Erasmus+ edycja 2023/2024 Aneks
Regulamin rekrutacji i uczestnictwa w projekcie akredytacji nauczyciele
Regulamin rekrutacji i uczestnictwa w projekcie akredytacji uczniowie
Formularz rekrutacyjny nauczyciel Erasmus+ Aneks
Formularz rekrutacyjny uczeń Erasmus+ Aneks
Załącznik do formularza zgłoszeniowego do programu Erasmus
Warsztaty nauczycieli w ramach ERASMUS+
Od wtorku, 18 lutego, po całodziennej poniedziałkowej podróży, grupa nauczycieli I Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie ma okazję korzystać z warsztatów metodycznych zorganizowanych ze względu na realizację projektu ERASMUS+ nr 2023-1-PL01-KA121-SCH-000119261 (w ramach aneksu) dofinansowanego przez Unię Europejską.
Świetnie przygotowane, a zarazem bardzo wymagające zajęcia mają na celu przybliżenie uczestnikom realiów panujących we Włoszech. Jednakże główną tematyką jest wielokulturowość, aspekty antropologiczne determinujące sposób myślenia jednostki, odnalezienie sposobu na dialog bez negatywnych emocji. Sesje zajmujące większą część dnia wciągają swoją problematyką i bardzo angażują.
Wieczory sprzyjają spacerom po San Cataldo, docelowym miejscu dwunastodniowego pobytu. W czasie wędrówek można z bliska podpatrzeć codzienne życie mieszkańców centralnej części Sycylii i obcować z wielowiekową i wieloaspektową, zróżnicowaną kulturowo historią tego przepięknego miasteczka.
Czas pobytu na Sycylii grupy nauczycieli I Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie biegnie nieubłaganie. Uczestnicy projektu starają się wykorzystać każdą chwilę na doskonalenie warsztatu i czerpanie z dorobku kulturowego tej największej na Morzu Śródziemnym wyspy.
W ramach czasu wolnego od zajęć nauczyciele mieli okazję odwiedzić najbardziej znane i znaczące miejsca. Podziwiali misterną, najwyższego kunsztu architekturę Syrakuz, Katanii i Palermo. Wyjątkowość tych miejsc wynika z wielowiekowego przenikania się starożytnej Grecji i Rzymu, Wschodu i Zachodu, religii chrześcijańskiej i muzułmańskiej. Ślady takiej właśnie interferencji widać w każdej dziedzinie życia – od języka przez style budowli i sposób zabudowy miast po kuchnię oraz jej przepyszne smaki i aromaty.
Grupa odważyła się także na obserwację z bliskiej odległości (oczywiście bezpiecznej) Etny, czynnego wulkanu w czasie jego wzmożonej aktywności.
Od poniedziałku znów czeka praca warsztatowa. Zajęcia będą już tym razem praktyczne, w przeciwieństwie do poprzedniego tygodnia, w którym królowała teoria. I z trudem przychodzi oswajanie się z myślą, że niedługo trzeba będzie opuścić San Cataldo i wspaniałą Sycylię.
Realizacja projektu ERASMUS+ nr 2023-1-PL01-KA121-SCH-000119261 (w ramach aneksu) dofinansowanego przez Unię Europejską.
Grupa nauczycieli I Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie zakończyła realizację projektu ERASMUS+ nr 2023-1-PL01-KA121-SCH-000119261 (w ramach aneksu) dofinansowanego przez Unię Europejską.
Ostatnie zajęcia były podsumowaniem całego dwunastodniowego przedsięwzięcia, a otrzymane certyfikaty potwierdzają zdobyte umiejętności i kwalifikacje, które z pewnością przełożą się na dalszą codzienną pracę zawodową z młodzieżą.
Sycylia żegna wspaniałą pogodą i przepięknymi krajobrazami. Do zobaczenia w Polsce.
Realizacja projektu ERASMUS+ nr 2023-1-PL01-KA121-SCH-000119261 (w ramach aneksu) dofinansowanego przez Unię Europejską.
5 maja 2025 r. rozpoczęliśmy naszą włoską przygodę! 13 uczniów klas II i III wraz z trzema opiekunami wyruszyło na Sycylię w ramach programu Erasmus+ (Nr 2023-1-PL01-KA121-SCH-000119261, aneks nr 2), realizowanego w ramach akredytacji 2022-1-PL01-KA120-SCH-000111830.
Szczęśliwie wylądowaliśmy na lotnisku w Katanii, a następnie udaliśmy się do hotelu w miejscowości Caltanissetta, która przywitała nas pięknym słońcem.
Przed nami intensywny czas pełen nowych doświadczeń: poznawania włoskiej kultury, języka oraz pracy nad międzynarodowymi projektami edukacyjnymi. Codziennie będziemy dzielić się z Wami relacjami!
6 maja rozpoczęliśmy naszą przygodę z programem Erasmus+ w Liceo Economico-Sociale Alessandro Manzoni w Caltanissette na Sycylii. Zostaliśmy serdecznie powitani przez uczniów i nauczycieli, którzy zaprezentowali nam szkołę, opowiedzieli o codziennym życiu i zwyczajach oraz zaprosili do wspólnych zajęć.
Jednym z najciekawszych punktów programu była prezentacja przygotowana przez jedną z włoskich uczennic na temat The 2030 Agenda for Sustainable Development – globalnego planu działań ONZ na rzecz zrównoważonego rozwoju. Prezentacja była bardzo inspirująca i skłoniła nas do głębszej refleksji nad przyszłością naszej planety.
Po prezentacji uczniowie zostali podzieleni na międzynarodowe grupy, w których wspólnie pracowali nad wybranymi dwoma Celami Zrównoważonego Rozwoju. Każda grupa miała za zadanie zastanowić się, jak można je wdrożyć w codziennym życiu – zarówno w szkole, jak i w lokalnej społeczności. Dyskusje były pełne kreatywnych pomysłów i rozwiązań. To była doskonała okazja do wymiany doświadczeń, nawiązania międzynarodowych przyjaźni i wspólnego działania na rzecz lepszej przyszłości.
Po południu mieliśmy okazję zwiedzić Caltanissettę – piękne miasto, w którym znajduje się nasza szkoła. Spacerowaliśmy po urokliwych uliczkach, podziwialiśmy zabytki i poznaliśmy lokalną kulturę.
Nr projektu 2023-1-PL01-KA121-SCH-000119261 (aneks nr 2) realizowany w ramach akredytacji 2022-1-PL01-KA120-SCH-000111830.
#Erasmus
#nowedoświadczenia
#Sycylia
07.05.2025 uczestnicy projektu mieli okazję odwiedzić malownicze Palermo – stolicę Sycylii. Wraz z niezwykle serdeczną i komunikatywną panią przewodnik przemierzaliśmy urokliwe uliczki miasta, zatrzymując się przy tradycyjnych stoiskach targowych, m.in. na słynnym targu Mercato di Ballarò. Mieliśmy okazję spróbować lokalnych przysmaków, takich jak arancini czy panelle, a także zakupić pamiątki, które będą przypominały nam o tym wyjątkowym dniu.
Podczas spaceru odwiedziliśmy imponującą Katedrę w Palermo (Cattedrale di Palermo) – jedno z najważniejszych dzieł architektury sakralnej na wyspie, będącą mieszanką różnych stylów architektonicznych, od normańskiego po barok. Następnie udaliśmy się w stronę reprezentacyjnego placu Piazza Pretoria, słynącego z monumentalnej fontanny zwanej "Fontanną Wstydu". Mieliśmy również okazję podziwiać zabytkowy Kościół La Martorana (Chiesa di Santa Maria dell'Ammiraglio), znany ze wspaniałych mozaik bizantyjskich oraz Teatro Massimo-największy teatr operowy we Włoszech.
Po intensywnym zwiedzaniu zabytkowego centrum Palermo udaliśmy się na relaksujący spacer po Marina Yachting – nowoczesnej przystani jachtowej położonej tuż przy historycznym sercu miasta. To wyjątkowe miejsce łączy w sobie elegancję i śródziemnomorski klimat.
Pogoda zdecydowanie nam sprzyjała – cały dzień towarzyszyło nam słońce ☀️, co dodatkowo uprzyjemniło zwiedzanie.
Po dniu pełnym wrażeń wróciliśmy do Caltanissetty, gdzie czekała na nas pyszna, lokalna kolacja, stanowiąca doskonałe zakończenie tego intensywnego i pełnego inspiracji dnia.
Nr projektu 2023-1-PL01-KA121-SCH-000119261 (aneks nr 2) realizowany w ramach akredytacji 2022-1-PL01-KA120-SCH-000111830.
W czwartek (08.05.25) podczas wizyty w naszej partnerskiej szkole Liceo Economico-Sociale „Alessandro Manzoni” w Caltanissetcie na Sycylii mieliśmy wyjątkową okazję poznać włoską kulturę oraz system edukacji, a także zaprezentować elementy polskiej tożsamości narodowej.
W ramach programu Erasmus+ przygotowaliśmy zajęcia kulturowe, podczas których przedstawiliśmy bogactwo polskich tradycji, historii i obyczajów. Opowiadaliśmy o najważniejszych świętach, symbolach narodowych 🇵🇱, a także zaprezentowaliśmy fragmenty polskiej muzyki oraz tradycyjne stroje ludowe.
Włoscy uczniowie i nauczyciele z zainteresowaniem poznali również naszą szkołę – przybliżyliśmy im, jak wygląda typowy dzień polskiego ucznia, jak funkcjonuje nasz system edukacji oraz jakie mamy dodatkowe aktywności. W ramach prezentacji uczniowie mogli zobaczyć zdjęcia i nagrania przedstawiające naszą szkołę – pokazaliśmy sale lekcyjne, specjalistyczne pracownie, bibliotekę oraz przestrzenie wspólne, takie jak sala gimnastyczna i dziedziniec szkolny. Dzięki temu włoscy partnerzy mogli lepiej wyobrazić sobie nasze środowisko nauki i codzienne życie ucznia w Polsce.
Dodatkowo, nasi uczniowie wzięli udział w zajęciach muzycznych prowadzonych przez włoską szkołę oraz odwiedzili studio nagrań, gdzie mogli zobaczyć, jak powstają materiały dźwiękowe i muzyczne.
Spotkanie przebiegło w niezwykle serdecznej atmosferze i spotkało się z dużym entuzjazmem ze strony uczestników. Cieszymy się, że mogliśmy być ambasadorami polskiej kultury i edukacji, a nasza obecność stała się okazją do wzajemnego poznania i inspirującej wymiany doświadczeń.
Projekt nr 2023-1-PL01-KA121-SCH-000119261 (aneks nr 2), realizowany w ramach akredytacji 2022-1-PL01-KA120-SCH-000111830.
Przygotowała:Martyna Szumiata
Kamila Głuch
09.05.2025 uczestnicy projektu mieli okazję spędzić wyjątkowy dzień nad morzem w malowniczym San Leone – popularnej nadmorskiej dzielnicy Agrigento, znanej ze swojego uroku, pięknych plaż i śródziemnomorskiego klimatu.
Spacerując wzdłuż nadmorskiej promenady, mogliśmy poczuć prawdziwie wakacyjną atmosferę – szum fal, ciepły piasek pod stopami i słońce, które towarzyszyło nam przez cały dzień. Była to doskonała okazja do chwili relaksu po intensywnych dniach pełnych zwiedzania i zajęć projektowych. Wspólnie zatrzymaliśmy się w jednej z lokalnych restauracji, gdzie mieliśmy okazję skosztować prawdziwej włoskiej pizzy, przygotowanej według tradycyjnych receptur i podanej w wyjątkowej, nadmorskiej scenerii. San Leone oczarowało nas swoją gościnnością i spokojem, a nadmorski klimat pozwolił naładować baterie i cieszyć się pięknem sycylijskiej przyrody.
Nr projektu 2023-1-PL01-KA121-SCH-000119261 (aneks nr 2), realizowany w ramach akredytacji 2022-1-PL01-KA120-SCH-000111830.
Przygotowali:
Paweł Stankiewicz
Leon Dąbrowski
Po intensywnym zwiedzaniu przyszedł czas na relaks – udaliśmy się na plażę Scala dei Turchi niedaleko Porto Empedocle. Białe klify, turkusowe morze i błękitne niebo zrobiły na nas ogromne wrażenie!
Dzień zakończyliśmy pyszną włoską kolacją, delektując się lokalnymi smakami i dzieląc się wrażeniami z całego dnia. To była niezapomniana przygoda.
#ErasmusPlus #SicilyExperience #Agrigento #ScalaDeiTurchi #ValleyOfTheTemples #ItalianAdventure
Nr projektu 2023-1-PL01-KA121-SCH-000119261 (aneks nr 2), realizowany w ramach akredytacji 2022-1-PL01-KA120-SCH-000111830.
Przygotowały:
Patrycja Dziumaga, Nina Podskarbi
Nasz dzień rozpoczęliśmy od zwiedzania Parku Archeologicznego w Syrakuzach, gdzie poznaliśmy bogatą historię starożytnej Grecji i Rzymu, a także zobaczyliśmy liczne zabytki i eksponaty związane z dawnymi cywilizacjami.
Nasza podróż w czasie obejmowała zwiedzanie imponującego Teatru Greckiego, który mimo upływu wieków wciąż robi niesamowite wrażenie. Przeszliśmy przez tajemnicze kamieniołomy Latomia del Paradiso, by stanąć u wejścia do legendarnego Ucha Dionizjusza – jaskini słynącej z niezwykłej akustyki.
Nie zabrakło też wizyty przy Amfiteatrze Rzymskim, gdzie kiedyś toczyły się krwawe widowiska. Spacerując alejkami parku, mogliśmy na własne oczy zobaczyć, jak potężna i wpływowa była niegdyś starożytna Syrakuza.
Później przenieśliśmy się na wyspę Ortygię – historyczne serce Syrakuz. Ta urokliwa wysepka, połączona z miastem mostem, zachwyciła nas od pierwszych chwil. Kamienice o barokowych fasadach, ukwiecone balkony i klimatyczne dziedzińce tworzyły niesamowity nastrój.
Zatrzymaliśmy się na Piazza Duomo, gdzie dominuje majestatyczna katedra w Syrakuzach. Miejsce to łączy w sobie duchowość z historią sięgającą tysięcy lat.
Nie mogło zabraknąć wizyty przy słynnej Fontannie Aretuzy, położonej tuż przy nabrzeżu. Spacer wzdłuż promenady z widokiem na lazurowe morze, szum fal i promienie sycylijskiego słońca były idealnym zwieńczeniem naszego dnia.Ortygia oczarowała nas swoją magią – to miejsce, które na długo zostanie w naszej pamięci.
Nr projektu: 2023-1-PL01-KA121-SCH-000119261 (aneks nr 2), realizowany w ramach akredytacji 2022-1-PL01-KA120-SCH-000111830.
Przygotowali:Mateusz Gajewski, Kacper Łukasiewicz, Karol Obszyński
Kolejny dzień naszej włoskiej przygody rozpoczęliśmy tradycyjnie – od śniadania, po którym udaliśmy się na miejsce zbiórki, by wyruszyć do następnego punktu naszej wyprawy – Katanii. Tym razem nie towarzyszył nam przewodnik, więc mieliśmy okazję zwiedzać to niezwykłe miasto na własną rękę.
Przemierzając uliczki Katanii, podziwialiśmy jej unikalną architekturę, w której wulkaniczna lawa tworzy niesamowity kontrast z barokowym przepychem. Spacer rozpoczęliśmy od serca miasta – Piazza del Duomo, gdzie znajduje się imponująca Katedra św. Agaty, patronki Katanii. Tuż obok uwagę przyciągał charakterystyczny Słoń z lawy, czyli Fontana dell’Elefante – symbol miasta, z którym wiąże się wiele lokalnych legend.
Następnie udaliśmy się do Teatru Grecko-Rzymskiego, ukrytego między zabudowaniami starego miasta. Zabytkowa scena i kamienna widownia przeniosły nas w czasy starożytnych widowisk i pozwoliły wyobrazić sobie, jak wyglądało życie kulturalne miasta przed wiekami.
Zatrzymaliśmy się także przy rzymskim amfiteatrze, a potem spacerem przeszliśmy wzdłuż Via Etnea – głównej ulicy Katanii, pełnej sklepików, kawiarni i widoków prowadzących prosto ku majestatycznej Etnie. Chwilę odpoczynku znaleźliśmy w Parku Belliniego, najstarszym i najbardziej eleganckim parku w mieście. Spacerując pośród palm, fontann i zadbanych alejek, mogliśmy na moment odetchnąć i poczuć spokojniejszy rytm miasta.
Na zakończenie dnia dotarliśmy do monumentalnego Klasztoru Benedyktynów – miejsca pełnego historii i architektonicznego piękna.
Zmęczeni, ale pełni wrażeń, wróciliśmy do Caltanissetty, gdzie czekała na nas wspólna kolacja – pizza, rozmowy i śmiech. Dzieliliśmy się emocjami i wspomnieniami, rozpamiętując, co najbardziej nas zachwyciło i zaskoczyło.
Tak zakończył się kolejny dzień naszej sycylijskiej przygody – dzień pełen historii, zieleni, słońca i niezwykłej atmosfery Katanii, miasta zrodzonego z ognia i kamienia.
Nr projektu
2023-1-PL01-KA121-SCH-000119261 (aneks nr 2), realizowany w ramach akredytacji 2022-1-PL01-KA120-SCH-000111830.
Przygotowali: Jakub Bilik i Aleksander Kowalik