NOC BIOLOGÓW

W piątek, 12 stycznia 2018 r., uczniowie „Staszica” uczestniczyli w kolejnej edycji ogólnopolskiej akcji edukacyjnej, przybliżającej warsztat pracy biologa - „Noc Biologów”.

W tym roku gościł nas Wydział Biotechnologii i Nauk o Środowisku Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Wydział ten mieści się w nowoczesnym budynku (gmach naukowo-dydaktyczny Biotechnologii KUL zdobył w IX edycji konkursu O Kryształową Cegłę - na najlepszą inwestycję budowlaną po obu stronach wschodniej granicy Unii Europejskiej - pierwsze miejsce w kategorii: budynki oświatowe), wyposażony jest w wysokiej klasy sprzęt.

Doświadczenia przeprowadzane w czasie trwania warsztatów pomogły znaleźć odpowiedzi na pytania: Czy gleba oddycha? Czym są enzymy, jak działają oraz czy można sterować ich aktywnością? Co to takiego hodowla komórek ssaków w warunkach in vitro?  Jak urządzić domowe laboratorium kosmetyczne? Jak bardzo kolorowy jest świat roślin?

„Noc Biologów” to dla nas niepowtarzalna okazja, aby poznawać nowoczesne laboratoria i techniki, jakimi się w nich pracuje. To także możliwość wykonywania samodzielnych doświadczeń.

Pod czujnym okiem wykładowców Biotechnologii i naukowców Interdyscyplinarnego Centrum Badań Naukowych, studentów z kół naukowych i absolwentów zatrudnionych m. in. w firmach farmaceutycznych, wykonaliśmy na przykład rozdział roślinnych barwników metodą chromatografii cienkowarstwowej oraz oznaczaliśmy wybrane parametry biochemiczne w płynach ustrojowych.

Dużą popularnością cieszyły się zajęcia „Domowe laboratorium kosmetyczne”, podczas których własnoręcznie przygotowaliśmy kremy, maści i balsamy. Przekonaliśmy się, że samodzielna praca pozwala na pełną kontrolę składu kosmetyku i jakości surowców, a także umożliwia indywidualizację produktu do potrzeb użytkownika.

W ramach projektu odwiedziliśmy Pracownię Stresu Oksydacyjnego, w której prowadzone są badania w dwóch modelach doświadczalnych: w modelu in vivo oraz in vitro. Poznaliśmy  naczynia hodowlane, pożywki oraz sprzęt niezbędny do prowadzenia hodowli komórek zwierzęcych. Każdy mógł obejrzeć pod mikroskopem świetlnym komórki ssaków z hodowli in vitro oraz zapoznać się z procedurami hodowli in vitro (pasaż komórek, liczenie komórek, oznaczanie żywotności).

Dodatkową atrakcją (której nikt się nie spodziewał) były liczne wywiady, których chętnie udzielali nasi uczniowie, dziennikarzom  Polskiego Radia Lublin, TVP Lublin oraz Akademickiego Radia Centrum.

Ten wieczór dostarczył nam wielu emocji. Rozbudził ciekawość świata, być może będzie źródłem nowych pasji i zainteresowań.

Już dziś z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję „Nocy Biologów”.

Oprac.: Marta Krupa

  • Screenshot_2018-01-14-17-38-03
  • Screenshot_2018-01-14-17-38-07
  • Screenshot_2018-01-14-17-38-21
  • Screenshot_2018-01-14-17-39-14
  • Screenshot_2018-01-14-17-39-31

Simple Image Gallery Extended

Sukcesy i osiągnęcia

KACPER OSIŃSKI LAUREATEM KONKURSU GEOGRAFICZNEGO!

3 marca 2018 roku w XXI Liceum Ogólnokształcącym im. św. Stanisława Kostki w Lublinie odbyła się IX edycja wojewódzkiego Międzyszkolnego Konkursu Geograficznego dla Gimnazjalistów „Wędrujemy po mapie świata”.  Konkurs objęty jest honorowym patronatem LUBELSKIEGO KURATORA OŚWIATY – Pani Teresy Misiuk i PREZYDENTA MIASTA LUBLIN – Pana Krzysztofa Żuka. 

Do udziału w konkursie zgłoszono 370 uczniów z około 70  gimnazjów i szkół z oddziałami gimnazjalnymi z województwa lubelskiego. Gimnazjum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie reprezentowało czterech uczniów, spośród których TYTUŁ LAUREATA uzyskał Kacper Osiński z klasy IIIbg – uczeń Pani Moniki Młynarczuk.

Więcej…

Zawody sportowe

Gala Sportu Szkolnego 2017

W tym roku Chełm był gospodarzem Gali Sportu Szkolnego 2017. Podczas uroczystości podsumowano współzawodnictwo sportowe szkół z naszego województwa za rok szkolny 2016/2017

Więcej…

Ogłoszenia

Szanowni Państwo

Rok 2018 jest wyjątkowy dla Polaków z uwagi na setną rocznicę odzyskania niepodległości. Dla społeczności Gimnazjum i Liceum im. ks. Stanisława Staszica to również okrągły jubileusz istnienia szkoły, który obchodzić będziemy 9 – 10 czerwca.

Więcej…

Uroczystości, wydarzenia

Dzień Kobiet na sportowo w „Staszicu”

Z okazji Dnia Kobiet, 8 marca w Zespole Szkół Nr2 w Hrubieszowie, odbyły się Mistrzostwa Dziewcząt Liceum w Piłce Koszykowej. W zmaganiach o atrakcyjne nagrody brały udział zawodniczki z 10 klas. Podzielono je na 3 grupy, w każdej z nich licealistki walczyły o dostanie się do finału.

Więcej…