskiego z 2. hrubieszowskiego pułku rozpoznawczego. Dwóch skoczków – st. kpr. Tomasz Podstawka i plut. Jakub Majchrzak, ze spadochronami w narodowych barwach i transparentem z życzeniami stu lat dla naszej szkoły, wylądowało na miejskim deptaku podczas festynu dla hrubieszowian.

Więcej…