Nie ma śmieci - są surowce, czyli akcja sprzątania świata

Zespół Szkół nr 2 w Hrubieszowie tradycyjnie włącza się w akcję "Sprzątanie świata - Polska", która jest najpowszechniejszą w naszym kraju wolontariacką akcją na rzecz poszanowania środowiska.

 

Akcja "Sprzątanie świata - Polska" jest  częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World wywodzącego się z Australii, zapoczątkowanego w 1989 roku przez Ina Kiernana. W ruchu tym uczestniczy blisko 40 mln. wolontariuszy z ponad czterdziestu krajów na całym świecie. W Polsce akcję w 1994 roku zainicjowała Mira Stanisławska-Meysztowicz, założycielka Fundacji Nasza Ziemia.

Akcja „Sprzątanie Świata” w Zespole Szkół nr 2 w Hrubieszowie każdego roku jest ważnym wydarzeniem w życiu szkoły. Są to różnorodne działania mające na celu edukację, wypoczynek, integrację zespołów klasowych oraz bezpośrednie działania na rzecz środowiska czyli oczyszczanie ulic naszego miasta z porzuconych śmieci.

W tym roku naszą szkołę reprezentowała klasa biologiczno-chemiczna Ib. Sprzątanie terenu miasta odbyło się 15 września 2017r. Przed rozpoczęciem akcji uczniowie zostali zaznajomieni z obowiązującymi zasadami bezpieczeństwa i higieny - otrzymali pomocne worki i rękawiczki.
Tak przygotowani wyruszyliśmy na wielkie sprzątanie. Najczęściej zbierane śmieci to: papiery, butelki szklane i plastikowe. Zebraliśmy łącznie około 1000 litrów różnorodnych odpadów. Jest to, niestety, bardzo dużo, zwłaszcza, że oczyszczany przez nas rewir to centrum miasta - kosze na śmieci są liczne i każdego dnia sprzątany jest przez odpowiednie służby .
Była to dla nas doskonała lekcja poszanowania środowiska.
Coraz więcej śmieci produkujemy, niestety wiele odpadów wyrzucamy na łąki, przy drogach, czy po prostu na puste działki. Trzeba z tym walczyć, uświadamiać, jakie skutki mogą wynikać z takiego postępowania.

Tegoroczna akcja "Sprzątanie Świata - Polska 2017" miała na celu zmianę postrzegania odpadów jako "śmieci", czyli czegoś niepotrzebnego, co powinno wylądować na wysypisku. Rzeczy, często uważane za niepotrzebne, w rzeczywistości mogą stać się wartościowymi surowcami, które po przetworzeniu mogą zostać użyte do produkcji różnych wartościowych przedmiotów.

Oprac.: Marta Krupa

 • SAM_8191
 • SAM_8192
 • SAM_8197
 • SAM_8193
 • SAM_8198
 • SAM_8199
 • SAM_8202
 • SAM_8204
 • SAM_8205
 • SAM_8206
 • SAM_8208

Simple Image Gallery Extended

Odsłony: 121

Sukcesy i osiągnęcia

I miejsce Jacka Tyszkiewicza!

6 października 2017 r. w Zwierzyńcu, uczeń klasy IIIa naszego gimnazjum, Jacek Tyszkiewicz, wywalczył I miejsce w II Wojewódzkim Konkursie "Matematyka z kalkulatorem graficznym" organizowanym pod patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego. Wszyscy nasi reprezentanci zaprezentowali się bardzo dobrze, tuż za podium znaleźli się Magdalena Bojarczuk (IIIag) i Tomasz Turek (IIIcg).

Więcej…

Zawody sportowe

Wicemistrzynie wojewódzkiego półfinału Licealiady w Lidze LA

10 października 2017 roku w Zamościu odbył się Wojewódzki Półfinał Licealiady w lidze LA dziewcząt, w których startowało osiem szkół z Chełma, Biłgoraja, Tomaszowa Lubelskiego, Krasnegostawu oraz z Zamościa. Awans na dalszy etap uzyskały dziewczęta z naszej szkoły, które pomimo dużej konkurencji zajęły II miejsce. "Staszic"  wystawił zarówno drużynę dziewcząt i chłopców.   

Więcej…

Ogłoszenia

Rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018

Rozpoczęcie nowego roku szkolnego

2017/2018

odbędzie się

4 września 2017 r.

 

8.00 - Msza św. w kościele parafialnym p.w. św. Mikołaja.

9.15 - Uroczysta inauguracja roku szkolnego na placu szkolnym.

Uroczystości, wydarzenia

Granice mojego języka są granicami mojego świata

W dzisiejszych czasach chyba nikomu nie trzeba mówić, jak ważna jest nauka języków obcych, które są naszą przyszłością i jak już w XX wieku głosił wybitny austriacki filozof –Ludwig Wittgenstein – otwierają nam bramy na świat. W myśl tej zasady, 29 września uczniowie klasy II A i II D naszego liceum, pod opieką p. prof. N. Pawluk, J. Pudłowskiej, J. Patkowskiej i J. Korneluk, pełni entuzjazmu udali się do Lublina, na organizowane przez UMCS  Hieronimki.

Więcej…