• a

    a

  • q

    q

  • s

    s

  • baner nauka zabawa.png
  • baner sport 2.png
  • baner sport kosz.png
  • baner studniówka.png
  • baner uroczystości.png
  • baner z logo koło nowe.png

Krótka historia przyjaźni

W hrubieszowskim gimnazjum przed wojną zgodnie żyła młodzież różnych kultur i wyznań. Rozkwitały przyjaźnie, młodzieńcze fascynacje, a nawet miłości, dla których nie było żadnych barier.
Wojna, niestety zmieniła oblicze małego, przygranicznego miasteczka. Żydzi, którzy ocaleli, wyjechali z kraju. Hrubieszów jednak, na zawsze pozostał najbliższy ich sercu, dlatego po latach, w 1989 r., przybyła delegacja Ziomkostwa Hrubieszowian w Izraelu (Chaim Nawon, Mordechaj Horowitz, Shalom Omri, Jakob Eckstein), aby odbudować kontakty polsko – żydowskie. Pięknie o tym powrocie „do kraju lat dziecinnych” i o relacjach w polskiej szkole pisał Shalom Omri we wspomnieniach zatytułowanych Mój rodzinny Hrubieszów (fragmenty zawarte w monografii szkoły wydanej z okazji jubileuszu szkoły: 90 lat Gimnazjum i Liceum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie).
Z inicjatywy Ziomkostwa nawiązana została niezwykle cenna nić współpracy między Liceum Ogólnokształcącym im. ks. S. Staszica i szkołą Kiriat Sharet w Holon. Inicjatorem i „duszą” tego przedsięwzięcia jest od lat Shalom Omri. O tym, jak ważne są te kontakty dla obu stron, świadczy korespondencja Zarządu Ziomkostwa, skierowana do Jego Świątobliwości Jana Pawła II z prośbą o błogosławieństwo dla Hrubieszowa z okazji 600 – lecia istnienia miasta, w której wspominane są spotkania licealistów z młodymi Izraelczykami. Spotkania polsko – izraelskie w murach hrubieszowskiego liceum tchną entuzjazmem, świeżością i młodością. Uczestniczy w nich nowe pokolenie, które traumatyczne doświadczenia II wojny światowej zna tylko z historii. Program szkolny wiele miejsca poświęca zbrodniczym systemom totalitarnym XX wieku i współczesnym niebezpieczeństwom, na jakie narażony jest świat, w przekonaniu, że „pamiętać” znaczy „ocalić swą tożsamość”. Młodzi ludzie chcą znać przeszłość i pamiętać o niej, ale przede wszystkim żyć przyszłością i czynić ją lepszą. Mimo odmienności kulturowych niewiele ich różni. Słuchają podobnej muzyki, korzystają ze zdobyczy cywilizacji, łączą się ze światem przez Internet, znają języki obce. Są otwarci i odkrywają siebie w poznawaniu odrębności innych.
    Te historyczne już spotkania między Liceum Ogólnokształcącym im. ks. S. Staszica a szkołą Kiriat Sharet mają ogromne wychowawcze znaczenie. To wspaniały przykład budowania przyjaźni, oparty na szlachetnych wartościach ogólnoludzkich. Chcemy wspólnie trwać przy tych wartościach, ucząc młode pokolenie szacunku i tolerancji dla innych.

Odsłony: 9623

Sukcesy i osiągnęcia

Włącz REC: Radio, Edukację i Czas na rozwój! - zadanie wykonane!

Redaktorzy szkolnego radia RTM Staszic wraz ze Stowarzyszeniem Staszic 31. maja 2023 r. zakończyli realizację zadania publicznego “Włącz REC: Radio, Edukację i Czas na rozwój!” dofinansowanego przez Powiat Hrubieszowski kwotą 5000 zł. Paulina Belina z kl. 3e, Aleksandra Szabat z kl. 3c i Sebastian Borek z kl. 3b pod opieką Pani Joanny Szabat - opiekuna radia RTM Staszic i sekretarza Stowarzyszenia Staszic przez kilka miesięcy cierpliwie i z dużym zaangażowaniem wykonywali kolejne zadania.

Więcej…

Zawody sportowe

Srebro i brąz na zawodach wojewódzkich podczas Festiwalu Sztafet

15 czerwca 2023 roku w Lublinie odbył się Wojewódzki Finał Licealiady w Festiwalu Sztafet. Znakomicie zaprezentowali się uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie zajmując miejsca na podium! Gratulacje!!!

Więcej…

Ogłoszenia

Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/24