• a

  a

 • q

  q

 • s

  s

 • baner nauka zabawa.png
 • baner sport 2.png
 • baner sport kosz.png
 • baner studniówka.png
 • baner uroczystości.png
 • baner z logo koło nowe.png

Takiego zakończenia roku klas maturalnych w Staszicu jeszcze nie było

Dziś jak co roku, przyszedł czas na rozstanie. Uczniowie klas maturalnych zostali absolwentami I LO im. ks. St. Staszica. Wyzwaniem stało się jednak spotkanie wszystkich uczniów z dyrekcją, wychowawcami i nauczycielami. W trudnej sytuacji pandemii koronawirusa uroczystość w tak licznym gronie wydawała się być niemożliwa.

STASZIC jednak nie byłby STASZICEM, gdyby nie pokonał tej bariery.
Jako jedyna szkoła w mieście daliśmy sobie szansę na przeżycie tak wyjątkowej chwili. Dzięki łączom internetowym zorganizowaliśmy na wykorzystywanej na co dzień do lekcji on-line platformie Teams spotkanie kończące rok szkolny 2019/2020. Mogliśmy się wzajemnie zobaczyć i usłyszeć .
Uroczystość poprowadziła pani dyrektor, Alicja Borkowska według tradycyjnego scenariusza, wprowadzając pełną emocji atmosferę. Gratulowała absolwentom ukończenia trzech, a w większości przypadków 6 lat nauki w naszej Alma Mater. Podkreśliła, że mimo dzielącej nas odległości istnieją między ludźmi więzy, które łączą jak mosty. Przytoczyła wiersz Leopolda Staffa pod tym samym tytułem:
"Nie wierzyłem
Stojąc nad brzegiem rzeki,
Która była szeroka i rwista,
Że przejdę ten most,
Spleciony z cienkiej, kruchej trzciny
Powiązanej łykiem.
Szedłem lekko jak motyl
I ciężko jak słoń,
Szedłem pewnie jak tancerz
I chwiejnie jak ślepiec.
Nie wierzyłem, że przejdę ten most,
I gdy stoję już na drugim brzegu,
Nie wierzę, że go przeszedłem."
Na uwagę zasługuje wystąpienie Agaty Gnieciak (kl. III mat-fiz), ubiegłorocznej przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego, która w imieniu wszystkich absolwentów odczytała słowa podziękowania autorstwa Aleksandry Berlickiej z tej samej klasy.
Aby zachować choć odrobinę "normalności" pani dyrektor wymieniła nazwiska wszystkich absolwentów tak, jak w czasie tradycyjnego rozdania świadectw potwierdzających ukończenie szkoły. Ponadto wychowawcy przygotowali krótkie, lecz bardzo osobiste z dozą humoru opisy swoich zespołów klasowych.
Na zakończenie każdy miał okazję zabrać głos. Absolwenci spontanicznie włączali się do rozmowy, dzieląc się refleksjami, wyrażając podziękowania i deklarując życzliwą pamięć o latach spędzonych w STASZICU.
Mimo wielu przeciwności wdzięczni jesteśmy, że mogliśmy wspólnie celebrować zakończenie szkoły średniej kolejnego rocznika STASZICOWSKIEJ BRACI. Mamy nadzieję na rychłe spotkanie w lepszej i zdrowszej rzeczywistości.
Absolwentom życzymy powodzenia na maturze i udanego startu w dorosłość.

 • 2
 • C
 • IMG-20200424-WA0005
 • A
 • 3
 • FB_IMG_1587757843878
 • D
 • IMG-20200424-WA0002
 • IMG-20200424-WA0001
 • 1
 • 8
 • 5
 • B
 • IMG-20200424-WA0003
 • 9
 • IMG-20200424-WA0006

Simple Image Gallery Extended

Odsłony: 426

Sukcesy i osiągnęcia

Marta Kuraszko w finale Międzynarodowego Konkursu „Żywa Klasyka”!

Miło nam poinformować, że uczennica naszego liceum Marta Kuraszko przeszła do finału Międzynarodowego Konkursu „Żywa klasyka” 2020.
Pomimo trudnej sytuacji epidemiologicznej, 220 uczestników – laureatów etapów ogólnokrajowych z 80 państw świata wzięło udział w końcowym etapie tego ogromnego przedsięwzięcia. Wszyscy mieli zgodnie z wytycznymi przygotować nagranie recytowanego fragmentu prozy literatury rosyjskiej. Młodzież przez tydzień rywalizowała między sobą. Była to niezwykle wspaniała podróż w świat rosyjskiej literatury.

Więcej…

Zawody sportowe

Podwójny awans uczniów „Staszica” do zawodów rejonowych w drużynowym tenisie stołowym

10 grudnia 2019 roku w Naszej szkole rozegrana została Powiatowa Licealiada w Drużynowym Tenisie Stołowym. Zarówno drużyna chłopców, jak i dziewcząt, zajęły II miejsce w powiecie uzyskując awans do zawodów rejonowych. Gratulacje!!!

Więcej…

Ogłoszenia

Zmiany dotyczące terminów postępowania rekrutacyjnego

Szanowni Rodzice oraz Uczniowie
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 postępowanie rekrutacyjne na rok szkolny 2020/2021 do klas pierwszych publicznych szkół ponadpodstawowych zostanie przeprowadzone w nowych terminach, określonych przez Ministra Edukacji.
Zaktualizowane terminy postępowania rekrutacyjnego i składania dokumentów zostaną podane do publicznej wiadomości na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej i naszego liceum.

Uroczystości, wydarzenia

Takiego zakończenia roku klas maturalnych w Staszicu jeszcze nie było

Dziś jak co roku, przyszedł czas na rozstanie. Uczniowie klas maturalnych zostali absolwentami I LO im. ks. St. Staszica. Wyzwaniem stało się jednak spotkanie wszystkich uczniów z dyrekcją, wychowawcami i nauczycielami. W trudnej sytuacji pandemii koronawirusa uroczystość w tak licznym gronie wydawała się być niemożliwa.

Więcej…