• a

  a

 • q

  q

 • s

  s

 • baner nauka zabawa.png
 • baner sport 2.png
 • baner sport kosz.png
 • baner studniówka.png
 • baner uroczystości.png
 • baner z logo koło nowe.png

Staszek Adamowicz ze Staszica najlepszy w Polsce – sukces na skalę europejską

11 marca ukazały się wyniki konkursu translatorycznego Juvenes Translatores organizowanego przez Dyrekcję Generalną ds. Tłumaczeń Pisemnych przy Komisji Europejskiej. Z ogromną dumą ogłaszamy, że Stanisław Adamowicz, uczeń klasy II E3 I Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Stanisława Staszica uzyskał tytuł najlepszego młodego tłumacza w Polsce. Co za tym idzie, dołączył do grona 27 najlepszych młodych tłumaczy z całej Unii Europejskiej.

Warto podkreślić, że w konkursie wzięli udział uczniowie z 705 szkól państw członkowskich, z każdego kraju wytypowano liczbę szkół odpowiadającej ilości przedstawicieli danego kraju w Parlamencie Europejskim ( w Polsce to 52 szkoły).
Stanisław jest uczniem Staszica od 5 lat. Już w gimnazjum przejawiał talent językowy, próbując swoich sił w wielu konkursach. Dał się poznać jako otwarty na świat młody człowiek o wszechstronnych zainteresowaniach. Brał udział w wielu szkolnych przedsięwzięciach zarówno naukowych, społecznych jak i artystycznych. Na co dzień jest osobą bardzo pozytywną i uśmiechniętą, co sprawia, że cieszy się sympatią kolegów i nauczycieli.
Staszek przedstawia siebie w następujący sposób:
Nazywam się Stanisław Adamowicz, w tym roku skończyłem 18 lat i jestem uczniem I Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie. Interesuję się literaturą, historią i geografią. W wolnym czasie lubię słuchać muzyki, oglądać dobre zagraniczne filmy oraz przede wszystkim czytać – moim ulubionym pisarzem jest Edgar Allan Poe. Z językiem angielskim kontakt miałem od wczesnego dzieciństwa i uczestniczyłem w licznych konkursach przedmiotowych. Jak wszyscy dobrze wiemy, w dzisiejszej popkulturze angielski jest wszechobecny, dlatego miałem praktycznie całe życie, by z tym językiem się osłuchać i zaprzyjaźnić. Nauka języków, a w szczególności angielskiego, nigdy nie sprawiała mi trudności, dlatego postanowiłem spróbować swoich sił w Juvenes Translatores. Zgłaszając się do konkursu chciałem przede wszystkim przeżyć ciekawą przygodę i spróbować swoich sił. Przyznaję, że wiązało się to z lekkim stresem, ale pozytywne emocje zdecydowanie przeważyły – tym bardziej, że udało mi się odnieść sukces. Udział w tym ogólnoeuropejskim wydarzeniu uważam za wspaniałe przeżycie i gorąco polecam udział w nim wszystkim młodym pasjonatom językoznawstwa oraz tłumaczeń. Jak widać na moim przykładzie, aby coś osiągnąć wcale nie trzeba pochodzić z wielkiego miasta – wystarczy mieć wiarę w siebie i pozytywne podejście. Dlatego chciałbym zaapelować do wszystkich młodych osób, by nie bały się porozumiewać w obcych językach – warto przełamać strach przed popełnianiem błędów, nawiązać kontakt z kimś z zagranicy, pobrać ciekawą aplikację do nauki i szlifować swoje umiejętności na co dzień – tak jak nam to odpowiada, a nie tylko w szkole. Warto też pamiętać, że nigdy nie jest za późno, by zacząć uczyć się nowego języka. Nie zamierzam osiadać na laurach, lecz wciąż będę się starał doskonalić swoje zdolności, bowiem nauka języków pozwala nam lepiej poznać otaczający nas świat oraz ludzi, z czym wiążę swoją przyszłość.

SERDECZNE GRATULACJE!

Przypomnijmy, iż to nie pierwszy sukces uczniów naszej szkoły w Juvenes Translatores. W ubiegłorocznej edycji konkursu jednym z 12 jego laureatów została Magdalena Bojarczuk, wówczas uczennica klasy II B (biol-chem).
Sukcesy naszych uczniów są kolejnym dowodem, na to, że I Liceum Ogólnokształcące im. ks. St. Staszica jest szkołą, w której dokłada sią wszelkich starań, aby umożliwić młodzieży wszechstronny rozwój. Pokazujemy, że nawet jeśli pochodzisz z małego miasta, to nie powinno być to żadnym ograniczeniem ani wyznacznikiem przyszłej ścieżki życiowej.

 

Odsłony: 303

Sukcesy i osiągnęcia

Gabriela Jarosz ze Staszica nominowana do tytułu Osobowość Roku 2020

Tegoroczna maturzystka Gabriela Jarosz została wyróżniona w ogólnopolskim plebiscycie Osobowość Roku 2020. W województwie lubelskim pieczę nad głosowaniem sprawują Kurier Lubelski, serwis kurierlubelski.pl oraz serwisy naszemiasto.pl. Plebiscyt ma na celu docenienie i nagrodzenie działalności ludzi kultury i nauki, biznesu, polityki i samorządu oraz tych, którzy działają społecznie i charytatywnie.

Więcej…

Zawody sportowe

Podwójny awans uczniów „Staszica” do zawodów rejonowych w drużynowym tenisie stołowym

10 grudnia 2019 roku w Naszej szkole rozegrana została Powiatowa Licealiada w Drużynowym Tenisie Stołowym. Zarówno drużyna chłopców, jak i dziewcząt, zajęły II miejsce w powiecie uzyskując awans do zawodów rejonowych. Gratulacje!!!

Więcej…

Ogłoszenia

Drodzy Maturzyści

Uroczystości, wydarzenia

Akademia Staśka zaprasza - osmoza

W kolejnym odcinku Akademii Staśka zabieramy Was w świat żywych organizmów, dla których woda jest niezbędnym do funkcjonowania składnikiem. Poznacie trudne słowo OSMOZA i dowiecie się, co ono oznacza.

Cennej lekcji udzielą Wam uczennice z klasy I E: Paulina Belina, Kamila Mazurkiewicz i Ewelina Walat, które z przepięknym uśmiechem bardzo obrazowo przeprowadziły doświadczenie wskazujące na zależność wody i soli w organizmie.
Zapraszamy do obejrzenia.