• a

  a

 • q

  q

 • s

  s

 • baner nauka zabawa.png
 • baner sport 2.png
 • baner sport kosz.png
 • baner studniówka.png
 • baner uroczystości.png
 • baner z logo koło nowe.png

Staszek Adamowicz laureatem Międzynarodowego Konkursu Literackiego o Nagrodę FanFila

 

W XVI edycji konkursu organizowanego przez Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu nasz tegoroczny absolwent Stanisław Adamowicz, uczeń p. Doroty Sędłak, zdobył II miejsce w dziedzinie przekładu.

Konkurs Literacki o Nagrodę FanFila, organizowany przez Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, jest adresowany do uczniów szkół średnich, zarówno polskich, jak i zagranicznych. W tegorocznej edycji udział wzięło ponad trzysta pięćdziesięcioro uczestniczek i uczestników. Konkursowe kategorie były cztery: poezja, proza, przekład literacki z języka angielskiego – oryginałem był fragment akademickiej powieści detektywistycznej Death in a Tenured Position pióra Amandy Cross – oraz etiuda filmowa. Jurorzy konkursu otrzymali do oceny 147 zestawów wierszy, 106 prac prozatorskich, 97 przekładów i 5 etiud.
 
Warto przypomnieć, że to nie pierwszy sukces translatorski Stanisława. W 2021 r., będąc uczniem p. Joanny Patkowskiej, uzyskał tytuł najlepszego młodego tłumacza w Polsce, wygrywając konkurs Juvenes Translatores organizowany przez Dyrekcję Generalną ds. Tłumaczeń Pisemnych Komisji Europejskiej. Natomiast w maju tego roku uzyskał 2 miejsce w województwie lubelskim w konkursie języka niemieckiego SPRACHDOKTOR, do którego przygotowywał się po opieką p. Katarzyny Dziumagi.
 
Stanisławie serdecznie gratulujemy Ci sukcesu. W swej sześcioletniej karierze w murach "Staśka" rozwinąłeś skrzydła, które mamy nadzieję pomogą Ci w osiągnięciu zamierzonych celów i spełnieniu marzeń.
 
Zapraszamy do obejrzenia filmu z uroczystości rozstrzygnięcia XVI edycji Konkursu Literackiego o Nagrodę FanFila, szczególnie 17:44 minuty

Odsłony: 659

Sukcesy i osiągnęcia

Stanisław Adamowicz na Gali „Matury na 100%”

W piątek 23  września 2022 r. w Łodzi odbyła się Gala projektu „Matura na 100 procent”, podczas której  został wyróżniony tegoroczny maturzysta „Staszica” - Stanisław Adamowicz.

Więcej…

Zawody sportowe

III miejsce w województwie

W piątek 21 października 2022 roku odbyła się Wojewódzka Licealiada w Lidze LA. Po rewelacyjnym starcie drużyna chłopców I LO w Hrubieszowie zajęła 3 miejsce uzyskując 925 pkt.

Więcej…

Ogłoszenia

Akademia Staśka powraca

Akademia Staśka to nowatorski program edukacyjny przygotowany przez hrubieszowskie I LO im. ks. Stanisława Staszica z myślą o uczniach szkół podstawowych oraz o licealistach, którzy pragną rozwijać swoje umiejętności interpersonalne.

Więcej…

Uroczystości, wydarzenia

Spotkanie ze strażakami OSP w Hrubieszowie

W dniu 17.11.2022 r. uczniowie I LO im. ks. St. Staszica uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielami Ochotniczej Straży Pożarnej w Hrubieszowie.

Więcej…