NOC BIOLOGÓW

W piątek, 12 stycznia 2018 r., uczniowie „Staszica” uczestniczyli w kolejnej edycji ogólnopolskiej akcji edukacyjnej, przybliżającej warsztat pracy biologa - „Noc Biologów”.

W tym roku gościł nas Wydział Biotechnologii i Nauk o Środowisku Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Wydział ten mieści się w nowoczesnym budynku (gmach naukowo-dydaktyczny Biotechnologii KUL zdobył w IX edycji konkursu O Kryształową Cegłę - na najlepszą inwestycję budowlaną po obu stronach wschodniej granicy Unii Europejskiej - pierwsze miejsce w kategorii: budynki oświatowe), wyposażony jest w wysokiej klasy sprzęt.

Doświadczenia przeprowadzane w czasie trwania warsztatów pomogły znaleźć odpowiedzi na pytania: Czy gleba oddycha? Czym są enzymy, jak działają oraz czy można sterować ich aktywnością? Co to takiego hodowla komórek ssaków w warunkach in vitro?  Jak urządzić domowe laboratorium kosmetyczne? Jak bardzo kolorowy jest świat roślin?

„Noc Biologów” to dla nas niepowtarzalna okazja, aby poznawać nowoczesne laboratoria i techniki, jakimi się w nich pracuje. To także możliwość wykonywania samodzielnych doświadczeń.

Pod czujnym okiem wykładowców Biotechnologii i naukowców Interdyscyplinarnego Centrum Badań Naukowych, studentów z kół naukowych i absolwentów zatrudnionych m. in. w firmach farmaceutycznych, wykonaliśmy na przykład rozdział roślinnych barwników metodą chromatografii cienkowarstwowej oraz oznaczaliśmy wybrane parametry biochemiczne w płynach ustrojowych.

Dużą popularnością cieszyły się zajęcia „Domowe laboratorium kosmetyczne”, podczas których własnoręcznie przygotowaliśmy kremy, maści i balsamy. Przekonaliśmy się, że samodzielna praca pozwala na pełną kontrolę składu kosmetyku i jakości surowców, a także umożliwia indywidualizację produktu do potrzeb użytkownika.

W ramach projektu odwiedziliśmy Pracownię Stresu Oksydacyjnego, w której prowadzone są badania w dwóch modelach doświadczalnych: w modelu in vivo oraz in vitro. Poznaliśmy  naczynia hodowlane, pożywki oraz sprzęt niezbędny do prowadzenia hodowli komórek zwierzęcych. Każdy mógł obejrzeć pod mikroskopem świetlnym komórki ssaków z hodowli in vitro oraz zapoznać się z procedurami hodowli in vitro (pasaż komórek, liczenie komórek, oznaczanie żywotności).

Dodatkową atrakcją (której nikt się nie spodziewał) były liczne wywiady, których chętnie udzielali nasi uczniowie, dziennikarzom  Polskiego Radia Lublin, TVP Lublin oraz Akademickiego Radia Centrum.

Ten wieczór dostarczył nam wielu emocji. Rozbudził ciekawość świata, być może będzie źródłem nowych pasji i zainteresowań.

Już dziś z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję „Nocy Biologów”.

Oprac.: Marta Krupa

  • Screenshot_2018-01-14-17-38-03
  • Screenshot_2018-01-14-17-38-07
  • Screenshot_2018-01-14-17-38-21
  • Screenshot_2018-01-14-17-39-14
  • Screenshot_2018-01-14-17-39-31

Simple Image Gallery Extended

Sukcesy i osiągnęcia

Laureaci "Matematyki z kalkulatorem graficznym"

Wojewódzki Konkurs Matematyczny „Matematyka z kalkulatorem graficznym” organizowany jest przez ZSDiOS w Zwierzyńcu, pod patronatem Kuratora Oświaty w Lublinie. W maju  odbyły się eliminacje do jego III edycji, w wyniku których wyłoniono 24 finalistów. Wśród nich znalazło się aż trzech uczniów naszego gimnazjum: Marek Pokrywka (IIIag), Damian Skiba (IIIbg) oraz Jacek Majdanik (IIIdg). 21 września 2018 r. chłopcy rywalizowali w finale i wszyscy trzej wywalczyli miejsca w nagrodzonej pierwszej dziesiątce! Jacek uplasował się na siódmym, Marek na piątym, a Damian zajął zaszczytne drugie miejsce! 

 

Więcej…

Zawody sportowe

Kolejny sukces lekkoatletek ze Staszica!

3 października na stadionie w Zamościu odbyła się rejonowa Licealiada w Lidze LA, w której świetnie spisały się uczennice z naszej szkoły zwyciężając z drużynami z Hrubieszowa, Zamościa, Tomaszowa Lubelskiego.

Zawody podzielone były na dwie części: indywidualną i drużynową.

Więcej…

Ogłoszenia

Strofy dla Niepodległej

Zapraszamy do udziału w szkolnym konkursie recytatorskim „Strofy dla Niepodległej” adresowanym do wszystkich uczniów Zespołu Szkół nr 2 w Hrubieszowie.

Regulamin...

Więcej…

Uroczystości, wydarzenia

Zajęcia integracyjne

Przez cały miesiąc wrzesień odbywały się zajęcia integracyjne w klasach I, które prowadziła pani pedagog. Wychowawcy klas zadbali o przeprowadzenie spotkań sprzyjających bliższemu poznaniu się i integracji nowego zespołu klasowego.

Więcej…