• a

  a

 • q

  q

 • s

  s

 • baner nauka zabawa.png
 • baner sport 2.png
 • baner sport kosz.png
 • baner studniówka.png
 • baner uroczystości.png
 • baner z logo koło nowe.png

Wystawa grzybów

Zbieranie grzybów w Polsce było i jest bardzo popularne. Są one chętnie spożywane 

ze względu na ich walory smakowe i zapachowe. Grzyby są cenionym artykułem spożywczym, ale mogą też stać się przyczyną śmiertelnych zatruć pokarmowych. W Polsce rośnie wiele gatunków grzybów o różnej toksyczności. Spotykamy gatunki trujące, niejadalne i jadalne. Mimo powtarzanych ostrzeżeń, każdego roku dochodzi do ciężkich zatruć grzybami. Przed groźnymi lub śmiertelnymi zatruciami można się jednak uchronić. Trzeba poznać grzyby jadalne i podobne do nich, często z nimi mylone, grzyby trujące. Temu celowi służy Wystawa Grzybów organizowana przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Hrubieszowie.

Jesienną Wystawę Grzybów odwiedzili, 18.10.2019, uczniowie klasy II b pod opieką Marty Krupy i Anny Michalczuk.
Wystawę tworzą świeże grzyby, pogrupowane pod względem ich podobieństwa zewnętrznego. Okazy prezentowane są w odtworzonym naturalnym środowisku występowania – otoczenie konarów drzew, drzewek, krzewów i innych elementów runa leśnego tworzą niepowtarzalną atmosferę i klimat lasu … w samym centrum Hrubieszowa.
Grzyby wzbudzały zainteresowanie od najdawniejszych czasów. Ciągle jednak są w niewielkim stopniu poznaną grupą organizmów. Dopiero w latach 60. ubiegłego wieku uzyskały rangę osobnego królestwa organizmów, wcześniej łączono je w jedną grupę taksonomiczną z roślinami.
Prezentacja świeżych owocników jest doskonałą okazją do pogłębienia wiedzy na temat różnorodności tej grupy organizmów, niezmiernie ważnej roli jaką odgrywają w przyrodzie oraz uświadomienia konieczności ich ochrony. To także okazja do obejrzenia „grzybowych osobliwości”, np. purchawicy olbrzymiej czy sromotnika bezwstydnego, którego najczęściej rejestrujemy węchem, a z trudnością odnajdujemy w terenie. Dzięki wystawie można dowiedzieć się, jak wygląda bardzo niebezpieczny grzyb – muchomor sromotnikowy, mylony często z kanią lub pieczarką oraz obejrzeć purchawkę chropowatą, która w stadium młodocianym nadaje się do jedzenia. W ramach tej wyjątkowej imprezy przyrodniczej odbywają się wykłady prowadzone przez specjalistów i zajęcia edukacyjne dla uczniów.
To była bardzo ważna lekcja przyrody.

 • IMG_20191018_130713036
 • IMG_20191018_130740648
 • IMG_20191018_130733068
 • IMG_20191018_130753238
 • IMG_20191018_130833943

Simple Image Gallery Extended

 

 

Odsłony: 685

Sukcesy i osiągnęcia

Marta Kuraszko w finale Międzynarodowego Konkursu „Żywa Klasyka”!

Miło nam poinformować, że uczennica naszego liceum Marta Kuraszko przeszła do finału Międzynarodowego Konkursu „Żywa klasyka” 2020.
Pomimo trudnej sytuacji epidemiologicznej, 220 uczestników – laureatów etapów ogólnokrajowych z 80 państw świata wzięło udział w końcowym etapie tego ogromnego przedsięwzięcia. Wszyscy mieli zgodnie z wytycznymi przygotować nagranie recytowanego fragmentu prozy literatury rosyjskiej. Młodzież przez tydzień rywalizowała między sobą. Była to niezwykle wspaniała podróż w świat rosyjskiej literatury.

Więcej…

Zawody sportowe

Podwójny awans uczniów „Staszica” do zawodów rejonowych w drużynowym tenisie stołowym

10 grudnia 2019 roku w Naszej szkole rozegrana została Powiatowa Licealiada w Drużynowym Tenisie Stołowym. Zarówno drużyna chłopców, jak i dziewcząt, zajęły II miejsce w powiecie uzyskując awans do zawodów rejonowych. Gratulacje!!!

Więcej…

Ogłoszenia

Zmiany dotyczące terminów postępowania rekrutacyjnego

Szanowni Rodzice oraz Uczniowie
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 postępowanie rekrutacyjne na rok szkolny 2020/2021 do klas pierwszych publicznych szkół ponadpodstawowych zostanie przeprowadzone w nowych terminach, określonych przez Ministra Edukacji.
Zaktualizowane terminy postępowania rekrutacyjnego i składania dokumentów zostaną podane do publicznej wiadomości na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej i naszego liceum.

Uroczystości, wydarzenia

Takiego zakończenia roku klas maturalnych w Staszicu jeszcze nie było

Dziś jak co roku, przyszedł czas na rozstanie. Uczniowie klas maturalnych zostali absolwentami I LO im. ks. St. Staszica. Wyzwaniem stało się jednak spotkanie wszystkich uczniów z dyrekcją, wychowawcami i nauczycielami. W trudnej sytuacji pandemii koronawirusa uroczystość w tak licznym gronie wydawała się być niemożliwa.

Więcej…