• a

  a

 • q

  q

 • s

  s

 • baner nauka zabawa.png
 • baner sport 2.png
 • baner sport kosz.png
 • baner studniówka.png
 • baner uroczystości.png
 • baner z logo koło nowe.png

O wystąpieniu na międzynarodowym forum buninoznawców

22 października 2020 roku mija 150. rocznica urodzin Iwana Aleksiejewicza Bunina (1870–1953), rosyjskiego pisarza, laureata literackiej Nagrody Nobla (1933). Po raz pierwszy w Rosji ta rocznica obchodzona jest na szczeblu państwowym, ma bardzo szeroki zasięg i różne formy. Do udziału w międzynarodowym forum „Литература русского зарубежья: прошлое и настоящее. Классик и современник. К 150-летию Ивана Бунина” zostali zaproszeni czołowi badacze twórczości dorobku wybitnego poety, tłumacze spuścizny noblisty, archiwiści, zagraniczni buninolodzy, uznani wykładowcy i nauczyciele rusycyści.

Z ogromną przyjemnością i entuzjazmem przyjęłam propozycję uczestnictwa w tym wydarzeniu od jednego z organizatorów, pani prof. Tatiany Marczenko. Przygotowanie referatu „Проза подобна живописи... Иван Бунин и Пьер Огюст Ренуар – параллели и аналогии” i wystąpienie na forum, gospodarzem którego był Dom Emigracji Rosyjskiej im. Aleksandra Sołżenicyna w Moskwie, przed tak wymagającą publicznością, z jednej strony było dla mnie dużym wyzwaniem, z drugiej zaś – moją powinnością, gdyż obrona pracy doktorskiej poświęconej twórczości emigracyjnej I. Bunina zobowiązuje. Forum odbyło się 12-13 października w trybie on-line na platformie Zoom z uwagi na sytuację epidemiologiczną. Szkoda, bo byłoby fantastyczną przygodą zobaczyć Moskwę po raz trzeci i wrócić tam, gdzie kilka lat temu, realizując grant dla młodych doktorantów, odbyłam kwerendę biblioteczną i oglądałam w archiwum dokumenty, bezcenne rękopisy noblisty, zdjęcia i pamiątki jego najbliższych.

Samo natomiast wygłoszenie referatu i reprezentowanie polskich buninoznawców obok profesor Iwony Anny Ndiaye z Instytutu Literaturoznawstwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie było dla mnie ogromnym zaszczytem. Pozytywne komentarze ze strony słuchaczy były największą nagrodą, a zakwalifikowanie tekstu do druku będzie swoistym potwierdzeniem, że wysiłek włożony w pracę nad rozwojem naukowym, dydaktycznym i podniesieniem kwalifikacji daje wiele satysfakcji.

Tekst: Neonila Pawluk

Odsłony: 494

Sukcesy i osiągnęcia

Iza laureatką Międzynarodowego Festiwalu Języka Rosyjskiego 2020!

24 grudnia 2020 roku podczas telekonferencji Moskiewskiego Departamentu Edukacji i Nauki Marianna Lebedeva, dyrektor Moskiewskiego Centrum Jakości Kształcenia, podsumowała wyniki tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Języka Rosyjskiego i podała zwycięzców. Ogólnie w konkursie wzięło udział dwa tysiące uczniów z 5 kontynentów, 30 państw, 79 miast. Większość uczestników pochodziła z Białorusi, Serbii, Bułgarii, Włoch, Kazachstanu, ale nie zabrakło też uczestników z dalekiej Australii czy Kanady. W tym roku po raz pierwszy zmagania o tytuł laureata odbyły się online od 5. do 27. listopada w każdej z 7 kategorii.

Więcej…

Zawody sportowe

Podwójny awans uczniów „Staszica” do zawodów rejonowych w drużynowym tenisie stołowym

10 grudnia 2019 roku w Naszej szkole rozegrana została Powiatowa Licealiada w Drużynowym Tenisie Stołowym. Zarówno drużyna chłopców, jak i dziewcząt, zajęły II miejsce w powiecie uzyskując awans do zawodów rejonowych. Gratulacje!!!

Więcej…

Ogłoszenia

Magia Słowa - literatura rosyjska w interpretacji uczniów szkół ponadpodstawowych

Drodzy uczniowie!

Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnej edycji konkursu pt. "Magia Słowa - literatura rosyjska w interpretacji uczniów szkół ponadpodstawowych", który odbędzie się formule on-line. Zadanie konkursowe polega na przesłaniu linka do nagrania video, na którym uczniowie czytają wskazany przez Organizatorów tekst konkursowy (w załączeniu). Zgłoszenia przyjmujemy do 18.12. Link z do nagrania przesyłamy do nauczyciela języka rosyjskiego. Szczegółowe informacje znajdują się w załączonych plikach.

Więcej…

Uroczystości, wydarzenia

Akcja MEN "Razem na święta" 2020 w Staszicu.

Okres Świąt Bożego Narodzenia jest szczególnym momentem w życiu wielu ludzi na całym świecie, pełnym radości oraz duchowych przeżyć. Często kojarzony z rodziną, która zbiera się przy wspólnym stole, by cieszyć się swoją obecnością, śpiewać kolędy i składać sobie wzajemne życzenia. Dla dzieci też są niezwykle ważne, bo czekają na upragnione prezenty.

Więcej…