Nie ma śmieci - są surowce, czyli akcja sprzątania świata

Zespół Szkół nr 2 w Hrubieszowie tradycyjnie włącza się w akcję "Sprzątanie świata - Polska", która jest najpowszechniejszą w naszym kraju wolontariacką akcją na rzecz poszanowania środowiska.

 

Akcja "Sprzątanie świata - Polska" jest  częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World wywodzącego się z Australii, zapoczątkowanego w 1989 roku przez Ina Kiernana. W ruchu tym uczestniczy blisko 40 mln. wolontariuszy z ponad czterdziestu krajów na całym świecie. W Polsce akcję w 1994 roku zainicjowała Mira Stanisławska-Meysztowicz, założycielka Fundacji Nasza Ziemia.

Akcja „Sprzątanie Świata” w Zespole Szkół nr 2 w Hrubieszowie każdego roku jest ważnym wydarzeniem w życiu szkoły. Są to różnorodne działania mające na celu edukację, wypoczynek, integrację zespołów klasowych oraz bezpośrednie działania na rzecz środowiska czyli oczyszczanie ulic naszego miasta z porzuconych śmieci.

W tym roku naszą szkołę reprezentowała klasa biologiczno-chemiczna Ib. Sprzątanie terenu miasta odbyło się 15 września 2017r. Przed rozpoczęciem akcji uczniowie zostali zaznajomieni z obowiązującymi zasadami bezpieczeństwa i higieny - otrzymali pomocne worki i rękawiczki.
Tak przygotowani wyruszyliśmy na wielkie sprzątanie. Najczęściej zbierane śmieci to: papiery, butelki szklane i plastikowe. Zebraliśmy łącznie około 1000 litrów różnorodnych odpadów. Jest to, niestety, bardzo dużo, zwłaszcza, że oczyszczany przez nas rewir to centrum miasta - kosze na śmieci są liczne i każdego dnia sprzątany jest przez odpowiednie służby .
Była to dla nas doskonała lekcja poszanowania środowiska.
Coraz więcej śmieci produkujemy, niestety wiele odpadów wyrzucamy na łąki, przy drogach, czy po prostu na puste działki. Trzeba z tym walczyć, uświadamiać, jakie skutki mogą wynikać z takiego postępowania.

Tegoroczna akcja "Sprzątanie Świata - Polska 2017" miała na celu zmianę postrzegania odpadów jako "śmieci", czyli czegoś niepotrzebnego, co powinno wylądować na wysypisku. Rzeczy, często uważane za niepotrzebne, w rzeczywistości mogą stać się wartościowymi surowcami, które po przetworzeniu mogą zostać użyte do produkcji różnych wartościowych przedmiotów.

Oprac.: Marta Krupa

 • SAM_8191
 • SAM_8192
 • SAM_8197
 • SAM_8193
 • SAM_8198
 • SAM_8199
 • SAM_8202
 • SAM_8204
 • SAM_8205
 • SAM_8206
 • SAM_8208

Simple Image Gallery Extended

Odsłony: 446

Sukcesy i osiągnęcia

„30-tka” stypendystów ze Staszica

20 czerwca 2018 r. w Hrubieszowskim Domu Kultury zostały wręczone jednorazowe stypendia Burmistrza Miasta za wybitne sukcesy w dziedzinie kultury, nauki i sportu. Nagrodzeni uczniowie otrzymali stypendia w kwocie od 150 – 800 zł. A są to:

Więcej…

Zawody sportowe

Koszykarki Staszica 3 rok z rzędu zdobywają brąz na województwie!!!

Dnia 10 kwietnia 2018 roku w Białej Podlaskiej odbył się Finał Wojewódzkiej Licealiady  SZS  w koszykówce dziewcząt. Nasz rejon reprezentowały dziewczęta z Zespołu Szkół nr 2 w Hrubieszowie, które po wygraniu zawodów powiatowych oraz rejonowych znalazły się wśród sześciu najlepszych drużyn w województwie.

Więcej…

Ogłoszenia

Zestawienie czytelnictwa za rok szkolny 2017/2018

Zestawienie czytelnictwa za rok szkolny 2017/2018

Więcej…

Uroczystości, wydarzenia

Stulecie "Staszica" ze wsparciem wojska

W ostatnich dniach, wśród licznych wydarzeń jubileuszu 100-lecia Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum im. ks. S. Staszica w Hrubieszowie, nie brakowało atrakcji z udziałem instytucji, które wspomagały nas w organizacji setnych urodzin „Staśka”.

Ogromną i zarazem wyjątkową atrakcją okazały się skoki spadochronowe zorganizowane pod kierunkiem mjr Artura Gosiewskiego z 2. hrubieszowskiego pułku rozpoznawczego. Dwóch skoczków – st. kpr. Tomasz Podstawka i plut. Jakub Majchrzak, ze spadochronami w narodowych barwach i transparentem z życzeniami stu lat dla naszej szkoły, wylądowało na miejskim deptaku podczas festynu dla hrubieszowian.

Więcej…