Nie ma śmieci - są surowce, czyli akcja sprzątania świata

Zespół Szkół nr 2 w Hrubieszowie tradycyjnie włącza się w akcję "Sprzątanie świata - Polska", która jest najpowszechniejszą w naszym kraju wolontariacką akcją na rzecz poszanowania środowiska.

 

Akcja "Sprzątanie świata - Polska" jest  częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World wywodzącego się z Australii, zapoczątkowanego w 1989 roku przez Ina Kiernana. W ruchu tym uczestniczy blisko 40 mln. wolontariuszy z ponad czterdziestu krajów na całym świecie. W Polsce akcję w 1994 roku zainicjowała Mira Stanisławska-Meysztowicz, założycielka Fundacji Nasza Ziemia.

Akcja „Sprzątanie Świata” w Zespole Szkół nr 2 w Hrubieszowie każdego roku jest ważnym wydarzeniem w życiu szkoły. Są to różnorodne działania mające na celu edukację, wypoczynek, integrację zespołów klasowych oraz bezpośrednie działania na rzecz środowiska czyli oczyszczanie ulic naszego miasta z porzuconych śmieci.

W tym roku naszą szkołę reprezentowała klasa biologiczno-chemiczna Ib. Sprzątanie terenu miasta odbyło się 15 września 2017r. Przed rozpoczęciem akcji uczniowie zostali zaznajomieni z obowiązującymi zasadami bezpieczeństwa i higieny - otrzymali pomocne worki i rękawiczki.
Tak przygotowani wyruszyliśmy na wielkie sprzątanie. Najczęściej zbierane śmieci to: papiery, butelki szklane i plastikowe. Zebraliśmy łącznie około 1000 litrów różnorodnych odpadów. Jest to, niestety, bardzo dużo, zwłaszcza, że oczyszczany przez nas rewir to centrum miasta - kosze na śmieci są liczne i każdego dnia sprzątany jest przez odpowiednie służby .
Była to dla nas doskonała lekcja poszanowania środowiska.
Coraz więcej śmieci produkujemy, niestety wiele odpadów wyrzucamy na łąki, przy drogach, czy po prostu na puste działki. Trzeba z tym walczyć, uświadamiać, jakie skutki mogą wynikać z takiego postępowania.

Tegoroczna akcja "Sprzątanie Świata - Polska 2017" miała na celu zmianę postrzegania odpadów jako "śmieci", czyli czegoś niepotrzebnego, co powinno wylądować na wysypisku. Rzeczy, często uważane za niepotrzebne, w rzeczywistości mogą stać się wartościowymi surowcami, które po przetworzeniu mogą zostać użyte do produkcji różnych wartościowych przedmiotów.

Oprac.: Marta Krupa

 • SAM_8191
 • SAM_8192
 • SAM_8197
 • SAM_8193
 • SAM_8198
 • SAM_8199
 • SAM_8202
 • SAM_8204
 • SAM_8205
 • SAM_8206
 • SAM_8208

Simple Image Gallery Extended

Odsłony: 299

Sukcesy i osiągnęcia

KACPER OSIŃSKI LAUREATEM KONKURSU GEOGRAFICZNEGO!

3 marca 2018 roku w XXI Liceum Ogólnokształcącym im. św. Stanisława Kostki w Lublinie odbyła się IX edycja wojewódzkiego Międzyszkolnego Konkursu Geograficznego dla Gimnazjalistów „Wędrujemy po mapie świata”.  Konkurs objęty jest honorowym patronatem LUBELSKIEGO KURATORA OŚWIATY – Pani Teresy Misiuk i PREZYDENTA MIASTA LUBLIN – Pana Krzysztofa Żuka. 

Do udziału w konkursie zgłoszono 370 uczniów z około 70  gimnazjów i szkół z oddziałami gimnazjalnymi z województwa lubelskiego. Gimnazjum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie reprezentowało czterech uczniów, spośród których TYTUŁ LAUREATA uzyskał Kacper Osiński z klasy IIIbg – uczeń Pani Moniki Młynarczuk.

Więcej…

Zawody sportowe

Gala Sportu Szkolnego 2017

W tym roku Chełm był gospodarzem Gali Sportu Szkolnego 2017. Podczas uroczystości podsumowano współzawodnictwo sportowe szkół z naszego województwa za rok szkolny 2016/2017

Więcej…

Ogłoszenia

Szanowni Państwo

Rok 2018 jest wyjątkowy dla Polaków z uwagi na setną rocznicę odzyskania niepodległości. Dla społeczności Gimnazjum i Liceum im. ks. Stanisława Staszica to również okrągły jubileusz istnienia szkoły, który obchodzić będziemy 9 – 10 czerwca.

Więcej…

Uroczystości, wydarzenia

Dzień Kobiet na sportowo w „Staszicu”

Z okazji Dnia Kobiet, 8 marca w Zespole Szkół Nr2 w Hrubieszowie, odbyły się Mistrzostwa Dziewcząt Liceum w Piłce Koszykowej. W zmaganiach o atrakcyjne nagrody brały udział zawodniczki z 10 klas. Podzielono je na 3 grupy, w każdej z nich licealistki walczyły o dostanie się do finału.

Więcej…