Człowiek – nauka – pasja

Pasja to coś więcej niż marzenie, młodzieńczy entuzjazm, czy chwilowe zauroczenie.

Pasja wymaga czasu, który pozwoli rozwinąć zdolności kojarzenia rzeczy na pozór nie powiązanych ze sobą, rozróżniać rzeczy dobre od złych, prawdę od fałszu, zadawać pytania, na które odpowiedzi nie zawsze są oczywiste. Pasji nie można się nauczyć, zaplanować czy zamówić. Pasję można za to rozwijać i jeśli tkwi w nas, zawsze będzie motorem chęci poznania nieznanego. Pasja wspiera wszystkie aspekty nauki, to dzięki niej powstają wynalazki, zostają odkrywane tajniki natury. Wszystko to ma jeden cel – służyć Człowiekowi. Lubelski Festiwal Nauki w znacznym stopniu przyczynia się do popularyzacji nauki.

Tradycyjnie już uczniowie klasy biologiczno-chemicznej korzystają z możliwości uczestniczenia w zajęciach laboratoryjnych z zakresu biologii, mikrobiologii, fizjologii roślin, biochemii i chemii analitycznej na Uniwersytecie Przyrodniczym w Zamościu. W tym roku zajęcia były prowadzone przez: dr A. Święciło, dr hab. A.  Krzepiłko, dr hab., prof. nadzw. J.Molas, mgr I. Zych-Wężyk.

W czasie zajęć uczniowie zgłębiali sekrety mikroświata poznając metody izolowania i hodowli mikroorganizmów z różnych środowisk. Uczestnicy warsztatów  samodzielnie wykonali wybrane doświadczenia  z zakresu chemii analitycznej i przy udziale prowadzących przeanalizowali ich przebieg.

Kolejny projekt umożliwił naszym uczniom samodzielne przeprowadzenie eksperymentów ilustrujących zmiany składu chemicznego, struktury i aktywności aparatu fotosyntetycznego roślin w warunkach stresu świetlnego, termicznego oraz chemicznego spowodowanego przez kwaśne opady, metale ciężkie, deficyt O2 oraz niedobór i nadmiar CO2. Ostatni projekt umożliwił poznanie metod chromatografii żelowej, chromatografii cienkowarstwowej, bibułowej oraz wysokosprawnej chromatografii cieczowej i ich zastosowania w analizie związków chemicznych.

Mamy nadzieję, że tego typu zajęcia rozbudzą prawdziwą pasję w naszych uczniach a profil, który wybrali umożliwi odkrywanie natury w najbardziej atrakcyjny sposób – przez doświadczenie.

Zachęcamy do obejrzenia foto galerii – zobaczycie jak spędza czas  biol-chem. ze Staszica.

 

 • SAM_4636-Kopiowanie
 • SAM_4637-Kopiowanie
 • SAM_4638-Kopiowanie
 • SAM_4640-Kopiowanie
 • SAM_4642-Kopiowanie
 • SAM_4643-Kopiowanie
 • SAM_4644-Kopiowanie
 • SAM_4645-Kopiowanie
 • SAM_4646-Kopiowanie
 • SAM_4647-Kopiowanie
 • SAM_4649-Kopiowanie
 • SAM_4650-Kopiowanie
 • SAM_4651-Kopiowanie
 • SAM_4653-Kopiowanie
 • SAM_4655-Kopiowanie
 • SAM_4656-Kopiowanie
 • SAM_4657-Kopiowanie
 • SAM_4658-Kopiowanie
 • SAM_4659-Kopiowanie
 • SAM_4660-Kopiowanie
 • SAM_4661-Kopiowanie
 • SAM_4662-Kopiowanie
 • SAM_4663-Kopiowanie
 • SAM_4664-Kopiowanie
 • SAM_4665-Kopiowanie
 • SAM_4666-Kopiowanie
 • SAM_4667-Kopiowanie
 • SAM_4669-Kopiowanie
 • SAM_4673-Kopiowanie
 • SAM_4674-Kopiowanie
 • SAM_4676-Kopiowanie
 • SAM_4677-Kopiowanie

Simple Image Gallery Extended

Odsłony: 986

Sukcesy i osiągnęcia

Międzynarodowy sukces uczennic Staszica!

Już po raz drugi uczennice Staszica wzięły udział w Międzynarodowym Konkursie Puszkinowskim  „Что в имени тебе моём?”  organizowanym przez Państwowy Instytut Języka Rosyjskiego im. A. S. Puszkina w Moskwie. Celem konkursu jest rozwijanie zainteresowania językiem i literaturą rosyjską .

Więcej…

Zawody sportowe

Dziewczęta ze „Staszica’’ V - ce Mistrzyniami Rejonu w koszykówce

27 marca 2019 r. w Krasnymstawie odbyła się Rejonowa Licealiada SZS w koszykówce dziewcząt. Po wygranym powiecie dziewczyny z ZS nr 2 w Hrubieszowie znalazły się wśród czterech najlepszych drużyn w rejonie.

W zawodach udział brały również zawodniczki reprezentujące Zamość, Tomaszów Lubelski oraz Krasnystaw. Mecze rozgrywane były systemem „każdy z każdym’’.

Więcej…

Ogłoszenia

Rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2019/2020

Rozpoczęcie nowego roku szkolnego

2019/2020

odbędzie się

2 września 2019 r.

 

8.00 - Msza św. w kościele parafialnym p.w. św. Mikołaja.

9.15 - Uroczysta inauguracja roku szkolnego w hali sportowej szkoły.

Uroczystości, wydarzenia

Zaczynać z radością - kończyć z sukcesem

Uroczystość zakończenia roku szkolnego to jedno z najbardziej oczekiwanych wydarzeń w życiu szkolnym. Gorąca aura, gorąca atmosfera, gorące przeżycia. Uczniowie i nauczyciele Staszica stanęli na wysokości zadania, pracując cierpliwie przez cały rok. Dziś przyszedł czas na podsumowanie efektów. 

Więcej…