Jestem Polakiem, więc mam obowiązki polskie

19 listopada br. w Zespole Szkół nr 2 w Hrubieszowie odbyła się akademia upamiętniająca odzyskanie przez Polskę niepodległości. W uroczystości wzięli udział zarówno uczniowie jak i nauczyciele.  W tym wyjątkowym dniu zauważyć można było odświętny wystrój szkoły, uczniów w strojach galowych i wywieszone flagi narodowe. 

W szkolnej auli można było wysłuchać wielu pięknych, patriotycznych pieśni, a także wzruszających utworów lirycznych. Uczniowie starali się ukazać to, co czuli ich rodacy skuci przez 123 lata łańcuchami, naznaczeni klęskami kolejnych zrywów narodowo – wolnościowych. Całość występów uświetniło uroczyste odśpiewanie, przez wszystkich uczniów i pedagogów pieśni bliskich sercom Polaków. Na początku akademii był więc ,,Mazurek Dąbrowskiego’’, a na koniec – ,,Rota’’.

Po części artystycznej głos zabrała pani dyrektor Alicja Borkowska, która wygłosiła poruszającą przemowę o tym, że młodzież jest siłą i podporą kraju, którego nie powinna się nigdy wstydzić. Zwróciła także uwagę na to, że jeżeli młodzież nie będzie znała historii własnej ojczyzny, to przyczyni się do jej upadku, bowiem kraj bez historii umiera.

W tym dniu w szkole panował nastrój zadumy, dużo było wspomnień o losach ziemi ojczystej, o patriotach i bohaterach narodowych. Uczniowie Staszica są świadomi faktu, że są Polakami i że mają obowiązki wobec Ojczyzny.

Akademia nie odbyłaby się gdyby nie praca wielu nauczycieli – p. A. Jamroż, p. E. Dąbrowskiej, p. A. Potrzeszcz, p. A. Jańczuk, ale szczególne podziękowania należą się p. Edycie Wolańczuk, która czuwała nad występującą młodzieżą oraz każdym elementem przygotowań. Jeszcze raz dziękujemy, ale przede wszystkim… PAMIĘTAMY.

Sądzę, że takie uroczystości są niezwykle ważne dla kształtowania postaw patriotycznych wśród młodzieży.

aut. Barbara Marut, kl. II D LO

Akademia została udokumentowana przez zespół Radia RTM Staszic – partnera projektu „Reporterzy z Gotanii” realizowanego przez Stowarzyszenie Staszic.

Galeria

Odsłony: 248

Sukcesy i osiągnęcia

Tomek Turek w finale Konkursu Kuratoryjnego z matematyki!

14 grudnia 2017 r. Kuratorium Oświaty w Lublinie ogłosiło wyniki drugiego etapu wszystkich przedmiotowych konkursów kuratoryjnych. Wśród tych, którzy przeszli do finałów w naszym województwie znalazł się Tomasz Turek, uczeń klasy IIIcg. Tomek zakwalifikował się do ostatniego etapu konkursu z matematyki, pracował pod opieką pani Iwony Fietko. Zmagania finałowe odbędą się 6 marca 2018 r..
Trzymamy mocno za niego kciuki!

Więcej…

Zawody sportowe

Gala Sportu Szkolnego 2017

W tym roku Chełm był gospodarzem Gali Sportu Szkolnego 2017. Podczas uroczystości podsumowano współzawodnictwo sportowe szkół z naszego województwa za rok szkolny 2016/2017

Więcej…

Ogłoszenia

Rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018

Rozpoczęcie nowego roku szkolnego

2017/2018

odbędzie się

4 września 2017 r.

 

8.00 - Msza św. w kościele parafialnym p.w. św. Mikołaja.

9.15 - Uroczysta inauguracja roku szkolnego na placu szkolnym.

Uroczystości, wydarzenia

Rosyjski na wesoło

8 grudnia 2017 roku uczniowie klasy IA i IE z opiekunami: p. Neonilą Pawluk, p. Ludwiką Siudyką, p. Joanną Szabat i p. Andrzejem Pochylczukiem wzięli udział w warsztatach „Język rosyjski na wesoło” na UMSC-ie w Lublinie. Zostały one zorganizowane w ramach współpracy ze szkołami  patronackimi uczelni. Warsztaty przygotowały studentki lingwistyki stosowanej pod okiem dr Agnieszki Potyrańskiej. Spotkanie rozpoczęła prezentacja p. Lidii Wociór-Abutbul pt.: „O Lublinie po rosyjsku”. Drugą część pt.: „Język rosyjski na wesoło” poprowadziły panie: Iwona Beksiak, Małgorzata Lipska, Anna Kosiachenko, Daryna Misiura,. Iryna Shyriaieva.

Więcej…