• a

  a

 • q

  q

 • s

  s

 • baner nauka zabawa.png
 • baner sport 2.png
 • baner sport kosz.png
 • baner studniówka.png
 • baner uroczystości.png
 • baner z logo koło nowe.png

Wykładowcy UMCS dla naszych uczniów

W listopadzie 2020 roku, korzystając z oferty Katedry Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie skierowanej do szkół partnerskich, młodzież naszego liceum wzięła udział w zajęciach on-line na platformie Teams. Uczniowie klas 3E, 3D i 2B z łatwością „przybyli” i aktywnie uczestniczyli w warsztatach „Terminologia medyczna w warsztacie tłumacza”, które poprowadziła dr Anna Dąbrowska. Podczas spotkania poznaliśmy nazwy chorób i dolegliwości po angielsku, słownictwo związane z opisem symptomów oraz mieliśmy możliwość rywalizować drużynowo w grze i przy okazji sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności z języka angielskiego.

Następne zajęcia „Przyjaciele i wrogowie tłumaczów języków polskiego i rosyjskiego” przygotowała dr Olga Iakovlewa, a uczestniczyła w nich klasa 2C oraz uczniowie zdający język rosyjski na tegorocznej maturze. Były one poświęcone pochodzącym z dwóch języków wyrazom, które mają podobną formę graficzną lub fonetyczną, ale odmienne znaczenie. Skomplikowane? Zobaczyliśmy, że tak. „Fałszywi przyjaciele” wielokrotnie przysparzają problemów zarówno początkującym uczniom, jak i doświadczonym tłumaczom. W sytuacjach towarzyskich niewłaściwe użycie słowa może doprowadzić do wybuchu śmiechu, ewentualnie do momentu niezręcznej ciszy. Natomiast w przypadku tłumaczeń specjalistycznych, taki z pozoru błahy błąd translatorski, może skutkować poważnymi konsekwencjami. Oznacza to potrzebę jeszcze większego skupienia się nad tekstem, a dla osób uczących się — porzucenie standardowego myślenia na temat języków i wyjścia poza schematy.
Zajęcia „Tłumaczenia ustne w środowisku międzynarodowym w warunkach pandemii” dla uczniów klasy 2C3, 2E3 i 1D oraz maturzystów przygotowała dr Olga Krokowska. Były one bardzo ciekawe i pouczające. Przekonaliśmy się, że każdy dobry tłumacz oprócz biegłej znajomości języka obcego musi się wykazać nienagannym posługiwaniem się językiem ojczystym, kreatywnością i polotem, żeby nazwać nienazwane. Dowiedzieliśmy się o zdalnym tłumaczeniu ustnym w warunkach pandemii i praktyce tego zawodu. Poznaliśmy zalety i wady pracy tłumacza biegłego i przysięgłego. Na koniec mieliśmy możliwość zapytać, które języki cieszą się popularnością, jakie kierunki studiów są w centrum zainteresowania, jeżeli chodzi o języki obce.
Podsumowując, dodajmy, że wszystkie zajęcia były godne polecenia. Wniosły one niewątpliwie cenne doświadczenie i uzupełniły naszą wiedzę.
Dziękujemy i czekamy na więcej!

Tekst opracowała: Neonila Pawluk

Odsłony: 2092

Sukcesy i osiągnęcia

Włącz REC: Radio, Edukację i Czas na rozwój! - zadanie wykonane!

Redaktorzy szkolnego radia RTM Staszic wraz ze Stowarzyszeniem Staszic 31. maja 2023 r. zakończyli realizację zadania publicznego “Włącz REC: Radio, Edukację i Czas na rozwój!” dofinansowanego przez Powiat Hrubieszowski kwotą 5000 zł. Paulina Belina z kl. 3e, Aleksandra Szabat z kl. 3c i Sebastian Borek z kl. 3b pod opieką Pani Joanny Szabat - opiekuna radia RTM Staszic i sekretarza Stowarzyszenia Staszic przez kilka miesięcy cierpliwie i z dużym zaangażowaniem wykonywali kolejne zadania.

Więcej…

Zawody sportowe

Srebro i brąz na zawodach wojewódzkich podczas Festiwalu Sztafet

15 czerwca 2023 roku w Lublinie odbył się Wojewódzki Finał Licealiady w Festiwalu Sztafet. Znakomicie zaprezentowali się uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie zajmując miejsca na podium! Gratulacje!!!

Więcej…

Ogłoszenia

Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/24