Warsztaty językowe UMCS w Staszicu

„Granice mojego języka są granicami mojego świata” 

Ludwig Wittgenstein

W dzisiejszej dobie, gdy granice większości państw są dla nas otwarte, a podróżowanie jest znacznie prostsze, niż było kiedyś, wszyscy z pewnością zdają sobie sprawę, jak ważna jest nauka języków obcych. Szczególnie bliskie są nam: język angielski, rosyjski, a dla niektórych niemiecki. Uczymy się ich, powtarzamy czasem nudne i skomplikowane regułki gramatyczne, zakuwamy słówka... Jednak nauka wcale nie musi być nudna, czego dowodem były wyjątkowe warsztaty, w których uczestniczyli uczniowie kl. II D, IIB, IIA, IC, ID, IIIcg.

 

10 kwietnia do naszej szkoły, w ramach współpracy partnerskiej, zawitała dr Agnieszka Potyrańska z Zakładu Lingwistyki Stosowanej UMCS w Lublinie wraz ze studentkami. Poprowadziły one niezwykle interesujące warsztaty językowe. W pierwszej kolejności uczniowie mieli przyjemność oglądać przygotowane przez studentki prezentacje o ciekawostkach dotyczących USA oraz Wielkiej Brytanii. Następnie odbył się mały quiz z uzyskanej podczas zajęć wiedzy, a także z angielskich łamigłówek. Na zajęciach z języka rosyjskiego uczniowie rozwiązywali quiz przy pomocy aplikacji Kahoot! Rywalizując pomiędzy sobą, zobaczyli, jak świetnie można się bawić i uczyć się jednocześnie. Później studentki przeprowadziły zajęcia pt. „Фейсбук на русском”, które bardzo się podobały i nauczyły młodzież, jak prawidłowo komunikować się na tym portalu z przyjaciółmi lub znajomymi ze Wschodu. Nie zabrakło ćwiczeń niezwykle trudnych – tłumaczenia rosyjskich frazeologizmów na język polski i na odwrót. Na zajęciach z języka niemieckiego uczniowie, rozwiązując zagadki, uzupełnili wiedzę z danego języka. Dzięki pozytywnym emocjom i przyjemnej atmosferze, młodzież wiele się nauczyła. Miała okazję porozmawiać po angielsku, po rosyjsku i po niemiecku oraz wykazując się wiedzą, wygrać nagrody książkowe i różne pomoce do nauki języków obcych.                                                                                                                                      

Wszyscy świetnie się bawili i z niecierpliwością oczekują kolejnych takich lekcji, gdyż spotkanie ze studentkami udowodniło, że nauka języków obcych nie musi być wcale nudna, a jest wręcz przyjemnością.

Tekst oprac.: Neonila Pawluk

Agnieszka Sałęga 

 • DSC_0003
 • DSC_0004
 • DSC_0005
 • DSC_0007
 • DSC_0006
 • DSC_0009
 • DSC_0011
 • DSC_0012
 • DSC_0013
 • DSC_0014
 • DSC_0016
 • DSC_0015
 • DSC_0019
 • DSC_0017
 • DSC_0020
 • DSC_0021
 • DSC_0022
 • DSC_0023
 • DSC_0028
 • DSC_0024
 • DSC_0029
 • DSC_0030
 • DSC_0031
 • DSC_0032
 • DSC_0033
 • DSC_0034
 • DSC_0036
 • DSC_0037
 • DSC_0038
 • DSC_0040
 • DSC_0039
 • DSC_0042
 • DSC_0041
 • DSC_0044
 • DSC_0043
 • DSC_0045
 • DSC_0046
 • DSC_0050
 • DSC_0051
 • DSC_0052
 • DSC_0053
 • DSC_0054

Simple Image Gallery Extended

Odsłony: 350

Sukcesy i osiągnęcia

„30-tka” stypendystów ze Staszica

20 czerwca 2018 r. w Hrubieszowskim Domu Kultury zostały wręczone jednorazowe stypendia Burmistrza Miasta za wybitne sukcesy w dziedzinie kultury, nauki i sportu. Nagrodzeni uczniowie otrzymali stypendia w kwocie od 150 – 800 zł. A są to:

Więcej…

Zawody sportowe

Koszykarki Staszica 3 rok z rzędu zdobywają brąz na województwie!!!

Dnia 10 kwietnia 2018 roku w Białej Podlaskiej odbył się Finał Wojewódzkiej Licealiady  SZS  w koszykówce dziewcząt. Nasz rejon reprezentowały dziewczęta z Zespołu Szkół nr 2 w Hrubieszowie, które po wygraniu zawodów powiatowych oraz rejonowych znalazły się wśród sześciu najlepszych drużyn w województwie.

Więcej…

Ogłoszenia

Zestawienie czytelnictwa za rok szkolny 2017/2018

Zestawienie czytelnictwa za rok szkolny 2017/2018

Więcej…

Uroczystości, wydarzenia

Stulecie "Staszica" ze wsparciem wojska

W ostatnich dniach, wśród licznych wydarzeń jubileuszu 100-lecia Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum im. ks. S. Staszica w Hrubieszowie, nie brakowało atrakcji z udziałem instytucji, które wspomagały nas w organizacji setnych urodzin „Staśka”.

Ogromną i zarazem wyjątkową atrakcją okazały się skoki spadochronowe zorganizowane pod kierunkiem mjr Artura Gosiewskiego z 2. hrubieszowskiego pułku rozpoznawczego. Dwóch skoczków – st. kpr. Tomasz Podstawka i plut. Jakub Majchrzak, ze spadochronami w narodowych barwach i transparentem z życzeniami stu lat dla naszej szkoły, wylądowało na miejskim deptaku podczas festynu dla hrubieszowian.

Więcej…