• a

  a

 • q

  q

 • s

  s

 • baner nauka zabawa.png
 • baner sport 2.png
 • baner sport kosz.png
 • baner studniówka.png
 • baner uroczystości.png
 • baner z logo koło nowe.png

Marta i Vlad w finale Międzynarodowej Olimpiady Języka Rosyjskiego!

W lutym 2021 roku zostały ogłoszone wyniki pierwszego etapu Międzynarodowej Olimpiady Języka Rosyjskiego jako Obcego organizowanej przez Bibliotekę Prezydenta Federacji Rosyjskiej we współpracy z dziewięcioma wiodącymi rosyjskimi uczelniami wyższymi. Powołanie olimpiady nastąpiło zgodnie z rozporządzeniem Rosyjskiego Ministra Edukacji i Nauki, który już od 2014 roku sprawuje nadzór nad poprawnym jej przebiegiem oraz poziomem dydaktyczno-merytorycznym z trzech przedmiotów szkolnych: historii, wiedzy o społeczeństwie i języka rosyjskiego. Od 2019 roku dodano przedmiot: język rosyjski jako obcy i w tej kategorii mogą rywalizować ze sobą wszyscy obcokrajowcy.

Do udziału w tegorocznej edycji zgłosiło się ponad 1500 osób z całego świata. Zadania etapu pierwszego w formule on-line były podzielone na trzy kategorie: leksyka i gramatyka, mówienie, pisanie i odpowiadały poziomom znajomości języka rosyjskiego od A1 do B2. Do finału zostały zakwalifikowane osoby, które zdobyły ponad 90% punktów. Wśród finalistów jest Marta Kuraszko (III E) i Vlad Jushchuk (I D) – uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Stanisława Staszica! Podziękowania za udział otrzymali również Artem Guberuk (I B), Gabriela Jarosz (III E) i Agnieszka Pędzik (III A). Etap końcowy odbędzie się w drugiej połowie marca w Rosyjskim Centrum Języka i Kultury w Warszawie, które zostało powołane do jego organizacji i przeprowadzenia. Marta i Vlad już się przygotowują. Bardzo się cieszymy i trzymamy za nich kciuki!
Marta jest uczennicą naszej szkoły już prawie 6 lat, najpierw uczyła się w gimnazjum, teraz jest w liceum w klasie o profilu humanistyczno-psychologicznym. Zawsze aktywnie brała udział w konkursach recytatorskich, artystycznych i slawistycznych dotyczących języka rosyjskiego. Ma na swoim koncie liczne osiągnięcia, dzięki którym odbyła niezapomniany wyjazd do Moskwy w ramach projektu edukacyjnego „Witaj, Rosjo!”, natomiast jest to jej pierwszy tak wielki sukces potwierdzający znajomość zasad gramatycznych, ortograficznych i leksykalnych języka rosyjskiego w mowie i w piśmie. Stoi za tym ciężka i intensywna praca Marty oraz nauczycieli języka rosyjskiego zarówno na lekcjach stacjonarnych, jak i na zdalnych. Warto nadmienić, że od kilku lat Marta uczestniczy w zajęciach dodatkowych przygotowujących nie tylko do konkursów z języka rosyjskiego, ale również do matury na poziomie podstawowym i rozszerzonym.
Vladyslav jest uczniem klasy I D o profilu humanistyczno-językowym i jak widać, jego poziom znajomości języka rosyjskiego już jest bardzo wysoki. Należy dodać, że już w szkole podstawowej Vlad był dwukrotnym laureatem konkursu przedmiotowego z języka rosyjskiego. Teraz aktywnie poszerza swoją wiedzę w murach naszego liceum. Zawsze chętnie uczestniczy w wydarzeniach, projektach edukacyjnych, olimpiadach z języka rosyjskiego. Uczęszcza też na zajęcia dodatkowe z języka rosyjskiego oraz chce kontynuować naukę na poziomie rozszerzonym. Jest zaangażowany w to, co robi, co rokuje sukces.

Tekst opracowała: Neonila Pawluk

 

Odsłony: 285

Sukcesy i osiągnęcia

Gabriela Jarosz ze Staszica nominowana do tytułu Osobowość Roku 2020

Tegoroczna maturzystka Gabriela Jarosz została wyróżniona w ogólnopolskim plebiscycie Osobowość Roku 2020. W województwie lubelskim pieczę nad głosowaniem sprawują Kurier Lubelski, serwis kurierlubelski.pl oraz serwisy naszemiasto.pl. Plebiscyt ma na celu docenienie i nagrodzenie działalności ludzi kultury i nauki, biznesu, polityki i samorządu oraz tych, którzy działają społecznie i charytatywnie.

Więcej…

Zawody sportowe

Podwójny awans uczniów „Staszica” do zawodów rejonowych w drużynowym tenisie stołowym

10 grudnia 2019 roku w Naszej szkole rozegrana została Powiatowa Licealiada w Drużynowym Tenisie Stołowym. Zarówno drużyna chłopców, jak i dziewcząt, zajęły II miejsce w powiecie uzyskując awans do zawodów rejonowych. Gratulacje!!!

Więcej…

Ogłoszenia

Drodzy Maturzyści

Uroczystości, wydarzenia

Akademia Staśka zaprasza - osmoza

W kolejnym odcinku Akademii Staśka zabieramy Was w świat żywych organizmów, dla których woda jest niezbędnym do funkcjonowania składnikiem. Poznacie trudne słowo OSMOZA i dowiecie się, co ono oznacza.

Cennej lekcji udzielą Wam uczennice z klasy I E: Paulina Belina, Kamila Mazurkiewicz i Ewelina Walat, które z przepięknym uśmiechem bardzo obrazowo przeprowadziły doświadczenie wskazujące na zależność wody i soli w organizmie.
Zapraszamy do obejrzenia.