• a

  a

 • q

  q

 • s

  s

 • baner nauka zabawa.png
 • baner sport 2.png
 • baner sport kosz.png
 • baner studniówka.png
 • baner uroczystości.png
 • baner z logo koło nowe.png

Edukacja prawna w Staszicu

Ignorantia iris nocet (łac. nieznajomość prawa szkodzi), to stara łacińska paremia, w myśl której nie można powoływać się na nieznajomość prawa w ochronie przed odpowiedzialnością prawną. Świadomość praw i obowiązków to przede wszystkim ochrona przed poważnymi zagrożeniami i może być pomocna młodym ludziom także w wyborze dalszej edukacyjno-zawodowej.

W naszej szkole wychowawcy i nauczyciele podejmują szereg działań w celu poszerzenia świadomości prawnej uczniów. Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie wzięli udział w projekcie bezpłatnych zajęć z edukacji prawnej powierzonych przez Powiat Hrubieszowski, a zrealizowanych przez Stowarzyszenie Sursum Corda („W górę serca”) z Nowego Sącza.

27 i 30 października 2020 r., w ramach projektu powierzonego przez Powiat Hrubieszowski, uczniowie klas I liceum wzięli udział w spotkaniach online przeprowadzonych przez panią adwokat Anetę Pęcak z Kancelarii Adwokackiej w Lublinie. Przewodnią myślą pogadanek było bezpieczeństwo młodych ludzi w Internecie. W związku ze zdalnym nauczaniem Pani prelegent przypomniała uczniom o ochronie danych osobowych w sieci. Szczegółowo wyjaśniła uczniom zjawisko cyberprzemocy, a także aspekty prawne stalkingu. Nakłaniała do rozważnego zamieszczania wszelkich informacji w sieci. Zapoznała również uczniów z najważniejszymi przepisami zawartymi w Ustawie o Postępowaniu w Sprawach Nieletnich dotyczących przeciwdziałania wszelkim objawom demoralizacji i przestępczości osób nieletnich. Pani adwokat przekazała uczniom wiedzę w interesujący, przystępny sposób, odnosząc się do przykładów z życia codziennego i odwołując się do własnej praktyki adwokackiej.

Pedagog szkolny, pani Jolanta Korneluk nawiązała współpracę z Ministerstwem Sprawiedliwości, w ramach której, w szkole realizowany jest projekt „Problemy prawa? – prosta sprawa”. Zajęcia te odbywają się cyklicznie i cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem wśród uczniów ze względu na ciekawą tematykę oraz przyjazną atmosferę w trakcie spotkań online.

Dzięki uczestnictwu w tego typu projektach uczniowie mogą usystematyzować i pogłębić wiedzę z zakresu prawa. Pogadanki realizowane są za pośrednictwem platformy Microsoft Teams, na której prowadzone jest również nauczanie zdalne

 • 3
 • 1
 • 4
 • 2

Simple Image Gallery Extended

Odsłony: 317

Sukcesy i osiągnęcia

Iza laureatką Międzynarodowego Festiwalu Języka Rosyjskiego 2020!

24 grudnia 2020 roku podczas telekonferencji Moskiewskiego Departamentu Edukacji i Nauki Marianna Lebedeva, dyrektor Moskiewskiego Centrum Jakości Kształcenia, podsumowała wyniki tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Języka Rosyjskiego i podała zwycięzców. Ogólnie w konkursie wzięło udział dwa tysiące uczniów z 5 kontynentów, 30 państw, 79 miast. Większość uczestników pochodziła z Białorusi, Serbii, Bułgarii, Włoch, Kazachstanu, ale nie zabrakło też uczestników z dalekiej Australii czy Kanady. W tym roku po raz pierwszy zmagania o tytuł laureata odbyły się online od 5. do 27. listopada w każdej z 7 kategorii.

Więcej…

Zawody sportowe

Podwójny awans uczniów „Staszica” do zawodów rejonowych w drużynowym tenisie stołowym

10 grudnia 2019 roku w Naszej szkole rozegrana została Powiatowa Licealiada w Drużynowym Tenisie Stołowym. Zarówno drużyna chłopców, jak i dziewcząt, zajęły II miejsce w powiecie uzyskując awans do zawodów rejonowych. Gratulacje!!!

Więcej…

Ogłoszenia

Magia Słowa - literatura rosyjska w interpretacji uczniów szkół ponadpodstawowych

Drodzy uczniowie!

Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnej edycji konkursu pt. "Magia Słowa - literatura rosyjska w interpretacji uczniów szkół ponadpodstawowych", który odbędzie się formule on-line. Zadanie konkursowe polega na przesłaniu linka do nagrania video, na którym uczniowie czytają wskazany przez Organizatorów tekst konkursowy (w załączeniu). Zgłoszenia przyjmujemy do 18.12. Link z do nagrania przesyłamy do nauczyciela języka rosyjskiego. Szczegółowe informacje znajdują się w załączonych plikach.

Więcej…

Uroczystości, wydarzenia

Akcja MEN "Razem na święta" 2020 w Staszicu.

Okres Świąt Bożego Narodzenia jest szczególnym momentem w życiu wielu ludzi na całym świecie, pełnym radości oraz duchowych przeżyć. Często kojarzony z rodziną, która zbiera się przy wspólnym stole, by cieszyć się swoją obecnością, śpiewać kolędy i składać sobie wzajemne życzenia. Dla dzieci też są niezwykle ważne, bo czekają na upragnione prezenty.

Więcej…