Nie ma śmieci - są surowce, czyli akcja sprzątania świata

Zespół Szkół nr 2 w Hrubieszowie tradycyjnie włącza się w akcję "Sprzątanie świata - Polska", która jest najpowszechniejszą w naszym kraju wolontariacką akcją na rzecz poszanowania środowiska.

 

Akcja "Sprzątanie świata - Polska" jest  częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World wywodzącego się z Australii, zapoczątkowanego w 1989 roku przez Ina Kiernana. W ruchu tym uczestniczy blisko 40 mln. wolontariuszy z ponad czterdziestu krajów na całym świecie. W Polsce akcję w 1994 roku zainicjowała Mira Stanisławska-Meysztowicz, założycielka Fundacji Nasza Ziemia.

Akcja „Sprzątanie Świata” w Zespole Szkół nr 2 w Hrubieszowie każdego roku jest ważnym wydarzeniem w życiu szkoły. Są to różnorodne działania mające na celu edukację, wypoczynek, integrację zespołów klasowych oraz bezpośrednie działania na rzecz środowiska czyli oczyszczanie ulic naszego miasta z porzuconych śmieci.

W tym roku naszą szkołę reprezentowała klasa biologiczno-chemiczna Ib. Sprzątanie terenu miasta odbyło się 15 września 2017r. Przed rozpoczęciem akcji uczniowie zostali zaznajomieni z obowiązującymi zasadami bezpieczeństwa i higieny - otrzymali pomocne worki i rękawiczki.
Tak przygotowani wyruszyliśmy na wielkie sprzątanie. Najczęściej zbierane śmieci to: papiery, butelki szklane i plastikowe. Zebraliśmy łącznie około 1000 litrów różnorodnych odpadów. Jest to, niestety, bardzo dużo, zwłaszcza, że oczyszczany przez nas rewir to centrum miasta - kosze na śmieci są liczne i każdego dnia sprzątany jest przez odpowiednie służby .
Była to dla nas doskonała lekcja poszanowania środowiska.
Coraz więcej śmieci produkujemy, niestety wiele odpadów wyrzucamy na łąki, przy drogach, czy po prostu na puste działki. Trzeba z tym walczyć, uświadamiać, jakie skutki mogą wynikać z takiego postępowania.

Tegoroczna akcja "Sprzątanie Świata - Polska 2017" miała na celu zmianę postrzegania odpadów jako "śmieci", czyli czegoś niepotrzebnego, co powinno wylądować na wysypisku. Rzeczy, często uważane za niepotrzebne, w rzeczywistości mogą stać się wartościowymi surowcami, które po przetworzeniu mogą zostać użyte do produkcji różnych wartościowych przedmiotów.

Oprac.: Marta Krupa

 • SAM_8191
 • SAM_8192
 • SAM_8197
 • SAM_8193
 • SAM_8198
 • SAM_8199
 • SAM_8202
 • SAM_8204
 • SAM_8205
 • SAM_8206
 • SAM_8208

Simple Image Gallery Extended

Odsłony: 187

Sukcesy i osiągnęcia

Tomek Turek w finale Konkursu Kuratoryjnego z matematyki!

14 grudnia 2017 r. Kuratorium Oświaty w Lublinie ogłosiło wyniki drugiego etapu wszystkich przedmiotowych konkursów kuratoryjnych. Wśród tych, którzy przeszli do finałów w naszym województwie znalazł się Tomasz Turek, uczeń klasy IIIcg. Tomek zakwalifikował się do ostatniego etapu konkursu z matematyki, pracował pod opieką pani Iwony Fietko. Zmagania finałowe odbędą się 6 marca 2018 r..
Trzymamy mocno za niego kciuki!

Więcej…

Zawody sportowe

Gala Sportu Szkolnego 2017

W tym roku Chełm był gospodarzem Gali Sportu Szkolnego 2017. Podczas uroczystości podsumowano współzawodnictwo sportowe szkół z naszego województwa za rok szkolny 2016/2017

Więcej…

Ogłoszenia

Rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018

Rozpoczęcie nowego roku szkolnego

2017/2018

odbędzie się

4 września 2017 r.

 

8.00 - Msza św. w kościele parafialnym p.w. św. Mikołaja.

9.15 - Uroczysta inauguracja roku szkolnego na placu szkolnym.

Uroczystości, wydarzenia

Rosyjski na wesoło

8 grudnia 2017 roku uczniowie klasy IA i IE z opiekunami: p. Neonilą Pawluk, p. Ludwiką Siudyką, p. Joanną Szabat i p. Andrzejem Pochylczukiem wzięli udział w warsztatach „Język rosyjski na wesoło” na UMSC-ie w Lublinie. Zostały one zorganizowane w ramach współpracy ze szkołami  patronackimi uczelni. Warsztaty przygotowały studentki lingwistyki stosowanej pod okiem dr Agnieszki Potyrańskiej. Spotkanie rozpoczęła prezentacja p. Lidii Wociór-Abutbul pt.: „O Lublinie po rosyjsku”. Drugą część pt.: „Język rosyjski na wesoło” poprowadziły panie: Iwona Beksiak, Małgorzata Lipska, Anna Kosiachenko, Daryna Misiura,. Iryna Shyriaieva.

Więcej…