NOC BIOLOGÓW

W piątek, 12 stycznia 2018 r., uczniowie „Staszica” uczestniczyli w kolejnej edycji ogólnopolskiej akcji edukacyjnej, przybliżającej warsztat pracy biologa - „Noc Biologów”.

W tym roku gościł nas Wydział Biotechnologii i Nauk o Środowisku Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Wydział ten mieści się w nowoczesnym budynku (gmach naukowo-dydaktyczny Biotechnologii KUL zdobył w IX edycji konkursu O Kryształową Cegłę - na najlepszą inwestycję budowlaną po obu stronach wschodniej granicy Unii Europejskiej - pierwsze miejsce w kategorii: budynki oświatowe), wyposażony jest w wysokiej klasy sprzęt.

Doświadczenia przeprowadzane w czasie trwania warsztatów pomogły znaleźć odpowiedzi na pytania: Czy gleba oddycha? Czym są enzymy, jak działają oraz czy można sterować ich aktywnością? Co to takiego hodowla komórek ssaków w warunkach in vitro?  Jak urządzić domowe laboratorium kosmetyczne? Jak bardzo kolorowy jest świat roślin?

„Noc Biologów” to dla nas niepowtarzalna okazja, aby poznawać nowoczesne laboratoria i techniki, jakimi się w nich pracuje. To także możliwość wykonywania samodzielnych doświadczeń.

Pod czujnym okiem wykładowców Biotechnologii i naukowców Interdyscyplinarnego Centrum Badań Naukowych, studentów z kół naukowych i absolwentów zatrudnionych m. in. w firmach farmaceutycznych, wykonaliśmy na przykład rozdział roślinnych barwników metodą chromatografii cienkowarstwowej oraz oznaczaliśmy wybrane parametry biochemiczne w płynach ustrojowych.

Dużą popularnością cieszyły się zajęcia „Domowe laboratorium kosmetyczne”, podczas których własnoręcznie przygotowaliśmy kremy, maści i balsamy. Przekonaliśmy się, że samodzielna praca pozwala na pełną kontrolę składu kosmetyku i jakości surowców, a także umożliwia indywidualizację produktu do potrzeb użytkownika.

W ramach projektu odwiedziliśmy Pracownię Stresu Oksydacyjnego, w której prowadzone są badania w dwóch modelach doświadczalnych: w modelu in vivo oraz in vitro. Poznaliśmy  naczynia hodowlane, pożywki oraz sprzęt niezbędny do prowadzenia hodowli komórek zwierzęcych. Każdy mógł obejrzeć pod mikroskopem świetlnym komórki ssaków z hodowli in vitro oraz zapoznać się z procedurami hodowli in vitro (pasaż komórek, liczenie komórek, oznaczanie żywotności).

Dodatkową atrakcją (której nikt się nie spodziewał) były liczne wywiady, których chętnie udzielali nasi uczniowie, dziennikarzom  Polskiego Radia Lublin, TVP Lublin oraz Akademickiego Radia Centrum.

Ten wieczór dostarczył nam wielu emocji. Rozbudził ciekawość świata, być może będzie źródłem nowych pasji i zainteresowań.

Już dziś z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję „Nocy Biologów”.

Oprac.: Marta Krupa

  • Screenshot_2018-01-14-17-38-03
  • Screenshot_2018-01-14-17-38-07
  • Screenshot_2018-01-14-17-38-21
  • Screenshot_2018-01-14-17-39-14
  • Screenshot_2018-01-14-17-39-31

Simple Image Gallery Extended

Sukcesy i osiągnęcia

Uczeń Mikołaj Janik w finale Ogólnopolskiej Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH

Uczeń klasy matematyczno-fizycznej 3A Zespołu Szkół nr 2 w Hrubieszowie, Mikołaj Janik, zakwalifikował się do finału Ogólnopolskiej Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH z matematyki.

Konkurs odbędzie się 24 marca 2019 r. na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Gratulujemy!

Zawody sportowe

Mikołajkowy konkurs skoku wzwyż

W dniu 6 grudnia 2018 r. w Zespole Szkół nr 2 im. Stanisława Staszica, odbyły się Mikołajkowe Mistrzostwa Szkoły w Skoku Wzwyż dziewcząt i chłopców. Początkowo w zawodach udział mieli wziąć uczniowie gimnazjum i liceum, ale przeprowadzane w tym dniu próbne egzaminy gimnazjalne spowodowały, iż wystartowali tylko uczniowie szkoły ponadgimnazjalnej.

Więcej…

Ogłoszenia

Zaproszenie na walne zebranie członków

Działając na podst. § 24 ust. 2 Statutu Stowarzyszenia „Staszic”

serdecznie zapraszam na Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia,

które odbędzie się w dniu 

13 marca (środa) 2019 r. o godz. 15. 30

Więcej…

Uroczystości, wydarzenia

Relacja z międzyszkolnego konkursu geograficznego o zasięgu powiatowym „Palcem po mapie”

6 marca 2019 roku w Liceum Ogólnokształcącym im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie odbyła się I edycja Międzyszkolnego Konkursu Geograficznego „Palcem po mapie”.  Do zawodnictwa z wiedzy geograficznej mogli przystąpić uczniowie klas VII i VIII szkół podstawowych z powiatu hrubieszowskiego. Tegoroczna edycja została objęta Honorowym Patronatem Starosty Powiatu – pani Maryli Symczuk i Burmistrza Miasta – pani Marty Majewskiej.

Więcej…