Czwarty dzień naszej włoskiej wycieczki rozpoczęliśmy od wspólnego śniadania. Następnie udaliśmy się nad Jezioro Como, jedno z najbardziej znanych jezior we Włoszech.
Czytaj więcejUłatwienia dostępu
|
|

10.05.2025 W ramach naszego projektu Erasmus+ wybraliśmy się dziś na wycieczkę do Agrigento, gdzie mieliśmy okazję podziwiać niezwykłą Dolinę Świątyń – jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych w Europie. Spacerując wśród starożytnych ruin, poczuliśmy ducha historii i piękno sycylijskiego krajobrazu. Zobaczyliśmy m. in. światynię Concordii, ruiny światyń Zeusa, Heraklesa, Junony i Hefajstosa. Mogliśmy zakupić pamiątki, które pozwolą nam zapamiętać to miejsce na długo.
09.05.2025 uczestnicy projektu mieli okazję spędzić wyjątkowy dzień nad morzem w malowniczym San Leone – popularnej nadmorskiej dzielnicy Agrigento, znanej ze swojego uroku, pięknych plaż i śródziemnomorskiego klimatu.
Czytaj więcej: Wizyta w San Leone – słoneczny dzień nad Morzem Śródziemnym
07.05.2025 uczestnicy projektu mieli okazję odwiedzić malownicze Palermo – stolicę Sycylii. Wraz z niezwykle serdeczną i komunikatywną panią przewodnik przemierzaliśmy urokliwe uliczki miasta, zatrzymując się przy tradycyjnych stoiskach targowych, m.in. na słynnym targu Mercato di Ballarò. Mieliśmy okazję spróbować lokalnych przysmaków, takich jak arancini czy panelle, a także zakupić pamiątki, które będą przypominały nam o tym wyjątkowym dniu.
Czytaj więcej: Wizyta w Palermo – niezapomniany dzień na Sycylii
W czwartek (08.05.25) podczas wizyty w naszej partnerskiej szkole Liceo Economico-Sociale „Alessandro Manzoni” w Caltanissetcie na Sycylii mieliśmy wyjątkową okazję poznać włoską kulturę oraz system edukacji, a także zaprezentować elementy polskiej tożsamości narodowej.
Czytaj więcej: Polski dzień w Liceo Manzoni – promujemy kulturę i edukację.
6 maja rozpoczęliśmy naszą przygodę z programem Erasmus+ w Liceo Economico-Sociale Alessandro Manzoni w Caltanissette na Sycylii. Zostaliśmy serdecznie powitani przez uczniów i nauczycieli, którzy zaprezentowali nam szkołę, opowiedzieli o codziennym życiu i zwyczajach oraz zaprosili do wspólnych zajęć.
Czwarty dzień naszej włoskiej wycieczki rozpoczęliśmy od wspólnego śniadania. Następnie udaliśmy się nad Jezioro Como, jedno z najbardziej znanych jezior we Włoszech.
Czytaj więcej
Drugi dzień naszej wycieczki do północnych Włoch spędziliśmy w Wiedniu, stolicy Austrii.
Czytaj więcej
9 czerwca 2026 r. uczniowie klasy 1E udali się na pełną wrażeń wycieczkę do Kozłówki, by w ciekawy sposób poszerzyć swoją wiedzę historyczną i edukacyjną. Już od pierwszych chwil dopisywały nam świetne humory! Podczas wizyty zwiedziliśmy Muzeum Zamoyskich, jeden z najpiękniejszych zespołów pałacowo parkowych w Polsce. Z zaciekawieniem poznawaliśmy historię rodu Zamoyskich, podziwialiśmy przepiękne wnętrza pałacu i oglądaliśmy wyjątkowe eksponaty.
Czytaj więcej
Pierwszy dzień naszej wycieczki do Północnych Włoch rozpoczęliśmy od zwiedzania Bratysławy - stolicy Słowacji. Na początku udaliśmy się pod Zamek Bratysławski, skąd mogliśmy podziwiać piękne widoki na miasto i rzekę Dunaj. Następnie odwiedziliśmy Katedrę św. Marcina, dawny kościół koronacyjny królów węgierskich, gdzie podziwialiśmy wspaniałe nrogotyckie wnętrze.
Czytaj więcej
12 czerwca w ramach obchodów Europejskich Dni Archeologii młodzież pierwszych i drugich klas naszego liceum uczestniczyła w wyjątkowych zajęciach zorganizowanych w Centrum Dziedzictwa Kulturowego i Archeologicznego Gminy Hrubieszów w Masłomęczu.
Czytaj więcej
W roku szkolnym 2025/2026 uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. ks. S. Staszica w Hrubieszowie uczestniczyli w ogólnopolskim programie profilaktycznym „Rówieśnicy”, realizowanym przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę.
Czytaj więcej
W dniu 16 czerwca 2026 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów ze strażakami z Ochotniczej Straży Pożarnej w Hrubieszowie, poświęcone bezpieczeństwu podczas zbliżających się wakacji.
Czytaj więcej
8 czerwca w naszej szkole odbyło się spotkanie edukacyjne z Panią Ewą Obszyńską Specjalistą ds. Epidemiologii i Panią położną Beatą Szwiec ze SP ZOZ Hrubieszów, w którym uczestniczyły wszystkie klasy pierwsze. Tematem prelekcji była profilaktyka wirusa HPV oraz przygotowanie do pierwszej wizyty u ginekologa.
Czytaj więcej
Realizacja programu „Znamię! Znam je?”
W naszej szkole po raz kolejny realizowany jest przez pedagoga szkolnego program edukacyjny „Znamię! Znam je?, poświęcony profilaktyce czerniaka. Podczas zajęć uczniowie poznali również metodę ABCDE Czerniaka, która pomaga w ocenie znamion skórnych i wczesnym rozpoznawaniu niepokojących zmian.
Czytaj więcej
W dniu 29 maja, dziewięciu uczniów klasy III A (matematyczno–fizycznej) wzięło udział w finale Konkursu Wiedzy z Zakresu Finansów Publicznych organizowanego w ramach XXXV Tygodnia Ekonomicznego „Ekonomia odpowiedzialności” na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Wcześniej przeszli trudnie eliminacje, które umożliwiły im awans do finału.
Czytaj więcej
Z ogromną radością i dumą informujemy o spektakularnym sukcesie reprezentantów I Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Stanisława Staszica na arenie międzynarodowej! Nasza młodzież zdominowała festiwalowe podia w dwóch kategoriach: utwór muzyczny i rysunek. Wiktor Zaprzała z 1B 1. miejsce i tytuł laureata zawdzięcza swojemu pięknemu wykonaniu "Walca nr 2" Dmitrija Szostakowicza. Za oryginalną pracę plastyczną Klaudia Szkutnik również z 1B zdobyła 1. miejsce, 2. miejsce i tytuł laureata otrzymały: Julia Jańczuk z 2B i Zofia Szlązak z 2A, a trzecie miejsce zajęły: Emilia Pawluk z 3B i Marharyta Ivanova z 3B.
Czytaj więcej
„Staszic” wśród najlepszych województwa lubelskiego z dumą informujemy, że Hanna Korolska, Kacper Kalemba, Oliwia Mączka, Magdalena Olchowska oraz Mariia Yanko, uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie, znaleźli się w gronie najlepszych młodych ludzi województwa lubelskiego.
Czytaj więcej
16 kwietnia 2026 r. odbyło się uroczyste wręczenie nagród przez władze Wydziału Humanistycznego UMCS laureatom w Ogólnopolskim Konkursie Językowym „4 JĘZYKI DLA LINGWISTYKI: EN-DE-FR-RU”.
Czytaj więcej
Kwietniowe warsztaty z cyklu Akademia Staśka to spotkanie z fizyką i zjawiskami, które dobrze znamy z codziennego życia, lecz nie do końca zdajemy sobie sprawę z tego, jak powstają.
Czytaj więcej
29. października odbyły się inauguracyjne warsztaty Akademii Staśka w roku szkolnym 2025/2026.
Czytaj więcej
Uczestnicy Akademii Staśka w czasie majowych warsztatów włączyli się w obchodzony przez różne instytucje w całym kraju jubileusz 270 rocznicy urodzin ks. Stanisława Staszica. Zagrali w szkolną grę o Staszicu przygotowaną przez ich starszych kolegów.
Czytaj więcej
Kolejne warsztaty z cyklu „Akademia Staśka" poświęcone Tajemnicom Cyrylicy już za nami.
Czytaj więcej
5 czerwca reprezentacje dziewcząt i chłopców I LO w Hrubieszowie wyruszyły do Elbląga na Finał Ogólnopolskiej Licealiady w Unihokeju.
Czytaj więcej
29 kwietnia 2026 roku w Chełmie odbył się Finał Wojewódzki Licealiady Piłki Nożnej chłopców. Podopieczni prof. Andrzeja Pochylczuka zajęli pierwsze miejsce.
Czytaj więcej
16. kwietnia w Tomaszowie Lubelskim odbył się półfinał Wojewódzkiej Licealiady w Drużynowych Biegach Przełajowych. Uczniowie naszej szkoły, zarówno chłopcy, jak i dziewczęta, spisali się na medal, a dokładnie na złoty medal. Uzyskali awans do etapu wojewódzkiego, zdobywając najwyższe podium.
Czytaj więcej
17. marca 2026 roku w IV Liceum Ogólnokształcącym w Białej Podlaskiej odbył się Finał Wojewódzki Licealiady w Koszykówce Dziewcząt.
W zawodach uczestniczyły zespoły: ZSZ nr 2 Ryki, ZS nr 3 Kraśnik, II LO Chełm, IV LO Biała Podlaska i I LO Hrubieszów.
Czytaj więcej
11. 03. 2026 roku na sali sportowej w I Liceum Ogólnokształcącym im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie odbyła się Rejonowa Licealiada w koszykówce chłopców.
Czytaj więcej
W niedzielę 1 marca 2026 r. w Hrubieszowie odbyły się uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, w których uczestniczyła także delegacja młodzieży I LO im. ks. Stanisława Staszica wraz z opiekunem.
Czytaj więcej
13 lutego w naszej szkole odbył się Koncert Walentynkowy. Tradycyjnie już motywem przewodnim były romantyczne piosenki wykonane w językach obcych. Jak co roku aulę szkolną zapełnili uczniowie. Koncert poprowadzili niezawodni i pełni pozytywnej energii: Karolina Jasińska i Kacper Kalemba z klasy III B. To oni wprowadzili nas w atmosferę tego dnia.
Czytaj więcej
Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia, 19 grudnia 2025 r. w auli I LO im. ks. S. Staszica w Hrubieszowie odbył się koncert bożonarodzeniowy. Uczniowie zaprezentowali polskie kolędy i pastorałki oraz utwory o tematyce świątecznej z innych krajów.
Czytaj więcej
Młodzież naszej szkoły uczciła kolejną rocznicę odzyskania Niepodległości. Przygotowany z dużym zaangażowaniem uczennic i uczniów montaż słowno-muzyczny ukazał dzieje naszego kraju od utraty Niepodległości do jej odzyskania, akcentując najważniejsze, symboliczne momenty.
Czytaj więcej