I Powiatowy Konkurs Wiedzy o ks. Stanisławie Staszicu

"Talent jest jak kawałek szlachetnego, ale surowego metalu:
dopiero pilna praca go obrobi i wartość mu wielką nada".
ks. Stanisław Staszic
W środę, 5 czerwca 2019 roku, w auli szkolnej naszej szkoły, 23 uczniów szkół z powiatu hrubieszowskiego wzięło udział w I Powiatowym Konkursie Wiedzy o ks. Stanisławie Staszicu. Uczestnicy mieli za zadanie wykazać się znajomością biografii i działalności wybitnego myśliciela okresu oświecenia, autora dzieła m. in. „Przestrogi dla Polski”.
Konkurs został objęty honorowym patronatem przez Starostę Powiatu Hrubieszowskiego - panią Marylą Symczuk, Burmistrza Hrubieszowa - panią Martą Majewską oraz Wójta Gminy Hrubieszów - panem Tomaszem Zającem.
Wsparciem dla koordynatorek pani Neonili Pawluk i pani Edyty Wolańczuk była pani Prezes Stowarzyszenia „Staszic” pani Anna Modzelewska.
Dyplomy, nagrody, poczęstunek i podziękowania dla uczestników konkursu i ich opiekunów zostały ufundowane przez wyżej wymienione władze powiatu, miasta i gminy.
Podczas gdy komisja konkursowa sprawdzała wiedzę uczniów, patriotyczny charakter przedsięwzięcia podkreślił program artystyczny w wykonaniu uczniów gimnazjum i liceum im. ks. Stanisława Staszica. Było to wiersze, fragmenty dzieł, taniec oraz szczególna pieśń „Hrubieszowska Ty Ziemico”. Wywiad z ks. Stanisławem Staszicem - autorem wielkiego dzieła „Ród ludzki” spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem. Uczniowie wykazali się dużą inwencją twórczą, wiedzą i talentami aktorskimi.
O przekazanie atmosfery okresu życia patrona naszej szkoły zadbał historyk, przedstawiciel Lubelskiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli Oddział w Zamościu, absolwent i nauczyciel naszej szkoły - pan Bogdan Leszczuk, dzieląc się wiedzą o życiu codziennym, pracy i pasji księdza Staszica. Dzięki temu uczestnicy spotkania mogli w pełni doświadczyć klimatu okresu działalności naszego bohatera. Punktem kulminacyjnym konkursu było, oczywiście, wyłonienie zwycięzców. Wyniki rywalizacji konkursowej przedstawiają się następująco:
I miejsce – Gabriela Kiryluk, Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Werbkowicach
opiekun – Bożena Wolańczuk
II miejsce – Julia Długosz, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Kolejarzy Ofiar II Wojny Światowej w Gozdowie
opiekun – Małgorzata Ożgo
III miejsce – Magda Pirogowicz, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Hrubieszowie
opiekun – Patrycja Djabin
Wyróżnienie – Wiktoria Malinowska, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Kolejarzy Ofiar II Wojny Światowej w Gozdowie.
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy ogromnej wiedzy. Dziękujemy wszystkim opiekunom, którzy poświęcając swój czas i energię, przyczynili się do sukcesów swoich wychowanków. Mamy nadzieję, że za rok spotkamy się ponownie, aby poprzez konkursowe potyczki poszerzać swoją wiedzę o księdzu, wybitnym działaczu, pisarzu, uczonym oraz dobroczyńcy, który pokazał że jest wielkim synem swojej Ojczyzny oraz postacią godną do naśladowania w XXI wieku.
Opr.: Edyta Wolańczuk, Neonila Pawluk
Artykuły najbardziej popularne
Sukcesy i osiągnęcia
Matylda Ślażyńska laureatką Programu Stypendialnego „Lider Wiedzy i Ochrony Środowiska”
Matylda Ślażyńska laureatką Programu Stypendialnego
„Lider Wiedzy i Ochrony Środowiska” dla młodzieży i nauczycieli szkół ponadpodstawowych z województwa lubelskiego.
Matylda Ślażyńska, uczennica klasy IIIB I Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie odebrała z rąk Pani Teresy Misiuk - Lubelskiego Kuratora Oświaty, Pani Moniki Żur - Dyrektora zamojskiej Delegatury Kuratora Oświaty w Lublinie, Pani Barbary Krawczyk - Starszego wizytatora zamojskiej Delegatury Kuratorium Oświaty w Lublinie tytuł: „Lider wiedzy i ochrony środowiska – stypendysta WFOŚiGW w Lublinie” oraz stypendium - nagrodę.
Więcej…Zawody sportowe
Gala Sportu Szkolnego 2018/ 2019. Staszic V w Województwie!
W tym roku Świdnik był gospodarzem Uroczystego Podsumowania Wojewódzkiego Współzawodnictwa Sportowego Szkół za rok 2018/19. Uroczystość odbyła się 29 listopada 2019r. w Miejskim Ośrodku Kultury.
Więcej…Ogłoszenia
Informacja o realizacji projektu w ramach programu "Groby i cmentarze wojenne w kraju"
Burmistrz Miasta Hrubieszowa informuje, że Gmina Miejska Hrubieszów rozpoczęła realizację zadania pn: „Remont mogił żołnierzy – legionistów poległych w 1918 - 1920 roku, pochowanych na cmentarzu grzebalnym w Hrubieszowie”, które uzyskało dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Groby i cmentarze wojenne w kraju”.
Więcej…Uroczystości, wydarzenia
Po co nam trzeci wymiar
Jak się okazuje, matematyka nie musi być ani nudna ani trudna - a wiedzą o tym najlepiej uczestnicy zajęć Akademii Staśka. Listopadowe zajęcia pt.: "Po co nam trzeci wymiar” cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Działanie drukarki 3D (wydruk modeli matematycznych oraz przestrzennych modeli anatomicznych) było niesamowitą atrakcją dla naszych kursantów, a także ich rodziców. Prelegentem był 10 letni Mikołaj Miścior, którego w świetnej prezentacji wspierał tata.
Więcej…