• a

  a

 • q

  q

 • s

  s

 • baner nauka zabawa.png
 • baner sport 2.png
 • baner sport kosz.png
 • baner studniówka.png
 • baner uroczystości.png
 • baner z logo koło nowe.png

X Jubileuszowy Międzynarodowy konkurs „Żywa klasyka” 2021 - etap wojewódzki w Staszicu!

„Czytanie to najlepszy sposób uczenia się”
Aleksander Puszkin

22 lutego 2021 roku odbyły się eliminacje konkursowe jednego z najbardziej popularnych konkursów w Rosji i coraz częściej poza jej granicami „Живая классика”. Uczniowie z całego województwa lubelskiego dzięki nowoczesnym technologiom „spotkali się” w murach naszego 100-letniego I Ogólnokształcącego Liceum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie.

Opiekunów i uczestników tego wspaniałego przedsięwzięcia ciepło powitała na platformie MS Teams pani dyrektor Alicja Borkowska, życząc wszystkim powodzenia w zmaganiach. Podkreśliła, że mieć pasje, a w tym przypadku lubić czytać po rosyjsku dzieła klasyków to jest sukces, natomiast umieć przekazać intencję, „zamysł” i „ducha” autora to już talent!
Takim właśnie talentem zostali obdarzeni finaliści etapów szkolnych z następujących szkół:
1. I Liceum Ogólnokształcące im. Organizacji Narodów Zjednoczonych w Biłgoraju
2. II Liceum Ogólnokształcące im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Lublinie
3. ZSO nr 3 II Liceum Ogólnokształcące im. Emilii Plater w Białej Podlaskiej
4. I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki we Włodawie
5. VIII Liceum Ogólnokształcące im. Zofii Nałkowskiej w Lublinie
6. I Liceum Ogólnokształcące im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Białej Podlaskiej
7. Akademickie Liceum Ogólnokształcące w Terespolu
8. I Liceum Ogólnokształcące im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie
9. Szkoła Podstawowa nr 1 im. św. Królowej Jadwigi przy Zespole Szkół Publicznych nr 1 w Terespolu
15 uczniów na początku zmagań obejrzało krótki film „Что такое конкурс юных чтецов „Живая классика”?”. Liczby – 85 regionów Rosji, 80 państw świata i ogólnie 2,5 miliona uczestników co roku - mówią same za siebie. Konkurs „Żywa klasyka” z dziesięcioletnią już tradycją sprzyja rozwojowi czytelnictwa wśród młodzieży, popularyzacji języka rosyjskiego na całym świecie, poszukiwaniu i odkrywaniu talentów.
Wystąpienia oceniało zaproszone jury w składzie: mgr Natalia Tsyrendashieva (Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury w Warszawie), dr Swietłana Szaszkowa (dyrektor Centrum Języka i Kultury Rosyjskiej UMCS, Katedra Literaturoznawstwa Słowiańskiego, Instytut Neofilologii), dr Weronika Markowska (Katedra Językoznawstwa Słowiańskiego, Instytut Neofilologii), mgr Vitalii Emelianenkov (Teatr Muzyczny w Lublinie), mgr Urszula Wyszyńska (rusycystka, wieloletni pedagog). Uczniowie recytowali utwory Aleksandra Puszkina, Aleksandra Ostrowskiego, Lwa Tołstoja, Antoniego Czechowa, Mariny Cwietajewej, Nadieżdy Teffi i innych przedstawicieli literatury rosyjskiej. Poziom wystąpień był wysoki. Do następnego, ogólnopolskiego etapu, który odbędzie się już 11 marca na platformie Zoom o 11.00 zakwalifikowały się:
Zuzanna Wróbel (ZSO nr 3 II Liceum Ogólnokształcące im. Emilii Plater w Białej Podlaskiej)
Maja Wróbel (ZSO nr 3 II Liceum Ogólnokształcące im. Emilii Plater w Białej Podlaskiej)
Izabela Mrozowska (I Liceum Ogólnokształcące im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie)
Amelia Pawluk (I Liceum Ogólnokształcące im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie)
Hania Kabiatko (Akademickie Liceum Ogólnokształcące w Terespolu)
Nadiia Saushkina (II Liceum Ogólnokształcące im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Lublinie)
Patrycja Zasada (VIII Liceum Ogólnokształcące im. Zofii Nałkowskiej w Lublinie)
Podsumowując eliminacje konkursowe, dr Swietłana Szaszkowa pogratulowała uczennicom oraz podziękowała wszystkim uczestnikom, a szczególnie ich nauczycielom, podkreślając ich trud i zaangażowanie w przygotowania do konkursu w warunkach nauczania zdalnego.
Nagrody dla wszystkich uczestników zostały ufundowane przez Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury w Warszawie, Centrum Języka i Kultury UMCS w Lublinie oraz I LO w Hrubieszowie.
Gratulujemy wszystkim! Trzymamy kciuki! Do zobaczenia za rok!

Koordynator etapu wojewódzkiego (lubelskiego): Neonila Pawluk

 • foto 2
 • foto 4
 • foto 3
 • foto 5
 • foto 1

Simple Image Gallery Extended

 

Odsłony: 350

Sukcesy i osiągnęcia

Gabriela Jarosz ze Staszica nominowana do tytułu Osobowość Roku 2020

Tegoroczna maturzystka Gabriela Jarosz została wyróżniona w ogólnopolskim plebiscycie Osobowość Roku 2020. W województwie lubelskim pieczę nad głosowaniem sprawują Kurier Lubelski, serwis kurierlubelski.pl oraz serwisy naszemiasto.pl. Plebiscyt ma na celu docenienie i nagrodzenie działalności ludzi kultury i nauki, biznesu, polityki i samorządu oraz tych, którzy działają społecznie i charytatywnie.

Więcej…

Zawody sportowe

Podwójny awans uczniów „Staszica” do zawodów rejonowych w drużynowym tenisie stołowym

10 grudnia 2019 roku w Naszej szkole rozegrana została Powiatowa Licealiada w Drużynowym Tenisie Stołowym. Zarówno drużyna chłopców, jak i dziewcząt, zajęły II miejsce w powiecie uzyskując awans do zawodów rejonowych. Gratulacje!!!

Więcej…

Ogłoszenia

Drodzy Maturzyści

Uroczystości, wydarzenia

Akademia Staśka zaprasza - osmoza

W kolejnym odcinku Akademii Staśka zabieramy Was w świat żywych organizmów, dla których woda jest niezbędnym do funkcjonowania składnikiem. Poznacie trudne słowo OSMOZA i dowiecie się, co ono oznacza.

Cennej lekcji udzielą Wam uczennice z klasy I E: Paulina Belina, Kamila Mazurkiewicz i Ewelina Walat, które z przepięknym uśmiechem bardzo obrazowo przeprowadziły doświadczenie wskazujące na zależność wody i soli w organizmie.
Zapraszamy do obejrzenia.