Nie ma śmieci - są surowce, czyli akcja sprzątania świata

Zespół Szkół nr 2 w Hrubieszowie tradycyjnie włącza się w akcję "Sprzątanie świata - Polska", która jest najpowszechniejszą w naszym kraju wolontariacką akcją na rzecz poszanowania środowiska.

 

Akcja "Sprzątanie świata - Polska" jest  częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World wywodzącego się z Australii, zapoczątkowanego w 1989 roku przez Ina Kiernana. W ruchu tym uczestniczy blisko 40 mln. wolontariuszy z ponad czterdziestu krajów na całym świecie. W Polsce akcję w 1994 roku zainicjowała Mira Stanisławska-Meysztowicz, założycielka Fundacji Nasza Ziemia.

Akcja „Sprzątanie Świata” w Zespole Szkół nr 2 w Hrubieszowie każdego roku jest ważnym wydarzeniem w życiu szkoły. Są to różnorodne działania mające na celu edukację, wypoczynek, integrację zespołów klasowych oraz bezpośrednie działania na rzecz środowiska czyli oczyszczanie ulic naszego miasta z porzuconych śmieci.

W tym roku naszą szkołę reprezentowała klasa biologiczno-chemiczna Ib. Sprzątanie terenu miasta odbyło się 15 września 2017r. Przed rozpoczęciem akcji uczniowie zostali zaznajomieni z obowiązującymi zasadami bezpieczeństwa i higieny - otrzymali pomocne worki i rękawiczki.
Tak przygotowani wyruszyliśmy na wielkie sprzątanie. Najczęściej zbierane śmieci to: papiery, butelki szklane i plastikowe. Zebraliśmy łącznie około 1000 litrów różnorodnych odpadów. Jest to, niestety, bardzo dużo, zwłaszcza, że oczyszczany przez nas rewir to centrum miasta - kosze na śmieci są liczne i każdego dnia sprzątany jest przez odpowiednie służby .
Była to dla nas doskonała lekcja poszanowania środowiska.
Coraz więcej śmieci produkujemy, niestety wiele odpadów wyrzucamy na łąki, przy drogach, czy po prostu na puste działki. Trzeba z tym walczyć, uświadamiać, jakie skutki mogą wynikać z takiego postępowania.

Tegoroczna akcja "Sprzątanie Świata - Polska 2017" miała na celu zmianę postrzegania odpadów jako "śmieci", czyli czegoś niepotrzebnego, co powinno wylądować na wysypisku. Rzeczy, często uważane za niepotrzebne, w rzeczywistości mogą stać się wartościowymi surowcami, które po przetworzeniu mogą zostać użyte do produkcji różnych wartościowych przedmiotów.

Oprac.: Marta Krupa

 • SAM_8191
 • SAM_8192
 • SAM_8197
 • SAM_8193
 • SAM_8198
 • SAM_8199
 • SAM_8202
 • SAM_8204
 • SAM_8205
 • SAM_8206
 • SAM_8208

Simple Image Gallery Extended

Odsłony: 499

Sukcesy i osiągnęcia

Laureaci "Matematyki z kalkulatorem graficznym"

Wojewódzki Konkurs Matematyczny „Matematyka z kalkulatorem graficznym” organizowany jest przez ZSDiOS w Zwierzyńcu, pod patronatem Kuratora Oświaty w Lublinie. W maju  odbyły się eliminacje do jego III edycji, w wyniku których wyłoniono 24 finalistów. Wśród nich znalazło się aż trzech uczniów naszego gimnazjum: Marek Pokrywka (IIIag), Damian Skiba (IIIbg) oraz Jacek Majdanik (IIIdg). 21 września 2018 r. chłopcy rywalizowali w finale i wszyscy trzej wywalczyli miejsca w nagrodzonej pierwszej dziesiątce! Jacek uplasował się na siódmym, Marek na piątym, a Damian zajął zaszczytne drugie miejsce! 

 

Więcej…

Zawody sportowe

Lekkoatletki ze Staszica Mistrzyniami Województwa!!!

„Celujemy jak najwyżej!” -  to słowa jednej z zawodniczek ze Staszica po wygranym rejonie w Zamościu. Celowały i trafiły! 11 października 2018 r., na Stadionie Miejskim w Lublinie, reprezentantki Zespołu Szkół Nr 2 w Hrubieszowie drużynowo wywalczyły I miejsce na Wojewódzkiej Licealiadzie w Lidze LA oraz medale indywidualnie. To pierwszy taki sukces lekkoatletek, które udowodniły, że chęci, determinacja, wiara, a przede wszystkim zdolności w połączeniu ze sobą dają widoczny efekt. O przedostaniu się na etap ogólnopolski zadecyduje kolejny rzut ligi, który odbędzie się na wiosnę 2019 roku.

Więcej…

Ogłoszenia

"Myślę pozytywnie" - zadanie na październik

Zachęcamy uczniów do wzięcia udziału w zadaniu na październik w ramach programu "Myślę pozytywnie". Zadanie przeznaczone jest dla zespołów uczniowskich lub może być pracą indywidualną uczniów pt. „Mojemu nauczycielowi jestem wdzięczny/wdzięczna za…”. Forma artystyczna dowolna, można wykorzystać narzędzia technologiczne.

Wybrane prace przesyłane będą także do Fundacji Instytutu Edukacji Pozytywnej w celu promocji działań podejmowanych przez społeczność szkolną w zakresie profilaktyki zdrowia psychicznego.

Więcej…

Uroczystości, wydarzenia

Zajęcia integracyjne

Przez cały wrzesień odbywały się zajęcia integracyjne w klasach I, które prowadziła pani pedagog. Wychowawcy klas zadbali o przeprowadzenie spotkań sprzyjających bliższemu poznaniu się i integracji nowego zespołu klasowego.

Więcej…