Edukacja w Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej

Uczniowie klasy pierwszej, biologiczno-chemicznej z elementami ratownictwa medycznego Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie, w dniu 3 listopada 2017 r., uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych w NU-MED Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej w Zamościu. Organizatorką zajęć była pani Anna Modzelewska. Ośrodek radioterapii powstał przy Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu. Centrum jest czwartym ośrodkiem firmy NU-MED działającym w Polsce.

Zajęcia prowadziła pani Agnieszka Sidun, kierownik Zespołu Techników Elektroradiologii NU-MED Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej. Głównym tematem naszych zajęć była, najstarsza po chirurgii, metoda leczenia chorób nowotworowych - radioterapia. Jest to metoda leczenia, która wciąż budzi obawy. Może dlatego, że napromienianie kojarzy się z awarią reaktora w Czarnobylu. Tymczasem na działanie promieniowania jesteśmy narażeni właściwie przez cały czas, choćby dlatego, że jest ono w przyrodzie powszechne (np. promieniowanie kosmiczne). W czasie zajęć znaleźliśmy odpowiedzi na pytania: jak działa i przebiega radioterapia?, jakie może mieć skutki uboczne?. Zrozumieliśmy, że naświetlania to bezpieczna metoda zwalczania przede wszystkim raka, ale i chorób nienowotworowych. Pani Agnieszka Sidur przekonała nas, że radioterapia we współczesnej medycynie wykorzystywana jest nie tylko do leczenia nowotworów, ale również do łagodzenia bólu, zmniejszenia krwawienia, likwidowania dokuczliwych objawów neurologicznych spowodowanych znacznym uciskiem na rdzeń kręgowy. W badaniach diagnostycznych wykorzystuje się minimalne dawki promieniowania. W terapii są one nieco wyższe – inne w leczeniu nowotworów, inne w pozostałych chorobach. Promieniowanie wykorzystywane w medycynie daje się dokładnie zmierzyć, regulować i dawkować, dzięki czemu do minimum można ograniczyć działania niepożądane. Używając specjalnej aparatury, energię zawartą w promieniach kieruje się na guz lub dokładnie oznaczony fragment ciała. Takie leczenie nie boli, choć – jak każde inne – nie jest pozbawione działań niepożądanych. Jednak korzyści jest znacznie więcej niż strat.

W czasie zajęć mieliśmy możliwość obejrzenia nowoczesnego sprzętu medycznego Centrum. Największe wrażenie zrobiła na nas pracownia PET-CT z akceleratorem TrueBeam - najnowocześniejszymi urządzeniami tego typu (można je obejrzeć na dołączonych zdjęciach) oraz zestaw laserów pracowni TK, które pomagają w ułożeniu pacjenta. Dużym zainteresowaniem cieszyła się też modelarnia, czyli pomieszczenie, w którym wykonuje się unieruchomienia dla pacjentów typu maski do napromieniania w obszarze głowy i głowy z szyją. Maski wykonuje się z termoplastycznego tworzywa rozgrzewanego w łaźni z ciepłą wodą. Maska po wymodelowaniu na pacjencie zastyga i tak uformowana stosowana jest do planowania, a później do przeprowadzenia codziennych sesji napromieniania. W modelarni wylewa się również osłony indywidualne dla pacjentów napromienianych wiązką elektronów.

Serdecznie dziękujemy wszystkim Pracownikom Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej w Zamościu za życzliwe przyjęcie, poświęcony czas, mimo obowiązków służbowych, a przede wszystkim za rzetelną wiedzę i cierpliwość w jej przekazywaniu. Dziękujemy Państwu za zaproszenie na kolejne spotkanie i możliwość wzbogacania wiedzy uczniów naszej szkoły.

Oprac.: Marta Krupa

 • SAM_8220
 • SAM_8221
 • SAM_8225
 • SAM_8226
 • SAM_8228
 • SAM_8230
 • SAM_8233
 • SAM_8234
 • SAM_8236
 • SAM_8238
 • SAM_8239
 • SAM_8241
 • SAM_8243
 • SAM_8244
 • SAM_8245
 • SAM_8248
 • SAM_8250
 • SAM_8252
 • SAM_8253
 • SAM_8255
 • SAM_8258

Simple Image Gallery Extended

Sukcesy i osiągnęcia

KACPER OSIŃSKI LAUREATEM KONKURSU GEOGRAFICZNEGO!

3 marca 2018 roku w XXI Liceum Ogólnokształcącym im. św. Stanisława Kostki w Lublinie odbyła się IX edycja wojewódzkiego Międzyszkolnego Konkursu Geograficznego dla Gimnazjalistów „Wędrujemy po mapie świata”.  Konkurs objęty jest honorowym patronatem LUBELSKIEGO KURATORA OŚWIATY – Pani Teresy Misiuk i PREZYDENTA MIASTA LUBLIN – Pana Krzysztofa Żuka. 

Do udziału w konkursie zgłoszono 370 uczniów z około 70  gimnazjów i szkół z oddziałami gimnazjalnymi z województwa lubelskiego. Gimnazjum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie reprezentowało czterech uczniów, spośród których TYTUŁ LAUREATA uzyskał Kacper Osiński z klasy IIIbg – uczeń Pani Moniki Młynarczuk.

Więcej…

Zawody sportowe

Gala Sportu Szkolnego 2017

W tym roku Chełm był gospodarzem Gali Sportu Szkolnego 2017. Podczas uroczystości podsumowano współzawodnictwo sportowe szkół z naszego województwa za rok szkolny 2016/2017

Więcej…

Ogłoszenia

Szanowni Państwo

Rok 2018 jest wyjątkowy dla Polaków z uwagi na setną rocznicę odzyskania niepodległości. Dla społeczności Gimnazjum i Liceum im. ks. Stanisława Staszica to również okrągły jubileusz istnienia szkoły, który obchodzić będziemy 9 – 10 czerwca.

Więcej…

Uroczystości, wydarzenia

Dzień Kobiet na sportowo w „Staszicu”

Z okazji Dnia Kobiet, 8 marca w Zespole Szkół Nr2 w Hrubieszowie, odbyły się Mistrzostwa Dziewcząt Liceum w Piłce Koszykowej. W zmaganiach o atrakcyjne nagrody brały udział zawodniczki z 10 klas. Podzielono je na 3 grupy, w każdej z nich licealistki walczyły o dostanie się do finału.

Więcej…