Kacper Osiński laureatem konkursu geograficznego!

3 marca 2018 roku w XXI Liceum Ogólnokształcącym im. św. Stanisława Kostki w Lublinie odbyła się IX edycja wojewódzkiego Międzyszkolnego Konkursu Geograficznego dla Gimnazjalistów „Wędrujemy po mapie świata”.  Konkurs objęty jest honorowym patronatem LUBELSKIEGO KURATORA OŚWIATY – Pani Teresy Misiuk i PREZYDENTA MIASTA LUBLIN – Pana Krzysztofa Żuka. 

 

Do udziału w konkursie zgłoszono 370 uczniów z około 70  gimnazjów i szkół z oddziałami gimnazjalnymi z województwa lubelskiego. Gimnazjum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie reprezentowało czterech uczniów, spośród których TYTUŁ LAUREATA uzyskał Kacper Osiński z klasy IIIbg – uczeń Pani Moniki Młynarczuk.

Konkurs składał się z dwóch części następujących po sobie. W pierwszej (trwającej 30 minut) uczniowie rozwiązywali test, na który składały się zadania krótkiej odpowiedzi. Dotyczyły one znajomości mapy świata oraz zagadnień teoretycznych związanych z mapą. W tej części konkursu uczniowie mieli za zadanie m.in. rozpoznać lokalizację pasm górskich na mapie Europy, położenie wybranych miast i państw. Ponadto uczestnicy konkursu przyporządkowywali kontynenty do wskazanych w zadaniach rzek. Musieli wykazać się znajomością stolic państw świata. Mieli również za zadanie rozpoznać państwa na podstawie ich konturów, itp.  

W drugiej części (trwającej 40 minut) zawodnicy mieli uzupełnić puste miejsca w opisie relacji z rejsu tankowca, przewożącego gaz ziemny z platformy wydobywczej u wybrzeży Norwegii do Korei Południowej - Morską Drogą Północną.   Uczestnicy konkursu korzystali z dołączonej kolorowej mapy fizycznej świata  i Azji. Na barwnych załącznikach znajdowały się również mapki tematyczne: „Tektonika płyt litosfery” i „Surowce mineralne oceanów”. W tej części konkursu młodzież miała możliwość wykazać się umiejętnością praktycznego zastosowania mapy m.in. do znajdowania różnych miejsc, odczytywania wartości współrzędnych geograficznych, wysokości bezwzględnej i itp. W konkursie można było zdobyć maksymalnie 70 pkt. Osoby, które otrzymały co najmniej 90% punktów możliwych do uzyskania tj. minimum 63 pkt. zdobyły tytuł LAUREATA KONKURSU. Takich osób jest 49, co stanowi ok. 16 % uczniów, którzy przystąpili do współzawodnictwa.

Naszemu zwycięzcy GRATULUJEMY i życzymy dalszych sukcesów!

 

Tekst: Monika Młynarczuk

Zdjęcia: Gimnazjum i XXI Liceum Ogólnokształcące im. św. Stanisława Kostki

  • dsc_0105
  • dsc_0133
  • dsc_0135
  • dsc_0156
  • dsc_0228

Simple Image Gallery Extended

 

Odsłony: 605

Sukcesy i osiągnęcia

Laureaci "Matematyki z kalkulatorem graficznym"

Wojewódzki Konkurs Matematyczny „Matematyka z kalkulatorem graficznym” organizowany jest przez ZSDiOS w Zwierzyńcu, pod patronatem Kuratora Oświaty w Lublinie. W maju  odbyły się eliminacje do jego III edycji, w wyniku których wyłoniono 24 finalistów. Wśród nich znalazło się aż trzech uczniów naszego gimnazjum: Marek Pokrywka (IIIag), Damian Skiba (IIIbg) oraz Jacek Majdanik (IIIdg). 21 września 2018 r. chłopcy rywalizowali w finale i wszyscy trzej wywalczyli miejsca w nagrodzonej pierwszej dziesiątce! Jacek uplasował się na siódmym, Marek na piątym, a Damian zajął zaszczytne drugie miejsce! 

 

Więcej…

Zawody sportowe

Lekkoatletki ze Staszica Mistrzyniami Województwa!!!

„Celujemy jak najwyżej!” -  to słowa jednej z zawodniczek ze Staszica po wygranym rejonie w Zamościu. Celowały i trafiły! 11 października 2018 r., na Stadionie Miejskim w Lublinie, reprezentantki Zespołu Szkół Nr 2 w Hrubieszowie drużynowo wywalczyły I miejsce na Wojewódzkiej Licealiadzie w Lidze LA oraz medale indywidualnie. To pierwszy taki sukces lekkoatletek, które udowodniły, że chęci, determinacja, wiara, a przede wszystkim zdolności w połączeniu ze sobą dają widoczny efekt. O przedostaniu się na etap ogólnopolski zadecyduje kolejny rzut ligi, który odbędzie się na wiosnę 2019 roku.

Więcej…

Ogłoszenia

"Myślę pozytywnie" - zadanie na październik

Zachęcamy uczniów do wzięcia udziału w zadaniu na październik w ramach programu "Myślę pozytywnie". Zadanie przeznaczone jest dla zespołów uczniowskich lub może być pracą indywidualną uczniów pt. „Mojemu nauczycielowi jestem wdzięczny/wdzięczna za…”. Forma artystyczna dowolna, można wykorzystać narzędzia technologiczne.

Wybrane prace przesyłane będą także do Fundacji Instytutu Edukacji Pozytywnej w celu promocji działań podejmowanych przez społeczność szkolną w zakresie profilaktyki zdrowia psychicznego.

Więcej…

Uroczystości, wydarzenia

Zajęcia integracyjne

Przez cały wrzesień odbywały się zajęcia integracyjne w klasach I, które prowadziła pani pedagog. Wychowawcy klas zadbali o przeprowadzenie spotkań sprzyjających bliższemu poznaniu się i integracji nowego zespołu klasowego.

Więcej…