• a

  a

 • q

  q

 • s

  s

 • baner nauka zabawa.png
 • baner sport 2.png
 • baner sport kosz.png
 • baner studniówka.png
 • baner uroczystości.png
 • baner z logo koło nowe.png

Zostań współczesnym Leonardem Da Vinci! - kreatywne warsztaty dla młodych odkrywców nauki

27 maja 2022 r. w I Liceum Ogólnokształcącym im. ks. S. Staszica w Hrubieszowie odbyły się trzy spotkania dla dzieci i młodzieży z terenu powiatu hrubieszowskiego, które zrealizowano w ramach projektu sfinansowanego przez Powiat Hrubieszowski. W warsztatach wzięło udział 100 uczniów szkół podstawowych z Hrubieszowa. Na czas spotkań uczestnicy weszli w rolę naukowców - badaczy i przekonali się, że eksperymentowanie może być nie tylko pasjonującym zadaniem, lecz także znakomitą zabawą.

Tematyka eksperymentów była związana z inspirującą rolą przyrody w rozwoju nauk ścisłych i humanistycznych i właśnie dlatego postacią przewodnią był Leonardo Da Vinci.
Podczas spotkań wykorzystano: komputery z dostępem do Internetu, rzutniki multimedialne, głośniki, tablice interaktywne oraz zakupione z funduszy pozyskanych od Powiatu Hrubieszowskiego: 3 mikroskopy, odczynniki chemiczne, sprzęt laboratoryjny i wizualizer. Wszyscy uczestnicy otrzymali zestaw materiałów pomocnych przy realizacji zadań, który był jednocześnie upominkiem z logo projektu.
W ramach realizacji projektu odbyły się trzy spotkania:
1. Mikroświat źródłem makro wiedzy - warsztaty z zakresu biologii i chemii.
W szeregu doświadczeń i pokazów z wykorzystaniem mikroskopów oraz odczynników chemicznych przekonaliśmy się, że przyroda jest źródłem inspiracji architektów, medyków, farmaceutów, a nawet… scenarzystów filmów fantastycznych(!).
2. Co ma wspólnego SMS, tabliczka gliniana i gęsie pióro? - warsztaty z zakresu historii nauki i komunikacji. W trakcie warsztatów każdy uczestnik wcielił się
w rolę dziejopisarza od starożytności do współczesności. Był też archeologiem odkrywającym tajemnice grobów Tutenchamona i Kazimierza Jagiellończyka.
3. Po co nam trzeci wymiar - warsztaty z zakresu matematyki. Uczestnicy warsztatów zdobyli umiejętność pracy z kalkulatorem graficznym, wykorzystując jego niektóre funkcje (algorytm) do odkrywania prawidłowości zachodzących między liczbami. Uzupełnieniem spotkania były zajęcia matematyczne prowadzone przez uczniów I LO im. ks. S. Staszica - wykorzystano przestrzenne modele oraz liczne łamigłówki i zadania pokazujące, jak fascynujący jest świat matematyki.
Zadanie publiczne było współfinansowane ze środków otrzymanych
od Powiatu Hrubieszowskiego na rzecz Stowarzyszenia „Staszic”, którego siedzibą jest I Liceum Ogólnokształcące im. ks. S. Staszica w Hrubieszowie.
Stowarzyszenie „Staszic” od początku swojego istnienia zaangażowane jest
w promocję nauki i edukacji. Taką inicjatywą były cykle warsztatów dla przedszkolaków pt.: „Młody Naukowiec”, a od roku szkolnego 2018/2019 – zajęcia „Akademii Staśka”. O wymienionych działaniach można przeczytać w archiwach aktualności na stronie staszic.pl. Członkowie Stowarzyszenia i jednocześnie nauczyciele I Liceum Ogólnokształcącego im. ks. S. Staszica przy współudziale uczniów szkoły oraz zaproszonych gości „zarażali” uczestników spotkań pasją naukowego odkrywania świata.
Zadanie „Zostań współczesnym Leonardem Da Vinci!- kreatywne warsztaty
dla młodych odkrywców nauki” było naturalną kontynuacją dotychczasowych spotkań. Dodatkowe fundusze pozwoliły na zorganizowanie ich w sposób profesjonalny.
Organizacją warsztatów zajęli się członkowie Stowarzyszenia „Staszic” – nauczyciele naszej szkoły. Wszystkie działania były realizowane nieodpłatnie
w ramach wolontariatu. Wolontariusze pomagali w przygotowaniu sal i sprzętu, przeprowadzeniu samego spotkania (obsługa sprzętu, robienie zdjęć, oprowadzanie po szkole itd.), jak również przy promocji wydarzenia. Pełnili ważną rolę, pomagając uczestnikom przy przeprowadzaniu eksperymentów i wyjaśniając poznawane zjawiska czy prawa nauki. Te zadania wzorowo wykonali uczniowie
z klas: I d, II b, II c, III b i III d. Opieką merytoryczną i organizacyjną otoczyli młodzież ich nauczyciele i wychowawcy: Marzena Banach, Elżbieta Dąbrowska, Agnieszka Jamroż, Marta Krupa i Anna Modzelewska. Nad warsztatami czuwała również pani wicedyrektor Barbara Brzezicka.
Serdecznie zapraszamy do naszej foto galerii. Sami sprawdźcie, jak ciekawie
i profesjonalnie przygotowano zajęcia, które wzbudziły tak wiele emocji i radości u naszych miłych gości.
Gorące podziękowania za owocną współpracę kierujemy do pań: Anety Franke, Anny Lewandowskiej, Izabeli Czerw, Marty Piątkowskiej, Marty Kuczyńskiej
i Moniki Anigacz.

 • 45
 • 02
 • 17
 • 27
 • 35
 • 56
 • 40
 • 01
 • 16
 • 21
 • 66
 • 60
 • 30
 • 13
 • 59
 • 05
 • 53
 • 18
 • 06
 • 67
 • 62
 • 28
 • 58
 • 32
 • 38
 • 19
 • 51
 • 07
 • 37
 • 55
 • 20
 • 52
 • 64
 • 41
 • 29
 • 12
 • 49
 • 33
 • 63
 • 36
 • 31
 • 43
 • 48
 • 34
 • 14
 • 11
 • 54
 • 25
 • 57
 • 10
 • 23
 • 65
 • 39
 • 04
 • 46
 • 47
 • 08
 • 61
 • 15
 • 26
 • 09
 • 68
 • 42
 • 50
 • 03
 • 44
 • 22
 • 24

Simple Image Gallery Extended

Odsłony: 554

Sukcesy i osiągnęcia

Stanisław Adamowicz w grupie 27 najlepszych maturzystów w Polsce

Tegoroczny maturzysta Staszica, uczeń klasy humanistycznej, Stanisław Adamowicz został wyróżniony jako jeden z 27 najlepszych maturzystów spośród 268 257 zdających w całej Polsce. Staszek został doceniony przez organizatorów Ogólnopolskiego Projektu „Matura na 100%” – krakowską fundację „ Zawsze Warto” oraz Centralną Komisję Egzaminacyjną.

Więcej…

Zawody sportowe

V miejsce w województwie koszykarzy Staszica

Dnia 30 marca 2022 roku w Chełmie odbyła się Wojewódzka Licealiada w koszykówce chłopców.

Więcej…

Ogłoszenia

Wyniki wyborów do Samorządu Uczniowskiego

29.09.2022 odbyło się tajne głosowanie w naszej szkole na kandydatów do SU.

Więcej…

Uroczystości, wydarzenia

Zajęcia integracyjne

Integracja sprzyja budowaniu pozytywnej atmosfery, która z kolei zapewnia poczucie bezpieczeństwa. Jest procesem, w którym uczestniczą wszyscy uczniowie i wychowawca.

Więcej…