Relacja z międzyszkolnego konkursu geograficznego o zasięgu powiatowym „Palcem po mapie”

6 marca 2019 roku w Liceum Ogólnokształcącym im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie odbyła się I edycja Międzyszkolnego Konkursu Geograficznego „Palcem po mapie”.  Do zawodnictwa z wiedzy geograficznej mogli przystąpić uczniowie klas VII i VIII szkół podstawowych z powiatu hrubieszowskiego. Tegoroczna edycja została objęta Honorowym Patronatem Starosty Powiatu – pani Maryli Symczuk i Burmistrza Miasta – pani Marty Majewskiej.

Do udziału w konkursie przysłano zgłoszenia 26 uczniów. Na zmagania konkursowe uczniowie wraz ze swoimi nauczycielami dotarli ze SP nr 1 i SP nr 3 w Hrubieszowie oraz z Moniatycz i Hulcza.

Na arkusz konkursowy składały się zadania krótkiej odpowiedzi. W teście znajdowały się mapki ogólnogeograficzne i konturowe. Zadania dotyczyły znajomości mapy świata oraz zagadnień teoretycznych związanych z mapą (np. skala mapy, kartograficzne metody przedstawiania zjawisk na mapach, współrzędne geograficzne, kierunki świata, itp.). Uczniowie mieli za zadanie m.in. rozpoznać lokalizację pasm górskich na mapie Europy, położenie wybranych miast i państw. Ponadto uczestnicy konkursu rozpoznawali na mapie konturowej zatoki morskie. Musieli wykazać się znajomością stolic wybranych państw. Mieli również za zadanie rozpoznać wyspy na podstawie ich konturów (kształtu) itp.   
Zagadnienia związane z mapą i umiejętności praktycznego posługiwania się nimi należą do najważniejszych w nauczaniu geografii. Uczestnictwo w konkursie międzyszkolnym rozwija zainteresowania geograficzne i pogłębia wiedzę uczniów z tego zakresu, a także kształtuje elementy zdrowej rywalizacji. Każdy uczeń, który przybył do naszego liceum, w dniu 6 marca, miał możliwość spróbowania swoich sił w rozwiązywaniu zadań z geografii w obcej szkole, wśród nowych koleżanek i kolegów.
Dziękujemy wszystkim nauczycielom, którzy rozwijają pasje geograficzne wśród swoich uczniów i przybyli z młodzieżą na konkurs “Palcem po mapie”.
Prace konkursowe zostały już sprawdzone przez Komisję Konkursową. Oficjalna lista laureatów zostanie opublikowana na stronie szkoły w dniu 15 kwietnia 2019 r.


Monika Młynarczuk

  • 20190306_100404
  • 20190306_100414
  • 20190306_100444
  • 20190306_100459

Simple Image Gallery Extended

Odsłony: 240

Sukcesy i osiągnęcia

Sukces Eryka Ostrowskiego

25. 04. 2019 r. w Zamościu odbył się diecezjalny etap XXIII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej zorganizowany przez Katolickie Stowarzyszenie ,,Civitas Christiana”. 

Więcej…

Zawody sportowe

Dziewczęta ze „Staszica’’ V - ce Mistrzyniami Rejonu w koszykówce

27 marca 2019 r. w Krasnymstawie odbyła się Rejonowa Licealiada SZS w koszykówce dziewcząt. Po wygranym powiecie dziewczyny z ZS nr 2 w Hrubieszowie znalazły się wśród czterech najlepszych drużyn w rejonie.

W zawodach udział brały również zawodniczki reprezentujące Zamość, Tomaszów Lubelski oraz Krasnystaw. Mecze rozgrywane były systemem „każdy z każdym’’.

Więcej…

Ogłoszenia

Zaproszenie na konkurs

Zespół Szkół nr 2 w Hrubieszowie serdecznie zaprasza uczniów VII i VIII klasy szkoły podstawowej oraz III klasy gimnazjum na I Powiatowy Konkurs Wiedzy o ks. Stanisławie Staszicu.

Konkurs odbędzie się w środę, 5 czerwca 2019 roku, o godzinie 10.00, w Zespole Szkół nr 2.

Zgłoszenie uczestników (maksymalnie cztery osoby danej szkoły) prosimy kierować do dnia 31 maja 2019 roku. 
Poniżej zamieszczamy regulamin konkursu oraz kartę zgłoszeniową.

Serdecznie zapraszamy!

Dokumenty

 

Uroczystości, wydarzenia

„Szkoła Pozytywnego Myślenia”

W ramach współpracy z Instytutem Edukacji Pozytywnej, w trosce o zdrowie psychiczne młodych ludzi, nasza szkoła kolejny raz znalazła się w programie certyfikacji szkół „Szkoła Pozytywnego Myślenia”. W poszczególnych klasach odbywają się zajęcia z pedagogiem szkolnym, wychowawcami w oparciu  o scenariusze zajęć "Myślę pozytywnie" oraz co miesięczne proponowane przez Instytut zadania do realizacji. Zajęcia dotyczą np. umiejętności rozpoznawania i nazywania emocji,  profilaktyki uzależnień, jak radzić sobie ze stresem, doskonalenia umiejętności dostrzegania swoich mocnych stron. Całość wsparcia w ramach akcji jest finansowana ze środków Narodowego Programu Zdrowia przekazanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz ze środków własnych Instytutu Edukacji Pozytywnej.

Więcej…