• a

  a

 • q

  q

 • s

  s

 • baner nauka zabawa.png
 • baner sport 2.png
 • baner sport kosz.png
 • baner studniówka.png
 • baner uroczystości.png
 • baner z logo koło nowe.png

Katyń … ocalić od zapomnienia

W ramach programu edukacyjnego “Katyń … ocalić od zapomnienia” w całej Polsce sadzone są Dęby Pamięci “Jeden Dąb, jedno nazwisko z Listy Katyńskiej”.
Nasze Liceum upamiętnia postać Witolda Szumiaty, który pochodzi z Hrubieszowa.
Urodził się 14 lutego 1907 roku syn, w Hrubieszowie, jako syn Józefa i Józefy z Łuniów.
W 1928 r. ukończył gimnazjum we Włodzimierzu Wołyńskim, a w 1929 r. Szkołę Podchorążych Rezerwy Artylerii również we Włodzimierzu Wołyńskim. Pełnił funkcję Sekretarza Zarządu Miejskiego w Łucku.
W dniu 1 stycznia 1934r. uzyskał stopień podporucznika i został przydzielony do 27 Pułku Artylerii Lekkiej potem przeniesiony do 13 PAL. Zamordowany w Katyniu.
Lista wywozowa: L.W. 029/2 IV 1940

13 kwietnia obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
Zbrodnia Katyńska to dokonany wiosną 1940 r. przez funkcjonariuszy policji politycznej Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich mord na blisko 22 tysiącach obywateli państwa polskiego. Ofiary zbrodni to ok. 14,5 tys. jeńców wojennych oraz 7,3 tys. osób cywilnych.
Nazwa zbrodni pochodzi od miejscowości Katyń niedaleko Smoleńska, w okolicach której zamordowano i pogrzebano część ofiar (ok. 4,4 tys. jeńców wojennych przetrzymywanych w obozie w Kozielsku). Katyń to pierwsze, ujawnione już w latach II wojny światowej miejsce sowieckiej zbrodni – dlatego też właśnie od niego wzięła ona swą nazwę. Miejsca zamordowania i pochowania pozostałych jeńców polskich, których przetrzymywano w obozach w Starobielsku i Ostaszkowie, długo, bo aż do początku lat 90. XX w. nie były znane.
Numer Certyfikatu dla Dębu Pamięci por. Witolda Szumiaty: 05398/07465/WE/2022
Z liceum i miastem związany jest dr Józef Skrobiszewski, ojciec pani Ireny Skrobiszewskiej, która była nauczycielem i dyrektorem naszej szkoły. Brał on udział w wojnie obronnej, wzięty do niewoli i osadzony w obozie w Kozielsku, został stracony w Katyniu.
Bohater został już upamiętniony w 2008 roku w Hrubieszowie przez Zarząd Oddziału NSZZ Solidarność w Hrubieszowie: nr Certyfikatu: 306/697/WE/2008.
Zgodnie z regulaminem programu jeden Dąb - jeden Bohater.

 

Odsłony: 1016

Sukcesy i osiągnęcia

Stanisław Adamowicz na Gali „Matury na 100%”

W piątek 23  września 2022 r. w Łodzi odbyła się Gala projektu „Matura na 100 procent”, podczas której  został wyróżniony tegoroczny maturzysta „Staszica” - Stanisław Adamowicz.

Więcej…

Zawody sportowe

III miejsce w województwie

W piątek 21 października 2022 roku odbyła się Wojewódzka Licealiada w Lidze LA. Po rewelacyjnym starcie drużyna chłopców I LO w Hrubieszowie zajęła 3 miejsce uzyskując 925 pkt.

Więcej…

Ogłoszenia

Akademia Staśka powraca

Akademia Staśka to nowatorski program edukacyjny przygotowany przez hrubieszowskie I LO im. ks. Stanisława Staszica z myślą o uczniach szkół podstawowych oraz o licealistach, którzy pragną rozwijać swoje umiejętności interpersonalne.

Więcej…

Uroczystości, wydarzenia

Spotkanie ze strażakami OSP w Hrubieszowie

W dniu 17.11.2022 r. uczniowie I LO im. ks. St. Staszica uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielami Ochotniczej Straży Pożarnej w Hrubieszowie.

Więcej…