Biblioterapia

Zajęcia biblioterapeutyczne

dla uczniów klas pierwszych  Liceum i Gimnazjum im. S. Staszica w Hrubieszowie

              W okresie od 8 do 31 października br. szk. w klasach pierwszych Gimnazjum i Liceum im. S. Staszica w Hrubieszowie odbyły się zajęcia z biblioterapii. Prowadzące to nauczyciele bibliotekarze hrubieszowskiej Filii Biblioteki Pedagogicznej w Zamościu: Agnieszka Zyśk i Aleksandra Kopczyńska.
Biblioterapia jest metodą wspomagania rozwoju. Ukierunkowane czytanie pomaga uczniom w rozwiązywaniu ich problemów, wpływa na zmianę ich zachowań, sposób myślenia, a także zachęca do twórczych działań. Biblioterapia łączy takie elementy jak: czytanie, rysowanie, ruch i muzykę.
Celem zajęć dla klas pierwszych licealnych jest zachęcenie młodzieży do pracy nad własną osobowością, do aktywnego kształtowania własnego charakteru. Zajęcia pt. „Myślę, więc jestem. Myślę, więc pracuję nad sobą” służą lepszemu samopoznaniu. Rozwijają chęci do głębszego poznawania innych, a także wzbudzają refleksje nad istotą człowieczeństwa. Podczas zajęć uczniowie wykonują ćwiczenie z „Drzewem nastrojów” Pipa Wilsona, uświadamiając sobie, jak postrzegamy siebie w świecie i w relacjach z innymi. Zapoznają się z tekstami B. Pawlikowskiej [fragmentami utworów: „W dżungli życia” i „Kurs szczęścia”] oraz opowiadaniem A. De Mellopt. „Bijący brawa anioł”. Dyskutują na temat różnych dróg poznawania siebie, indywidualnych cech charakteru i potrzebą rozwoju. Odpowiedzi na pytania: kim jestem?, kim chciałbym być?,co chciałbym w sobie zmienić? – poszukują, uczestnicząc w psychologicznej zabawie w pociąg.
Dla uczniów klas pierwszych gimnazjalnych zajęcia związane były z kształtowaniem pozytywnego nastawienia do świata i uwrażliwiające na wartości: „Radość i dobroć są w nas”,. Pracując z tekstami terapeutycznymi – wierszem E. Waśniowskiej pt. „Radość”, opowiadaniem I. D. Yalom pt. „Rabbi rozmawiał z Panem o Niebie i Piekle” oraz opowiadaniem Bruno Ferrero: „Strach na wróble”, młodzież uświadamia sobie potrzebę dostrzegania przejawów radości w codziennym życiu. I to, że warto dzielić się tym, co dobre – z innymi. W trakcie zajęć uczniowie aktywnie i radośnie uczestniczą w ćwiczeniach twórczych oraz zabawach integrujących.

Galeria

Odsłony: 249

Sukcesy i osiągnęcia

Tomek Turek w finale Konkursu Kuratoryjnego z matematyki!

14 grudnia 2017 r. Kuratorium Oświaty w Lublinie ogłosiło wyniki drugiego etapu wszystkich przedmiotowych konkursów kuratoryjnych. Wśród tych, którzy przeszli do finałów w naszym województwie znalazł się Tomasz Turek, uczeń klasy IIIcg. Tomek zakwalifikował się do ostatniego etapu konkursu z matematyki, pracował pod opieką pani Iwony Fietko. Zmagania finałowe odbędą się 6 marca 2018 r..
Trzymamy mocno za niego kciuki!

Więcej…

Zawody sportowe

Gala Sportu Szkolnego 2017

W tym roku Chełm był gospodarzem Gali Sportu Szkolnego 2017. Podczas uroczystości podsumowano współzawodnictwo sportowe szkół z naszego województwa za rok szkolny 2016/2017

Więcej…

Ogłoszenia

Rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018

Rozpoczęcie nowego roku szkolnego

2017/2018

odbędzie się

4 września 2017 r.

 

8.00 - Msza św. w kościele parafialnym p.w. św. Mikołaja.

9.15 - Uroczysta inauguracja roku szkolnego na placu szkolnym.

Uroczystości, wydarzenia

Rosyjski na wesoło

8 grudnia 2017 roku uczniowie klasy IA i IE z opiekunami: p. Neonilą Pawluk, p. Ludwiką Siudyką, p. Joanną Szabat i p. Andrzejem Pochylczukiem wzięli udział w warsztatach „Język rosyjski na wesoło” na UMSC-ie w Lublinie. Zostały one zorganizowane w ramach współpracy ze szkołami  patronackimi uczelni. Warsztaty przygotowały studentki lingwistyki stosowanej pod okiem dr Agnieszki Potyrańskiej. Spotkanie rozpoczęła prezentacja p. Lidii Wociór-Abutbul pt.: „O Lublinie po rosyjsku”. Drugą część pt.: „Język rosyjski na wesoło” poprowadziły panie: Iwona Beksiak, Małgorzata Lipska, Anna Kosiachenko, Daryna Misiura,. Iryna Shyriaieva.

Więcej…