• a

  a

 • q

  q

 • s

  s

 • baner nauka zabawa.png
 • baner sport 2.png
 • baner sport kosz.png
 • baner studniówka.png
 • baner uroczystości.png
 • baner z logo koło nowe.png

Jakub Wezgraj powołany do Kadry Narodowej Modelarstwa Lotniczego

Jakub Wezgraj 16-letni, absolwent sekcji modelarskiej UKS „Jedynka”, obecnie uczeń hrubieszowskiego liceum, został oficjalnie powołany do Kadry Narodowej Modelarstwa Lotniczego. Kuba będzie reprezentował Polskę w sierpniu na Mistrzostwach Świata Modeli Swobodnie Latających w Devie (Rumunia) w kategorii wiekowej Junior w klasie modeli F1A (szybowce).

Zawodników do kadry powołuje się na podstawie osiągniętych wyników sportowych w roku 2019 tj. za udział w Mistrzostwach Polski, Pucharu Polski oraz Pucharu Świata. Powołanie do kadry to dla mnie ogromne wyróżnienie – podkreśla Kuba -pozytywny bodziec i mega power aby jeszcze bardziej się starać. Niebawem czeka mnie wyjazd na zgrupowanie do Krosna, gdzie spotkam się ze świetnymi i bardziej doświadczonymi zawodnikami i trenerem Kadry Narodowej Panem Norbertem Suwałą.
Instruktor Sekcji Modelarskiej UKS „Jedynka” Leszek Kryszczuk , mówi o swoim wychowanku jako o skromnym i pełnym pasji chłopaku. Doskonale pamięta jak Kuba z wielkim zaciekawieniem nieśmiało zaglądał w okno modelarni, a gdy zwolniło się miejsce w sekcji, bez chwili zastanowienia zaproponował Kubie uczestnictwo.
I tak już ponad 6 lat – dodaje Kuba- poznałem tu fantastycznych przyjaciół. To przyjaźnie na całe życie. Doskonale pamiętam swoje pierwsze zawody w Chełmie, zająłem wtedy 3 miejsce, jak początkującego modelarza to ogromny sukces bo rywalizowałem z dużo bardziej doświadczonymi zawodnikami.
Zapytany jaki jest przepis na sukces odpowiada, że to efekt ciężkiej pracy zaangażowania oraz wielu godzin spędzonych na budowie modeli i treningach. Przede wszystkim nie byłoby mnie tutaj gdyby nie nasz Instruktor Pan Leszek, który z wielkim zaangażowaniem przygotowuje nas do każdych zawodów, „staje na głowie” żeby pozyskać środki finansowe, spędza z nami każda wolną chwilę, motywuje i wspiera. Dobry wynik w zawodach wymaga nie tylko dobrze wykonanego i oblatanego ‘wyregulowanego” modelu ale również musimy być bardzo dobrze przygotowany psychicznie i fizycznie oraz znać zasady aerodynamiki.
Trudne momenty? Oczywiście jak każdy miałem swoje chwile załamania i zwątpienia. Na przykład sytuacja gdy model, który przygotowywaliśmy ostatnie kilka miesięcy, odlatuje i jest nie do odzyskania. Moja rodzina od zawsze mnie wspiera, moja mama i młodsza siostra bardzo mi kibicują i czuwają, abym się nie poddał.
Ile czasu z reguły zajmuje praca nad modelem? Wszystko zależy od tego jak bardzo złożony jest taki model. Wpływ ma również jego wielkość i ilość detali jakie możemy wykonać. Na mało skomplikowany model wystarczy poświęcić kilka dni. Są też takie modele które wymagają od nas pracy przez kilka miesięcy.
Przez ostatnie 6 lat przejechaliśmy z drużyną blisko 180.000 tyś kilometrów po Polsce i Europie. Wzięliśmy udział w 120 zawodach. W roku 2019 wystartowaliśmy w zawodach rangi Międzynarodowej – Puchar Świata, Mistrzostw Polski, Pucharu Polski, Ogólnopolskie i Regionalne z tych zawodów przywieźliśmy razem 54 medali w tym: 19 złotych, 17 srebrnych i 18 brązowych.
Co mógłbyś powiedzieć młodzieży którzy zaczynają swoją przygodę z modelarstwem?
Kiedyś usłyszałem takie fajne zdanie, które zapadło mii w pamięć, że zwycięstwo nie polega na osiągnięciu czegoś w przyszłości, lecz na robieniu tego co kochasz teraz…. i ja po prostu kocham to co robię.
Kuba swoją przyszłość wiąże z lotnictwem, dokładnie jeszcze nie wie w jakiej dziedzinie ale do matury ma jeszcze trochę czasu na decyzję. Niewątpliwie modelarstwo dało mu już solidne podstawy i niezbędną wiedzę.
Kuba jesteś WIELKI! Jesteśmy z Ciebie ogromnie dumni, a na sierpniowych Mistrzostwach Świata życzymy długich lotów i szczęścia.

 • DSC_9516k
 • DSC_9516

Simple Image Gallery Extended

Odsłony: 257

Sukcesy i osiągnęcia

"Srebrna szkoła 2020" dla Staszica

„PERSPEKTYWY” - internetowy portal edukacyjny, jak co roku na początku stycznia publikuje Ranking Liceów i Techników.  Wydarzeniu patronuje Ministerstwo Edukacji Narodowej. Kapituła pozyskuje niezależnie niezbędne dane z Centralnej i Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Następnie analizuje i ocenia wszystkie szkoły ponadgimnazjalne w Polsce obligatoryjnie, a zatem zgoda szkoły na udział w klasyfikacji nie jest wymagana.

Więcej…

Zawody sportowe

Podwójny awans uczniów „Staszica” do zawodów rejonowych w drużynowym tenisie stołowym

10 grudnia 2019 roku w Naszej szkole rozegrana została Powiatowa Licealiada w Drużynowym Tenisie Stołowym. Zarówno drużyna chłopców, jak i dziewcząt, zajęły II miejsce w powiecie uzyskując awans do zawodów rejonowych. Gratulacje!!!

Więcej…

Ogłoszenia

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że zmarł Bolesław Pyc

Uroczystości, wydarzenia

Dzień Kobiet w Staszicu

Już w piątek, 6 marca, zorganizowaliśmy w naszej szkole Dzień Kobiet. Polonistki wraz z uczniami przygotowały uroczystą akademię: były zabawne scenki, piękne piosenki, tańce i słodki poczęstunek. Życzenia dla wszystkich Pań ułożyła Gabrysia Kulczyńska.

Więcej…