Ułatwienia dostępu

        

 

„Rozpłynęła się już pieśń radosna, 

 głośnym echem po ojczystym kraju, 

- Witaj, witaj, Majowa Rocznico, pamiętny Trzeci Maju...” 

  

Święto Konstytucji 3 Maja to ważny dzień w kalendarzu polskich świąt narodowych. W kraju organizowane są uroczystości, które mają przypomnieć, jak istotnym wydarzeniem było uchwalenie w 1791 roku Konstytucji 3 maja. 

W dniu 29 kwietnia 2024 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia upamiętniająca uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Uczniowie pod opieką pani Katarzyny Smyk i Edyty Wolańczuk poprzez przygotowany montaż słowno-muzyczny starali się przybliżyć wszystkim to ważne wydarzenie z historii naszego kraju. Była to okazja do chwili refleksji nad tym co kiedyś się wydarzyło oraz pielęgnowania patriotyzmu i wolności.  

 
Cytaty z pism Naruszewicza, Staszica i Kołłątaja, Konarskiego, poezja Mickiewicza i innych twórców epoki oświecenia oraz pieśni 3 Majowe i piosenki współczesne mówiące o wolności wprowadziły nas w klimat obchodów patriotycznych świąt majowych 
  

Dziś, na początku XXI wieku, żyjąc w zawrotnym tempie, odrzucamy wszelkie wartości i negujemy jakiekolwiek formy czczenia przeszłości, wysuwając na plan pierwszy życie teraźniejszością. Trudno przekonać młodych do pamiętania i świętowania… 

Ale czy tak powinno być? Przecież naród, który nie zna swej przeszłości umiera i nie buduje przyszłości. Dlatego akademia przybliżyła wszystkim co znaczą słowa BÓG, HONOR, OJCZYZNA. 

 

fot. Karolina Bełz, kl. III D

loading...
Akademia Staśka
Akcje SU
Wycieczki
Uroczystości
Sport
Sukcesy
Wydarzenia