Biblioterapia

Zajęcia biblioterapeutyczne

dla uczniów klas pierwszych  Liceum i Gimnazjum im. S. Staszica w Hrubieszowie

              W okresie od 8 do 31 października br. szk. w klasach pierwszych Gimnazjum i Liceum im. S. Staszica w Hrubieszowie odbyły się zajęcia z biblioterapii. Prowadzące to nauczyciele bibliotekarze hrubieszowskiej Filii Biblioteki Pedagogicznej w Zamościu: Agnieszka Zyśk i Aleksandra Kopczyńska.
Biblioterapia jest metodą wspomagania rozwoju. Ukierunkowane czytanie pomaga uczniom w rozwiązywaniu ich problemów, wpływa na zmianę ich zachowań, sposób myślenia, a także zachęca do twórczych działań. Biblioterapia łączy takie elementy jak: czytanie, rysowanie, ruch i muzykę.
Celem zajęć dla klas pierwszych licealnych jest zachęcenie młodzieży do pracy nad własną osobowością, do aktywnego kształtowania własnego charakteru. Zajęcia pt. „Myślę, więc jestem. Myślę, więc pracuję nad sobą” służą lepszemu samopoznaniu. Rozwijają chęci do głębszego poznawania innych, a także wzbudzają refleksje nad istotą człowieczeństwa. Podczas zajęć uczniowie wykonują ćwiczenie z „Drzewem nastrojów” Pipa Wilsona, uświadamiając sobie, jak postrzegamy siebie w świecie i w relacjach z innymi. Zapoznają się z tekstami B. Pawlikowskiej [fragmentami utworów: „W dżungli życia” i „Kurs szczęścia”] oraz opowiadaniem A. De Mellopt. „Bijący brawa anioł”. Dyskutują na temat różnych dróg poznawania siebie, indywidualnych cech charakteru i potrzebą rozwoju. Odpowiedzi na pytania: kim jestem?, kim chciałbym być?,co chciałbym w sobie zmienić? – poszukują, uczestnicząc w psychologicznej zabawie w pociąg.
Dla uczniów klas pierwszych gimnazjalnych zajęcia związane były z kształtowaniem pozytywnego nastawienia do świata i uwrażliwiające na wartości: „Radość i dobroć są w nas”,. Pracując z tekstami terapeutycznymi – wierszem E. Waśniowskiej pt. „Radość”, opowiadaniem I. D. Yalom pt. „Rabbi rozmawiał z Panem o Niebie i Piekle” oraz opowiadaniem Bruno Ferrero: „Strach na wróble”, młodzież uświadamia sobie potrzebę dostrzegania przejawów radości w codziennym życiu. I to, że warto dzielić się tym, co dobre – z innymi. W trakcie zajęć uczniowie aktywnie i radośnie uczestniczą w ćwiczeniach twórczych oraz zabawach integrujących.

Galeria

Odsłony: 324

Sukcesy i osiągnęcia

KACPER OSIŃSKI LAUREATEM KONKURSU GEOGRAFICZNEGO!

3 marca 2018 roku w XXI Liceum Ogólnokształcącym im. św. Stanisława Kostki w Lublinie odbyła się IX edycja wojewódzkiego Międzyszkolnego Konkursu Geograficznego dla Gimnazjalistów „Wędrujemy po mapie świata”.  Konkurs objęty jest honorowym patronatem LUBELSKIEGO KURATORA OŚWIATY – Pani Teresy Misiuk i PREZYDENTA MIASTA LUBLIN – Pana Krzysztofa Żuka. 

Do udziału w konkursie zgłoszono 370 uczniów z około 70  gimnazjów i szkół z oddziałami gimnazjalnymi z województwa lubelskiego. Gimnazjum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie reprezentowało czterech uczniów, spośród których TYTUŁ LAUREATA uzyskał Kacper Osiński z klasy IIIbg – uczeń Pani Moniki Młynarczuk.

Więcej…

Zawody sportowe

Gala Sportu Szkolnego 2017

W tym roku Chełm był gospodarzem Gali Sportu Szkolnego 2017. Podczas uroczystości podsumowano współzawodnictwo sportowe szkół z naszego województwa za rok szkolny 2016/2017

Więcej…

Ogłoszenia

Szanowni Państwo

Rok 2018 jest wyjątkowy dla Polaków z uwagi na setną rocznicę odzyskania niepodległości. Dla społeczności Gimnazjum i Liceum im. ks. Stanisława Staszica to również okrągły jubileusz istnienia szkoły, który obchodzić będziemy 9 – 10 czerwca.

Więcej…

Uroczystości, wydarzenia

Dzień Kobiet na sportowo w „Staszicu”

Z okazji Dnia Kobiet, 8 marca w Zespole Szkół Nr2 w Hrubieszowie, odbyły się Mistrzostwa Dziewcząt Liceum w Piłce Koszykowej. W zmaganiach o atrakcyjne nagrody brały udział zawodniczki z 10 klas. Podzielono je na 3 grupy, w każdej z nich licealistki walczyły o dostanie się do finału.

Więcej…