• a

  a

 • q

  q

 • s

  s

 • baner nauka zabawa.png
 • baner sport 2.png
 • baner sport kosz.png
 • baner studniówka.png
 • baner uroczystości.png
 • baner z logo koło nowe.png

Sukcesy matematyków

Międzynarodowy Konkurs „Mathématiques Sans Frontières (Matematyka Bez Granic) – Polska”, w roku szkolnym 2019/2020 ma już XXXI edycję, organizowany jest pod auspicjami Rady Europy. Polscy uczniowie uczestniczą w tych zawodach po raz dwudziesty ósmy, a uczniowie hrubieszowskiego Staszica po raz drugi!

Celem konkursu "Matematyka Bez Granic" jest zbliżenie między krajami i miastami Unii Europejskiej, szkołami publicznymi i niepublicznymi, matematyką i językami obcymi. Wszyscy uczniowie, we wszystkich krajach rozwiązują te same zadania. Konkurs ma za zadanie zwiększenie zainteresowania matematyką poprzez pokazanie jej zastosowań w życiu codziennym. Pozwala na wykorzystanie własnej inicjatywy w rozwiązywaniu zadań oraz na rozwijaniu twórczej aktywności uczniów. Ponadto wyrabia umiejętność pracy w zespole i zachęca do nauki języków obcych. Daje również możliwość sprawdzenia swojej wiedzy oraz porównanie jej z wiedzą rówieśników z Europy oraz zachęca do pokonywania barier językowych w nawiązywaniu kontaktów z rówieśnikami z krajów Unii Europejskiej.
Zachęceni ubiegłorocznymi sukcesami dwóch klas, w tym roku szkolnym zgłosiliśmy udział czterech klas: 1a3 mat-fiz (3-letnie LO), 1a mat-fiz (4-letnie LO), 1b biol-chem (4-letnie LO), 1c3 ekonom (3-letnie LO).
W bieżącym roku szkolnym do konkursu w kategorii „Liceum i technikum” przystąpili uczniowie z 524 klas z 124 szkół w całej Polsce.
Świetnie w tej ciekawej rywalizacji wypadła klasa 1a3, która zajęła 1 miejsce w województwie lubelskim i 6 miejsce w Polsce. Niewiele gorzej spisała się klasa 1a4, która uplasowała się na 6 miejscu w województwie i 17 w kraju. Klasa 1b zdobyła 13 m-ce w województwie i 38 w Polsce, a klasa 1c3 jest 15 w lubelskim i 46 w kraju.
W Staszicu matematyka od zawsze utrzymuje się na wysokim poziomie. Nie dziwi więc, że wszystkie klasy, które przystąpiły do konkursu, odniosły tak spektakularny sukces. Uczniowie przygotowywani przez swoich matematyków (1a3 i 1a – p. Marek Krasiński, 1b – p. Barbara Brzezicka, 1c3 – p. Jarosław Grzeszczuk) reprezentowali szkołę w swojej kategorii wiekowej. Część uczniów z kl. 1a3 i 1c3 to ubiegłoroczni zdobywcy 1 miejsca w województwie i 6 miejsca w Polsce w tym samym konkursie, gdy startowali jeszcze jako gimnazjaliści Staszica. Uczestnicy musieli rozwiązać 13 skomplikowanych zadań wymagających gruntownej wiedzy z zakresu matematyki, wykazując się przy tym umiejętnościami analizy, logicznego myślenia i pracy zespołowej. Dodatkowym utrudnieniem było opisanie jednego z zadań w języku angielskim, z czym także uczniowie poradzili sobie doskonale. Wynik drużyny w dużym stopniu zależy umiejętności współdziałania, podziału ról w zespole i zaangażowania wszystkich uczestników. Konkurs był z pewnością dla uczniów ciekawym doświadczeniem na drodze do wiedzy i okazją do integracji zespołów klasowych.
GRATULUJEMY UCZNIOM I ICH NAUCZYCIELOM
więcej informacji: http://www.mbg.uz.zgora.pl/

 • 1c3
 • 1b
 • 1a3
 • 1a

Simple Image Gallery Extended

Odsłony: 614

Sukcesy i osiągnęcia

Lider Wiedzy i Ochrony Środowiska

Oliwia Jaworska, uczennica klasy 3B jest uczestniczką II edycji Programu „Lider wiedzy i ochrony środowiska”, którego organizatorami są: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie oraz Kuratorium Oświaty w Lublinie.

Więcej…

Zawody sportowe

Podwójny awans uczniów „Staszica” do zawodów rejonowych w drużynowym tenisie stołowym

10 grudnia 2019 roku w Naszej szkole rozegrana została Powiatowa Licealiada w Drużynowym Tenisie Stołowym. Zarówno drużyna chłopców, jak i dziewcząt, zajęły II miejsce w powiecie uzyskując awans do zawodów rejonowych. Gratulacje!!!

Więcej…

Ogłoszenia

„Staszic” w programie „Aktywna tablica”

Aktywna Tablica

I Liceum Ogólnokształcące im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie jako jedyna szkoła ponadpodstawowa w powiecie hrubieszowskim zakwalifikowała się do rządowego programu rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych – „Aktywna tablica” edycja 2020.

Więcej…

Uroczystości, wydarzenia

Wykładowcy UMCS dla naszych uczniów

W listopadzie 2020 roku, korzystając z oferty Katedry Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie skierowanej do szkół partnerskich, młodzież naszego liceum wzięła udział w zajęciach on-line na platformie Teams. Uczniowie klas 3E, 3D i 2B z łatwością „przybyli” i aktywnie uczestniczyli w warsztatach „Terminologia medyczna w warsztacie tłumacza”, które poprowadziła dr Anna Dąbrowska. Podczas spotkania poznaliśmy nazwy chorób i dolegliwości po angielsku, słownictwo związane z opisem symptomów oraz mieliśmy możliwość rywalizować drużynowo w grze i przy okazji sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności z języka angielskiego.

Więcej…