• a

  a

 • q

  q

 • s

  s

 • baner nauka zabawa.png
 • baner sport 2.png
 • baner sport kosz.png
 • baner studniówka.png
 • baner uroczystości.png
 • baner z logo koło nowe.png

Wystawa grzybów

Zbieranie grzybów w Polsce było i jest bardzo popularne. Są one chętnie spożywane 

ze względu na ich walory smakowe i zapachowe. Grzyby są cenionym artykułem spożywczym, ale mogą też stać się przyczyną śmiertelnych zatruć pokarmowych. W Polsce rośnie wiele gatunków grzybów o różnej toksyczności. Spotykamy gatunki trujące, niejadalne i jadalne. Mimo powtarzanych ostrzeżeń, każdego roku dochodzi do ciężkich zatruć grzybami. Przed groźnymi lub śmiertelnymi zatruciami można się jednak uchronić. Trzeba poznać grzyby jadalne i podobne do nich, często z nimi mylone, grzyby trujące. Temu celowi służy Wystawa Grzybów organizowana przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Hrubieszowie.

Jesienną Wystawę Grzybów odwiedzili, 18.10.2019, uczniowie klasy II b pod opieką Marty Krupy i Anny Michalczuk.
Wystawę tworzą świeże grzyby, pogrupowane pod względem ich podobieństwa zewnętrznego. Okazy prezentowane są w odtworzonym naturalnym środowisku występowania – otoczenie konarów drzew, drzewek, krzewów i innych elementów runa leśnego tworzą niepowtarzalną atmosferę i klimat lasu … w samym centrum Hrubieszowa.
Grzyby wzbudzały zainteresowanie od najdawniejszych czasów. Ciągle jednak są w niewielkim stopniu poznaną grupą organizmów. Dopiero w latach 60. ubiegłego wieku uzyskały rangę osobnego królestwa organizmów, wcześniej łączono je w jedną grupę taksonomiczną z roślinami.
Prezentacja świeżych owocników jest doskonałą okazją do pogłębienia wiedzy na temat różnorodności tej grupy organizmów, niezmiernie ważnej roli jaką odgrywają w przyrodzie oraz uświadomienia konieczności ich ochrony. To także okazja do obejrzenia „grzybowych osobliwości”, np. purchawicy olbrzymiej czy sromotnika bezwstydnego, którego najczęściej rejestrujemy węchem, a z trudnością odnajdujemy w terenie. Dzięki wystawie można dowiedzieć się, jak wygląda bardzo niebezpieczny grzyb – muchomor sromotnikowy, mylony często z kanią lub pieczarką oraz obejrzeć purchawkę chropowatą, która w stadium młodocianym nadaje się do jedzenia. W ramach tej wyjątkowej imprezy przyrodniczej odbywają się wykłady prowadzone przez specjalistów i zajęcia edukacyjne dla uczniów.
To była bardzo ważna lekcja przyrody.

 • IMG_20191018_130713036
 • IMG_20191018_130740648
 • IMG_20191018_130733068
 • IMG_20191018_130753238
 • IMG_20191018_130833943

Simple Image Gallery Extended

 

 

Odsłony: 109

Sukcesy i osiągnęcia

Matylda Ślażyńska Laureatką Powiatowego Konkursu Wiedzy Ekologicznej

„ Formy i elementy ochrony przyrody w powiecie hrubieszowskim”

Organizatorem Konkursu jest Powiat Hrubieszowski we współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie.

Więcej…

Zawody sportowe

„SREBRO” w Wojewódzkiej Szkolnej Lidze LA Dziewcząt

W środę 16 października 2019r., w Lublinie odbyła się Wojewódzka Szkolna Liga LA oraz Wojewódzka Indywidualna Licealiada LA. 

Więcej…

Ogłoszenia

Sześcioro uczniów "Staszica" w finale konkursu.

Dnia 4 listopada 2019 r. w Zespole Szkół nr 3 w Hrubieszowie odbył się etap rejonowy VI Diecezjalnego Konkursu Wiedzy o bł. Karolinie Kózkównie i św. Stanisławie Kostce, organizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej, pod hasłem "Wierność bł. Karoliny Kózki i męstwo św. Stanisława Kostki". Spośród jego uczestników do szczebla finałowego awansowało aż szcześcioro uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie.

Więcej…

Uroczystości, wydarzenia

Zajęcia z doradztwa zawodowego

W dniu 7 listopada rozpoczął się cykl spotkań dla uczniów klas maturalnych ze szkolnym doradcą zawodowym p. Jolantą Korneluk, których celem jest przygotowanie uczniów do rozmowy kwalifikacyjnej z pracodawcą.

Więcej…