• a

  a

 • q

  q

 • s

  s

 • baner nauka zabawa.png
 • baner sport 2.png
 • baner sport kosz.png
 • baner studniówka.png
 • baner uroczystości.png
 • baner z logo koło nowe.png

Eliminacje XI Międzynarodowego Konkursu „Живая классика” w Staszicu!

8. lutego 2022 roku odbyły się eliminacje jednego z najbardziej popularnych na świecie XI Międzynarodowego Konkursu młodych recytatorów „Живая классика”. Uczniowie z całego województwa lubelskiego dzięki nowoczesnym technologiom już po raz drugi „spotkali się” w murach naszego 100-letniego I Ogólnokształcącego Liceum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie.

Opiekunów i uczestników tego wspaniałego przedsięwzięcia ciepło powitała na platformie MS Teams pani dyrektor Alicja Borkowska, życząc wszystkim powodzenia w zmaganiach. Podkreśliła, że mieć pasje, a w tym wypadku lubić czytać po rosyjsku dzieła klasyków to już jest sukces, a zaprezentować poprawną wymowę, intonację i przekazać intencję autora - to już talent. W tym roku po raz kolejny zabrzmiały dzieła Antoniego Czechowa, Fiodora Dostojewskiego, Lwa Tołstoja i innych przedstawicieli pięknej i niezwykłej literatury rosyjskiej.
Występy uczestników oceniało jury w składzie: mgr Natalia Tsyrendashieva (Rosyjski Dom w Warszawie), mgr Vitalii Emelianenkov (Teatr Muzyczny w Lublinie, Kazański Uniwersytet Państwowy) i dr Agnieszka Potyrańska (Zakład Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie). Po przesłuchaniach i burzliwych naradach komisja wyłoniła zwycięzców. Oto oni: Aleksandra Feliksiak (I Liceum Ogólnokształcące im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie), Hanna Kabiatko (Akademickie Liceum Ogólnokształcące w Terespolu), Aleksandra Chodyra (II Liceum Ogólnokształcące im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Lublinie). Decyzją komisji do grona nagrodzonych dołączyły również i dyplomy otrzymały: Amelia Pawluk – „Самый опытный уастник” (I LO w Hrubieszowie), Zuzanna Kusiak – „Самый артистичный участник” (I LO w Hrubieszowie), Emilia Pawluk – „Самый юный участник” (Szkoła Podstawowa nr 2 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Hrubieszowie). Wideo wystąpień osób nagrodzonych umieszczamy poniżej. Nagrody dla wszystkich uczestników zostały ufundowane przez Rosyjski Dom w Warszawie oraz I LO w Hrubieszowie.
Gratulujemy wszystkim! Trzymamy kciuki w eliminacjach ogólnopolskich! Do zobaczenia za rok!
Koordynator etapu: Neonila Pawluk

Odsłony: 850

Sukcesy i osiągnęcia

Stanisław Adamowicz na Gali „Matury na 100%”

W piątek 23  września 2022 r. w Łodzi odbyła się Gala projektu „Matura na 100 procent”, podczas której  został wyróżniony tegoroczny maturzysta „Staszica” - Stanisław Adamowicz.

Więcej…

Zawody sportowe

III miejsce w województwie

W piątek 21 października 2022 roku odbyła się Wojewódzka Licealiada w Lidze LA. Po rewelacyjnym starcie drużyna chłopców I LO w Hrubieszowie zajęła 3 miejsce uzyskując 925 pkt.

Więcej…

Ogłoszenia

Akademia Staśka powraca

Akademia Staśka to nowatorski program edukacyjny przygotowany przez hrubieszowskie I LO im. ks. Stanisława Staszica z myślą o uczniach szkół podstawowych oraz o licealistach, którzy pragną rozwijać swoje umiejętności interpersonalne.

Więcej…

Uroczystości, wydarzenia

Spotkanie ze strażakami OSP w Hrubieszowie

W dniu 17.11.2022 r. uczniowie I LO im. ks. St. Staszica uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielami Ochotniczej Straży Pożarnej w Hrubieszowie.

Więcej…