• a

  a

 • q

  q

 • s

  s

 • baner nauka zabawa.png
 • baner sport 2.png
 • baner sport kosz.png
 • baner studniówka.png
 • baner uroczystości.png
 • baner z logo koło nowe.png

Człowiek – nauka – pasja

Pasja to coś więcej niż marzenie, młodzieńczy entuzjazm, czy chwilowe zauroczenie.

Pasja wymaga czasu, który pozwoli rozwinąć zdolności kojarzenia rzeczy na pozór nie powiązanych ze sobą, rozróżniać rzeczy dobre od złych, prawdę od fałszu, zadawać pytania, na które odpowiedzi nie zawsze są oczywiste. Pasji nie można się nauczyć, zaplanować czy zamówić. Pasję można za to rozwijać i jeśli tkwi w nas, zawsze będzie motorem chęci poznania nieznanego. Pasja wspiera wszystkie aspekty nauki, to dzięki niej powstają wynalazki, zostają odkrywane tajniki natury. Wszystko to ma jeden cel – służyć Człowiekowi. Lubelski Festiwal Nauki w znacznym stopniu przyczynia się do popularyzacji nauki.

Tradycyjnie już uczniowie klasy biologiczno-chemicznej korzystają z możliwości uczestniczenia w zajęciach laboratoryjnych z zakresu biologii, mikrobiologii, fizjologii roślin, biochemii i chemii analitycznej na Uniwersytecie Przyrodniczym w Zamościu. W tym roku zajęcia były prowadzone przez: dr A. Święciło, dr hab. A.  Krzepiłko, dr hab., prof. nadzw. J.Molas, mgr I. Zych-Wężyk.

W czasie zajęć uczniowie zgłębiali sekrety mikroświata poznając metody izolowania i hodowli mikroorganizmów z różnych środowisk. Uczestnicy warsztatów  samodzielnie wykonali wybrane doświadczenia  z zakresu chemii analitycznej i przy udziale prowadzących przeanalizowali ich przebieg.

Kolejny projekt umożliwił naszym uczniom samodzielne przeprowadzenie eksperymentów ilustrujących zmiany składu chemicznego, struktury i aktywności aparatu fotosyntetycznego roślin w warunkach stresu świetlnego, termicznego oraz chemicznego spowodowanego przez kwaśne opady, metale ciężkie, deficyt O2 oraz niedobór i nadmiar CO2. Ostatni projekt umożliwił poznanie metod chromatografii żelowej, chromatografii cienkowarstwowej, bibułowej oraz wysokosprawnej chromatografii cieczowej i ich zastosowania w analizie związków chemicznych.

Mamy nadzieję, że tego typu zajęcia rozbudzą prawdziwą pasję w naszych uczniach a profil, który wybrali umożliwi odkrywanie natury w najbardziej atrakcyjny sposób – przez doświadczenie.

Zachęcamy do obejrzenia foto galerii – zobaczycie jak spędza czas  biol-chem. ze Staszica.

 

 • SAM_4660-Kopiowanie
 • SAM_4643-Kopiowanie
 • SAM_4657-Kopiowanie
 • SAM_4645-Kopiowanie
 • SAM_4653-Kopiowanie
 • SAM_4674-Kopiowanie
 • SAM_4673-Kopiowanie
 • SAM_4661-Kopiowanie
 • SAM_4644-Kopiowanie
 • SAM_4664-Kopiowanie
 • SAM_4662-Kopiowanie
 • SAM_4650-Kopiowanie
 • SAM_4666-Kopiowanie
 • SAM_4669-Kopiowanie
 • SAM_4676-Kopiowanie
 • SAM_4667-Kopiowanie
 • SAM_4640-Kopiowanie
 • SAM_4663-Kopiowanie
 • SAM_4656-Kopiowanie
 • SAM_4647-Kopiowanie
 • SAM_4637-Kopiowanie
 • SAM_4665-Kopiowanie
 • SAM_4659-Kopiowanie
 • SAM_4655-Kopiowanie
 • SAM_4646-Kopiowanie
 • SAM_4658-Kopiowanie
 • SAM_4636-Kopiowanie
 • SAM_4638-Kopiowanie
 • SAM_4651-Kopiowanie
 • SAM_4642-Kopiowanie
 • SAM_4677-Kopiowanie
 • SAM_4649-Kopiowanie

Simple Image Gallery Extended

Sukcesy i osiągnęcia

Konkurs Powiatowy „Spacer z Maszą”.

„Прекрасное далёко, не будь ко мне жестоко,
Не будь ко мне жестоко, жестоко не будь.
От чистого истока в прекрасное далёко,
В прекрасное далёко я начинаю путь”.

10 grudnia 2019 r. w auli I LO im. ks. St. Staszica odbył się Powiatowy Konkurs Języka Rosyjskiego zatytułowany „Spacer z Maszą”. Nadrzędnym celem wydarzenia jest  rozwijanie zainteresowania nauką języka rosyjskiego, zachęcanie do poznawania kultury, historii i geografii Rosji oraz  kształtowanie kreatywności i zdolności artystycznych. W tegorocznym konkursie wzięło udział 25 uczniów szkół podstawowych z miasta oraz powiatu hrubieszowskiego. Konkurs objęty został honorowym patronatem przez Starostę Powiatu Hrubieszowskiego - panią Marylę Symczuk, Burmistrza Hrubieszowa - panią Martę Majewską, Wójta Gminy Hrubieszów - pana Tomasza  Zająca, Rosyjski Ośrodek Nauki i Kultury w Warszawie oraz  Stowarzyszenie „Staszic”.

Więcej…

Zawody sportowe

Gala Sportu Szkolnego 2018/ 2019. Staszic V w Województwie!

W tym roku Świdnik był gospodarzem Uroczystego Podsumowania Wojewódzkiego Współzawodnictwa Sportowego Szkół za rok 2018/19. Uroczystość odbyła się 29 listopada 2019r. w Miejskim Ośrodku Kultury. 

Więcej…

Ogłoszenia

Informacja o realizacji projektu w ramach programu "Groby i cmentarze wojenne w kraju"

Burmistrz Miasta Hrubieszowa informuje, że Gmina Miejska Hrubieszów rozpoczęła realizację zadania pn: „Remont mogił żołnierzy – legionistów poległych w 1918 - 1920 roku, pochowanych na cmentarzu grzebalnym w Hrubieszowie”, które uzyskało dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Groby i cmentarze wojenne w kraju”.

Więcej…

Uroczystości, wydarzenia

Po co nam trzeci wymiar

Jak się okazuje, matematyka nie musi być ani nudna ani trudna - a wiedzą o tym najlepiej uczestnicy zajęć Akademii Staśka. Listopadowe zajęcia pt.: "Po co nam trzeci wymiar” cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Działanie drukarki 3D (wydruk modeli matematycznych oraz przestrzennych modeli anatomicznych) było niesamowitą atrakcją dla naszych kursantów, a także ich rodziców. Prelegentem był 10 letni Mikołaj Miścior, którego w świetnej prezentacji wspierał tata.

Więcej…