• a

  a

 • q

  q

 • s

  s

 • baner nauka zabawa.png
 • baner sport 2.png
 • baner sport kosz.png
 • baner studniówka.png
 • baner uroczystości.png
 • baner z logo koło nowe.png

Marta i Vlad w finale Międzynarodowej Olimpiady Języka Rosyjskiego!

W lutym 2021 roku zostały ogłoszone wyniki pierwszego etapu Międzynarodowej Olimpiady Języka Rosyjskiego jako Obcego organizowanej przez Bibliotekę Prezydenta Federacji Rosyjskiej we współpracy z dziewięcioma wiodącymi rosyjskimi uczelniami wyższymi. Powołanie olimpiady nastąpiło zgodnie z rozporządzeniem Rosyjskiego Ministra Edukacji i Nauki, który już od 2014 roku sprawuje nadzór nad poprawnym jej przebiegiem oraz poziomem dydaktyczno-merytorycznym z trzech przedmiotów szkolnych: historii, wiedzy o społeczeństwie i języka rosyjskiego. Od 2019 roku dodano przedmiot: język rosyjski jako obcy i w tej kategorii mogą rywalizować ze sobą wszyscy obcokrajowcy.

Do udziału w tegorocznej edycji zgłosiło się ponad 1500 osób z całego świata. Zadania etapu pierwszego w formule on-line były podzielone na trzy kategorie: leksyka i gramatyka, mówienie, pisanie i odpowiadały poziomom znajomości języka rosyjskiego od A1 do B2. Do finału zostały zakwalifikowane osoby, które zdobyły ponad 90% punktów. Wśród finalistów jest Marta Kuraszko (III E) i Vlad Jushchuk (I D) – uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Stanisława Staszica! Podziękowania za udział otrzymali również Artem Guberuk (I B), Gabriela Jarosz (III E) i Agnieszka Pędzik (III A). Etap końcowy odbędzie się w drugiej połowie marca w Rosyjskim Centrum Języka i Kultury w Warszawie, które zostało powołane do jego organizacji i przeprowadzenia. Marta i Vlad już się przygotowują. Bardzo się cieszymy i trzymamy za nich kciuki!
Marta jest uczennicą naszej szkoły już prawie 6 lat, najpierw uczyła się w gimnazjum, teraz jest w liceum w klasie o profilu humanistyczno-psychologicznym. Zawsze aktywnie brała udział w konkursach recytatorskich, artystycznych i slawistycznych dotyczących języka rosyjskiego. Ma na swoim koncie liczne osiągnięcia, dzięki którym odbyła niezapomniany wyjazd do Moskwy w ramach projektu edukacyjnego „Witaj, Rosjo!”, natomiast jest to jej pierwszy tak wielki sukces potwierdzający znajomość zasad gramatycznych, ortograficznych i leksykalnych języka rosyjskiego w mowie i w piśmie. Stoi za tym ciężka i intensywna praca Marty oraz nauczycieli języka rosyjskiego zarówno na lekcjach stacjonarnych, jak i na zdalnych. Warto nadmienić, że od kilku lat Marta uczestniczy w zajęciach dodatkowych przygotowujących nie tylko do konkursów z języka rosyjskiego, ale również do matury na poziomie podstawowym i rozszerzonym.
Vladyslav jest uczniem klasy I D o profilu humanistyczno-językowym i jak widać, jego poziom znajomości języka rosyjskiego już jest bardzo wysoki. Należy dodać, że już w szkole podstawowej Vlad był dwukrotnym laureatem konkursu przedmiotowego z języka rosyjskiego. Teraz aktywnie poszerza swoją wiedzę w murach naszego liceum. Zawsze chętnie uczestniczy w wydarzeniach, projektach edukacyjnych, olimpiadach z języka rosyjskiego. Uczęszcza też na zajęcia dodatkowe z języka rosyjskiego oraz chce kontynuować naukę na poziomie rozszerzonym. Jest zaangażowany w to, co robi, co rokuje sukces.

Tekst opracowała: Neonila Pawluk

 

Odsłony: 1073

Sukcesy i osiągnęcia

Kolejny sukces Klaudii Guluk i Zuzanny Kusiak


Klaudia Guluk z III D i Zuzanna Kusiak z III C – uczennice I Liceum Ogólnokształcącego im. ks. S. Staszica w Hrubieszowie zostały laureatkami centralnego etapu Konkursu IPN “Kresy - polskie ziemie wschodnie w XX wieku”.

Więcej…

Zawody sportowe

V miejsce w województwie koszykarzy Staszica

Dnia 30 marca 2022 roku w Chełmie odbyła się Wojewódzka Licealiada w koszykówce chłopców.

Więcej…

Ogłoszenia

Zakończenie roku szkolnego 2021/2022


Plan zakończenia roku szkolnego 2021/2022:

08.00 - msza święta w kościele św. Mikołaja w Hrubieszowie

09.00 - uroczyste zakończenie roku szkolnego na placu szkolnym

Uroczystości, wydarzenia

Przeżyjmy to jeszcze raz...

Witamy Was serdecznie w ostatnim dniu roku szkolnego. Dziękujemy Wam za zaangażowanie, kreatywność i chętny udział we wszystkich wydarzeniach. Wasze pomysły sprawiają, że nasza szkoła tętni życiem. Wspólnie tworzymy wyjątkową atmosferę „Staśka”.

Więcej…