Ułatwienia dostępu

        

 

Redaktorzy szkolnego radia RTM Staszic wraz ze Stowarzyszeniem Staszic 31. maja 2023 r. zakończyli realizację zadania publicznego “Włącz REC: Radio, Edukację i Czas na rozwój!” dofinansowanego przez Powiat Hrubieszowski kwotą 5000 zł. Paulina Belina z kl. 3e, Aleksandra Szabat z kl. 3c i Sebastian Borek z kl. 3b pod opieką Pani Joanny Szabat - opiekuna radia RTM Staszic i sekretarza Stowarzyszenia Staszic przez kilka miesięcy cierpliwie i z dużym zaangażowaniem wykonywali kolejne zadania.

Zaczęło się od napisania wniosku. Radiowcy określili swoje potrzeby, zastanowili się nad tym, co mogą zaoferować innym po doposażeniu studia i przygotowali harmonogram działań. Pan Stanisław Nowak jako pomysłodawca radia, wieloletni opiekun i specjalista od elektroniki pomógł we właściwym skonfigurowaniu listy niezbędnych urządzeń.
W styczniu 2023 r., po podpisaniu umowy pomiędzy Powiatem Hrubieszowskim a Stowarzyszeniem Staszic, grupa projektowa zaczęła realizować pierwszy etap zadania, czyli wytłumienie pomieszczenia studia i uzupełnienie sprzętu. Zakupiono panele wygłuszające na ściany, wiszący panel montowany do sufitu; funkcję wytłumienia oraz funkcję estetyczną pełni piękna, aksamitna kotara zakrywająca zawartość wnękowych półek. Miękką tkaniną wytłumiono również stolik, a na podłodze pojawiła się wykładzina. Panele w kolorach logo radia i w ciekawym kształcie plastrów miodu udało nam się przykleić samodzielnie.
Dobrze wytłumione studio jest podstawą wykonania nagrań dobrej jakości. Drugim filarem jest oczywiście elektronika. W studio już od kilku lat doskonale się spisywała konsola do nagrywania, mikrofony studyjne i przenośne rekordery, ale brakowało profesjonalnych słuchawek, monitorów odsłuchowych, wzmacniaczy i okablowania łączącego wszystkie elementy w spójną całość. To wszystko zostało zamówione i z powodzeniem zainstalowane.
Kolejny krok to przygotowanie i przeprowadzenie warsztatów dla uczniów szkół podstawowych. Celem zajęć było przybliżenie młodszym koleżankom i kolegom specyfiki pracy w studiu oraz zapoznanie z możliwościami, jakie daje profesjonalny sprzęt do nagrań oraz prowadzenia audycji na żywo. Nie można było zaprosić gości do nas, bo studio mieści zaledwie kilka osób, dlatego już na etapie pisania wniosku zaplanowano odwiedziny uczniów szkół podstawowych w ich miejscu nauki. Podstawą warsztatów była prezentacja multimedialna, która pokazywała metamorfozę studia, przedstawiała zadania redakcji radia RTM Staszic oraz zawierała krótką audycję przygotowaną w odnowionym studio. Ważnym elementem był też pokaz przenośnych rekorderów, mikrofonów i słuchawek - to wszystko można było osobiście przetestować. Radiowcy zaplanowali również konkurs z nagrodami - wszyscy, którzy uważnie słuchali, włączyli się do zabawy z mikrofonem i odpowiadali na dość szczegółowe pytania, otrzymali upominki. Dodatkową wartością spotkania z młodszymi kolegami i koleżankami było przekazanie ogólnych informacji o I Liceum Ogólnokształcącym, o Stowarzyszeniu Staszic oraz o współpracy ze Starostwem Powiatowym. Prowadzący zajęcia otrzymali koszulki z logo radia, legitymacje prasowe, a każdemu uczestnikowi wręczono imienny certyfikat udziału w warsztatach.
Warsztaty radiowe okazały się strzałem w dziesiątkę! Uczniowie z zaciekawieniem wpatrywali się w młodzież prowadzącą spotkanie, początkowo nieufnie, a potem coraz śmielej zadawali pytania, podchodzili do rekorderów, aby powiedzieć kilka słów i zarejestrować swój głos, nawiązywali relacje z Pauliną, Olą i Sebastianem. Konkurs kończący lekcję był już dla wszystkich doskonałą zabawą, a prezenty dały uczestnikom mnóstwo radości. Licealiści, realizując cały projekt, wykazali się wieloma umiejętnościami i talentami: przyklejali panele wygłuszające w studio, projektowali w programie graficznym zakładki, certyfikaty, naklejki z logo, punkty dla uczestników, wykonywali własnoręcznie specjalnymi farbami oznaczenia na koszulkach, układali scenariusz zajęć, budowali prezentację multimedialną, umieszczali w mediach społecznościowych informacje o swoich działaniach. Doświadczenie radiowe też się oczywiście przydało. Rola prowadzącego zajęcia wymagała również umiejętności interpersonalnych: trzeba było opanować tremę, kontrolować upływ czasu oraz zainteresować swoim wystąpieniem młodszą młodzież. Warto dodać, że Ola jest absolwentką Szkoły Podstawowej nr 3, Paulinka ukończyła Szkołę Podstawową nr 1, a Sebastian przyszedł do liceum ze Szkoły Podstawowej nr 2 - powrót w dawne szkolne mury i spotkanie z nauczycielami wzbudziły wiele wspomnień i emocji.
Nasi trzecioklasiści wspaniale wykorzystali szansę, jaką dają takie przedsięwzięcia. Przemienili skromne studio szkolne w przestrzeń pełną wielu ciekawych możliwości, obudzili własną kreatywność, zdobyli nowe umiejętności, które będą procentowały w dorosłym życiu, a ponadto rozbudzili pasję radiową w swoich młodszych koleżankach i kolegach oraz zaprezentowali I Liceum Ogólnokształcące jako miejsce odkrywania i rozwijania talentów. Z pewnością studio będzie także użytkowane w przyszłości przez działającą przy Starostwie Powiatowym Hrubieszowską Młodzieżową Grupę Medialną utworzoną z inicjatywy Starosty Hrubieszowskiego Pani Anety Karpiuk.
Dobre pomysły, aby zmieniły się w plany, a potem w nową rzeczywistość, zwykle potrzebują środków finansowych. Pani Aneta Karpiuk, Starosta Hrubieszowski, we współpracy ze Stowarzyszeniem Staszic pomogła nam w dokonaniu tej zmiany - dziękujemy w imieniu drużyny realizującej zadanie “Włącz REC: Radio, Edukację i Czas na rozwój!”, ale również w imieniu całej społeczności szkolnej. Było nam miło gościć Panią Anetę Karpiuk w studio tuż po przemianie - jesteśmy wdzięczni za słowa uznania i zachęty do dalszego rozwoju.
Serdecznie podziękowania należą się również wszystkim, którzy pomogli w realizacji zadania. W Stowarzyszeniu Staszic przy najdrobniejszych wątpliwościach zawsze można było liczyć na Panią Iwonę Fietko, skarbnika stowarzyszenia. Dobrą radą służyły również prezes - Pani Agnieszka Perkman i wiceprezes - Pani Joanna Lis. W zakupach elementów wytłumienia pomagała Pani Elżbieta Telega-Niemczyk - kierownik gospodarczy, a w montażu wymagającym użycia specjalistycznego sprzętu - Pan Piotr Kawka - konserwator szkoły.
Słowa wdzięczności kierujemy do Dyrektorów szkół podstawowych. Pani Edyta Kucharska, Pan Marcin Mróz i Pani Marzanna Bednarczuk obdarzyli zaufaniem naszą młodzież, pozwolili wejść do klas i przeprowadzić warsztaty, ponadto przydzielili nam opiekunów, którzy stworzyli odpowiednie warunki, bardzo gościnnie przyjęli, a nawet pomagali w przygotowaniu dokumentacji fotograficznej. Dziękujemy Paniom: Małgorzacie Szumiacie i Ilonie Winogrodzkiej ze Szkoły Podstawowej nr 1, Paniom: Beacie Drewnik i Ewelinie Winiarskiej ze Szkoły Podstawowej nr 2 oraz Pani Anecie Franke ze Szkoły Podstawowej nr 3.
Cieszymy się, że dane nam było w czasie realizacji zadania spotkać tak wielu życzliwych ludzi. Jesteśmy pewni, że odnowione studio radia RTM Staszic stanie się magnesem dla następnych pasjonatów dziennikarstwa.

Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7
loading...
Akademia Staśka
Akcje SU
Wycieczki
Uroczystości
Sport
Sukcesy
Wydarzenia