Iza Mrozowska laureatką ogólnopolskiego etapu „Żywej klasyki” 2021!

11 marca 2021 roku odbył się finał międzynarodowego konkursu „Żywa klasyka” na platformie Zoom. Koordynatorem konkursu była pani Jewgienija Kulczycka, jury na żywo oceniało występy uczestników z Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Łodzi, Lublina, Terespola, Białej Podlaskiej.

Eliminacje przebiegły bardzo sprawnie, pomimo obaw i lęku, co do niezawodności mikrofonów, sprzętu i - ogólnie mówiąc - Internetu. Amelia Pawluk (IA) i Iza Mrozowska (IIB) występowały tym razem jako ostatnie, więc napięcie i strach były coraz silniejsze, a warto dodać, że poziom wystąpień był wysoki. Wszyscy uczestnicy byli przygotowani solidnie i nasze dziewczyny wypadły znakomicie. Jury miało bardzo trudny orzech do zgryzienia. Po burzliwych obradach werdykt był jednogłośny: w kategorii „język rosyjski jako obcy” Izabela Mrozowska zdobyła I miejsce i tytuł laureata konkursu! Brawo! Cieszymy się niezmiernie!
Co na to sama zwyciężczyni? O wydarzeniu Iza mówi tak: „Wzięcie udziału w konkursie było dla mnie możliwością sprawdzenia zarówno swoich umiejętności recytatorskich, jak i lingwistycznych, a także zdobycia doświadczenia, które bardzo cenię.
Cieszę się, że mogłam zaprezentować w tak znakomitym gronie własną wersję „Повести о Сонечке” Mariny Cwietajewej, a jednocześnie podziwiać wystąpienia innych uczestników – tych mówiących po rosyjsku na co dzień i dwujęzycznych osób, jak również tych, którzy uczą się tego języka jako obcego. Tym razem, oprócz realizacji zadania konkursowego, mieliśmy możliwość obejrzenia innych wystąpień na żywo, co dało nam porównanie i wskazówki w dalszym kształceniu się w obranym kierunku. Choć moja przygoda z językiem rosyjskim zaczęła się kilka lat temu, teraz czuję, że jestem na właściwej drodze. Dzieje się to dzięki nauczycielom ze „Staszica”, którzy zawsze służą mi radą i nieustannie pomagają doskonalić umiejętności, pokonywać lęki i trudności, a co za tym idzie – poszerzać horyzonty”.
Niewątpliwie, będzie to możliwe też dzięki głównej nagrodzie dla laureatów, którą ufundował Rosyjski Dom w Warszawie. Nagrodą jest edukacyjno-kulturoznawczy wyjazd
„Здравствуй, Россия!” do jednego z rosyjskich miast, oczywiście, po otwarciu granic. To będzie doskonała okazja, aby zobaczyć Rosję i jej niesamowite zabytki, poznać jej mieszkańców i mieć możliwość doskonalenia języka rosyjskiego w praktyce. Gratulujemydziewczynom wystąpień, a laureatce sukcesu!
Tekst: N. Pawluk

Odsłony: 1066