• a

  a

 • q

  q

 • s

  s

 • baner nauka zabawa.png
 • baner sport 2.png
 • baner sport kosz.png
 • baner studniówka.png
 • baner uroczystości.png
 • baner z logo koło nowe.png

Staszic: Hieronimki – Siódme Święto Tłumaczy (on-line)

Siódma edycja Hieronimek została zrealizowana w dniach od 18 do 24 września br. w ramach XVII Lubelskiego Festiwalu Nauki pod hasłem: „Nauka bez granic. Enjoy science!”. Młodzież naszego liceum skorzystała z oferty Katedry Lingwistyki Stosowanej UMCS i zdalnie uczestniczyła w wykładach, spotkaniach i warsztatach.

Wydarzenie było okazją do przybliżenia uczniom różnych aspektów zawodu tłumacza, a jego głównym celem – motywowanie do nauki języków obcych. Znajomość języków obcych jest w erze globalizacji, cyfryzacji i mobilności oknem na świat, uwrażliwiającym na inne kultury i ułatwiającym ich zrozumienie.
Uczniowie klasy 2B pod opieką Joanny Patkowskiej i Joanny Pudłowskiej wzięli udział w spotkaniu pod hasłem „How to Improve Your Speaking Skills Even If You Have Absolutely No One to Talk to”. Warsztaty językowe miały pokazać młodzieży, jak można poprawić umiejętności mówienia po angielsku, korzystając nie tylko z zasobów internetowych, ale również z wielu innych cennych źródeł. Klasa 2C pod opieką Katarzyny Dziumagi wysłuchała prezentacji na temat: „Narzędzia do tłumaczenia wspomaganego komputerowo (CAT)” dzięki czemu mogła zapoznać się z wiodącą technologią w zakresie tłumaczenia wspomaganego komputerowo. Spotkanie poprowadził mgr Konrad Szulga, tłumacz - praktyk z kilkunastoletnim doświadczeniem na rynku tłumaczeń. Uczniowie klasy 2D i 3C uczestniczyli w „Warsztacie językowo-ruchowym: Language and Movement. The language of movement” pod opieką Anny Czerw i Joanny Patkowskiej. Celem warsztatu było zaznajomienie z zasobami słownictwa stosowanego w komunikacji profesjonalnych tancerzy. Uczniowie mogli sprawdzić, czy i jak rozumienie poleceń przez tancerza przekłada się na wykonywany ruch. Młodzież klasy 3A pod opieką Urszuli Pasieki i Neonili Pawluk wysłuchała „Wywiadu z tłumaczem dzieł noblistki Olgi Tokarczuk”. Polskim czytelnikom powieści i opowiadania Olgi Tokarczuk znane są od lat. Literacki Nobel dla polskiej pisarki stał się wielkim wyróżnieniem. Przyznać jednak trzeba, że w jej międzynarodowych sukcesach wielką rolę odegrali tłumacze. Dzięki temu spotkaniu uczniowie dowiedzieli się, co sprawiło, że autorzy tłumaczeń podjęli się pracy z utworami polskiej noblistki, co stanowiło dla nich największe wyzwanie, jaka jest percepcja dzieł Tokarczuk w ich kraju. Najważniejszym aspektem takiego niecodziennego spotkania było również poznanie warsztatu pracy tłumacza literatury pięknej.

Tekst: koordynator Neonila Pawluk

 

Odsłony: 292

Sukcesy i osiągnęcia

Wielki sukces: II miejsce w Międzynarodowym Festiwalu Języka Rosyjskiego!

 

W Moskwie zakończył się Międzynarodowy Festiwal Języka Rosyjskiego, organizowany pod patronatem Prezydenta Federacji Rosyjskiej, Ministerstwa Edukacji i Nauki FR oraz Moskiewskiego Centrum Jakości Kształcenia. W czerwcu pisaliśmy, że na liście finalistów 2021 r. (spośród 2200 uczestników z 24 państw) znalazło się 8 uczniów z Polski, w tym aż 5 z naszego liceum.

Więcej…

Zawody sportowe

Podwójny awans uczniów „Staszica” do zawodów rejonowych w drużynowym tenisie stołowym

10 grudnia 2019 roku w Naszej szkole rozegrana została Powiatowa Licealiada w Drużynowym Tenisie Stołowym. Zarówno drużyna chłopców, jak i dziewcząt, zajęły II miejsce w powiecie uzyskując awans do zawodów rejonowych. Gratulacje!!!

Więcej…

Ogłoszenia

Szkolny konkurs języka angielskiego "Staszic Online"

 

 

Więcej…

Uroczystości, wydarzenia

Laur dla Karoliny Fili zdobyty w Diecezjalnym Konkursie

18. 11. 2021 r. odbył się w Zamościu VIII Diecezjalny Konkurs: ,,Wierność bł. Karoliny Kózkówny i męstwo św. Stanisława Kostki", którego organizatorem było Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Zamojsko - Lubaczowskiej.
I Liceum Ogólnokształcące im. ks. St. Staszica reprezentowała w konkursie Karolina Fila z kl. III D3, która 5. 11. 2021 r. w zmaganiach rejonowych w Strzyżowie zajęła I miejsce.

Więcej…