Jestem Polakiem, więc mam obowiązki polskie

19 listopada br. w Zespole Szkół nr 2 w Hrubieszowie odbyła się akademia upamiętniająca odzyskanie przez Polskę niepodległości. W uroczystości wzięli udział zarówno uczniowie jak i nauczyciele.  W tym wyjątkowym dniu zauważyć można było odświętny wystrój szkoły, uczniów w strojach galowych i wywieszone flagi narodowe. 

W szkolnej auli można było wysłuchać wielu pięknych, patriotycznych pieśni, a także wzruszających utworów lirycznych. Uczniowie starali się ukazać to, co czuli ich rodacy skuci przez 123 lata łańcuchami, naznaczeni klęskami kolejnych zrywów narodowo – wolnościowych. Całość występów uświetniło uroczyste odśpiewanie, przez wszystkich uczniów i pedagogów pieśni bliskich sercom Polaków. Na początku akademii był więc ,,Mazurek Dąbrowskiego’’, a na koniec – ,,Rota’’.

Po części artystycznej głos zabrała pani dyrektor Alicja Borkowska, która wygłosiła poruszającą przemowę o tym, że młodzież jest siłą i podporą kraju, którego nie powinna się nigdy wstydzić. Zwróciła także uwagę na to, że jeżeli młodzież nie będzie znała historii własnej ojczyzny, to przyczyni się do jej upadku, bowiem kraj bez historii umiera.

W tym dniu w szkole panował nastrój zadumy, dużo było wspomnień o losach ziemi ojczystej, o patriotach i bohaterach narodowych. Uczniowie Staszica są świadomi faktu, że są Polakami i że mają obowiązki wobec Ojczyzny.

Akademia nie odbyłaby się gdyby nie praca wielu nauczycieli – p. A. Jamroż, p. E. Dąbrowskiej, p. A. Potrzeszcz, p. A. Jańczuk, ale szczególne podziękowania należą się p. Edycie Wolańczuk, która czuwała nad występującą młodzieżą oraz każdym elementem przygotowań. Jeszcze raz dziękujemy, ale przede wszystkim… PAMIĘTAMY.

Sądzę, że takie uroczystości są niezwykle ważne dla kształtowania postaw patriotycznych wśród młodzieży.

aut. Barbara Marut, kl. II D LO

Akademia została udokumentowana przez zespół Radia RTM Staszic – partnera projektu „Reporterzy z Gotanii” realizowanego przez Stowarzyszenie Staszic.

Galeria

Odsłony: 320

Sukcesy i osiągnęcia

KACPER OSIŃSKI LAUREATEM KONKURSU GEOGRAFICZNEGO!

3 marca 2018 roku w XXI Liceum Ogólnokształcącym im. św. Stanisława Kostki w Lublinie odbyła się IX edycja wojewódzkiego Międzyszkolnego Konkursu Geograficznego dla Gimnazjalistów „Wędrujemy po mapie świata”.  Konkurs objęty jest honorowym patronatem LUBELSKIEGO KURATORA OŚWIATY – Pani Teresy Misiuk i PREZYDENTA MIASTA LUBLIN – Pana Krzysztofa Żuka. 

Do udziału w konkursie zgłoszono 370 uczniów z około 70  gimnazjów i szkół z oddziałami gimnazjalnymi z województwa lubelskiego. Gimnazjum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie reprezentowało czterech uczniów, spośród których TYTUŁ LAUREATA uzyskał Kacper Osiński z klasy IIIbg – uczeń Pani Moniki Młynarczuk.

Więcej…

Zawody sportowe

Gala Sportu Szkolnego 2017

W tym roku Chełm był gospodarzem Gali Sportu Szkolnego 2017. Podczas uroczystości podsumowano współzawodnictwo sportowe szkół z naszego województwa za rok szkolny 2016/2017

Więcej…

Ogłoszenia

Szanowni Państwo

Rok 2018 jest wyjątkowy dla Polaków z uwagi na setną rocznicę odzyskania niepodległości. Dla społeczności Gimnazjum i Liceum im. ks. Stanisława Staszica to również okrągły jubileusz istnienia szkoły, który obchodzić będziemy 9 – 10 czerwca.

Więcej…

Uroczystości, wydarzenia

Dzień Kobiet na sportowo w „Staszicu”

Z okazji Dnia Kobiet, 8 marca w Zespole Szkół Nr2 w Hrubieszowie, odbyły się Mistrzostwa Dziewcząt Liceum w Piłce Koszykowej. W zmaganiach o atrakcyjne nagrody brały udział zawodniczki z 10 klas. Podzielono je na 3 grupy, w każdej z nich licealistki walczyły o dostanie się do finału.

Więcej…