Jestem Polakiem, więc mam obowiązki polskie

19 listopada br. w Zespole Szkół nr 2 w Hrubieszowie odbyła się akademia upamiętniająca odzyskanie przez Polskę niepodległości. W uroczystości wzięli udział zarówno uczniowie jak i nauczyciele.  W tym wyjątkowym dniu zauważyć można było odświętny wystrój szkoły, uczniów w strojach galowych i wywieszone flagi narodowe. 

W szkolnej auli można było wysłuchać wielu pięknych, patriotycznych pieśni, a także wzruszających utworów lirycznych. Uczniowie starali się ukazać to, co czuli ich rodacy skuci przez 123 lata łańcuchami, naznaczeni klęskami kolejnych zrywów narodowo – wolnościowych. Całość występów uświetniło uroczyste odśpiewanie, przez wszystkich uczniów i pedagogów pieśni bliskich sercom Polaków. Na początku akademii był więc ,,Mazurek Dąbrowskiego’’, a na koniec – ,,Rota’’.

Po części artystycznej głos zabrała pani dyrektor Alicja Borkowska, która wygłosiła poruszającą przemowę o tym, że młodzież jest siłą i podporą kraju, którego nie powinna się nigdy wstydzić. Zwróciła także uwagę na to, że jeżeli młodzież nie będzie znała historii własnej ojczyzny, to przyczyni się do jej upadku, bowiem kraj bez historii umiera.

W tym dniu w szkole panował nastrój zadumy, dużo było wspomnień o losach ziemi ojczystej, o patriotach i bohaterach narodowych. Uczniowie Staszica są świadomi faktu, że są Polakami i że mają obowiązki wobec Ojczyzny.

Akademia nie odbyłaby się gdyby nie praca wielu nauczycieli – p. A. Jamroż, p. E. Dąbrowskiej, p. A. Potrzeszcz, p. A. Jańczuk, ale szczególne podziękowania należą się p. Edycie Wolańczuk, która czuwała nad występującą młodzieżą oraz każdym elementem przygotowań. Jeszcze raz dziękujemy, ale przede wszystkim… PAMIĘTAMY.

Sądzę, że takie uroczystości są niezwykle ważne dla kształtowania postaw patriotycznych wśród młodzieży.

aut. Barbara Marut, kl. II D LO

Akademia została udokumentowana przez zespół Radia RTM Staszic – partnera projektu „Reporterzy z Gotanii” realizowanego przez Stowarzyszenie Staszic.

Galeria

Odsłony: 469

Sukcesy i osiągnęcia

Laureaci "Matematyki z kalkulatorem graficznym"

Wojewódzki Konkurs Matematyczny „Matematyka z kalkulatorem graficznym” organizowany jest przez ZSDiOS w Zwierzyńcu, pod patronatem Kuratora Oświaty w Lublinie. W maju  odbyły się eliminacje do jego III edycji, w wyniku których wyłoniono 24 finalistów. Wśród nich znalazło się aż trzech uczniów naszego gimnazjum: Marek Pokrywka (IIIag), Damian Skiba (IIIbg) oraz Jacek Majdanik (IIIdg). 21 września 2018 r. chłopcy rywalizowali w finale i wszyscy trzej wywalczyli miejsca w nagrodzonej pierwszej dziesiątce! Jacek uplasował się na siódmym, Marek na piątym, a Damian zajął zaszczytne drugie miejsce! 

 

Więcej…

Zawody sportowe

Lekkoatletki ze Staszica Mistrzyniami Województwa!!!

„Celujemy jak najwyżej!” -  to słowa jednej z zawodniczek ze Staszica po wygranym rejonie w Zamościu. Celowały i trafiły! 11 października 2018 r., na Stadionie Miejskim w Lublinie, reprezentantki Zespołu Szkół Nr 2 w Hrubieszowie drużynowo wywalczyły I miejsce na Wojewódzkiej Licealiadzie w Lidze LA oraz medale indywidualnie. To pierwszy taki sukces lekkoatletek, które udowodniły, że chęci, determinacja, wiara, a przede wszystkim zdolności w połączeniu ze sobą dają widoczny efekt. O przedostaniu się na etap ogólnopolski zadecyduje kolejny rzut ligi, który odbędzie się na wiosnę 2019 roku.

Więcej…

Ogłoszenia

"Myślę pozytywnie" - zadanie na październik

Zachęcamy uczniów do wzięcia udziału w zadaniu na październik w ramach programu "Myślę pozytywnie". Zadanie przeznaczone jest dla zespołów uczniowskich lub może być pracą indywidualną uczniów pt. „Mojemu nauczycielowi jestem wdzięczny/wdzięczna za…”. Forma artystyczna dowolna, można wykorzystać narzędzia technologiczne.

Wybrane prace przesyłane będą także do Fundacji Instytutu Edukacji Pozytywnej w celu promocji działań podejmowanych przez społeczność szkolną w zakresie profilaktyki zdrowia psychicznego.

Więcej…

Uroczystości, wydarzenia

Zajęcia integracyjne

Przez cały wrzesień odbywały się zajęcia integracyjne w klasach I, które prowadziła pani pedagog. Wychowawcy klas zadbali o przeprowadzenie spotkań sprzyjających bliższemu poznaniu się i integracji nowego zespołu klasowego.

Więcej…