Ułatwienia dostępu

        

 

28 października 2023 roku odbyła się Diecezjalna Pielgrzymka Maturzystów na Jasną Górę. W tym roku szkolnym przeżywaliśmy ją pod hasłem: „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. Z I LO im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie w pielgrzymowaniu wzięło udział 40 maturzystów pod opieką ks. Mariana Maciołka, p. Dawida Lewandowskiego i s. Bernadetty Kozieł – organizatora wydarzenia. Młodzież ze Staszica rozpoczęła podróż już 27. 10. 2023 r., w piątek. Pierwszym punktem zwiedzania było Muzeum Domu Rodzinnego Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach mieszczące się przy ulicy Kościelnej 7, obok Bazyliki Ofiarowania NMP.

Nasi licealiści byli pod wrażeniem tego interaktywnego muzeum, które wspaniale dokumentuje działalność kapłańską Karola Wojtyły oraz popularyzuje wiedzę na temat życia i nauczania Świętego Jana Pawła II, którego długi pontyfikat i przesłanie są bezcenne. Młodzież, pod opieką nauczycieli, miała też okazję zwiedzić Bazylikę Ofiarowania NMP oraz pomodlić się przy Chrzcielnicy pamiętającej chrzest Karola Wojtyły. Nie zabrakło też czasu na słynne kremówki. Licealiści, w odróżnieniu od św. Jana Pawła II, który jadł je po maturze, udali się na kremówki przedmaturalne.
Z Wadowic pojechaliśmy do Sanktuarium Pasyjno - Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej. Tam uczestniczyliśmy w Eucharystii sprawowanej przez oo. Bernardynów i naszego księdza Mariana Maciołka. Ojcowie serdecznie powitali naszą grupę, a główny Celebrans wygłosił podczas Mszy Świętej specjalne kazanie do młodzieży. Po duchowej uczcie przyszedł czas na coś dla ciała, czyli obiadokolację w Wieliczce, gdzie była baza noclegowa. Następnego dnia, w piękny sobotni poranek, po śniadaniu udaliśmy się do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie – Łagiewnikach. Tam mogliśmy się pomodlić przy relikwiach św. s. Faustyny Kowalskiej oraz zawierzyć siebie i bliskich Bożemu Miłosierdziu. Po modlitwie ruszyliśmy do Częstochowy, gdzie odbyły się centralne uroczystości. W Sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze maturzyści naszej Diecezji Zamojsko – Lubaczowskiej zawierzyli Maryi swoją teraźniejszość i przyszłość.
Program modlitewny był następujący:
14.30 – przygotowanie do Eucharystii
15.00 – Eucharystia w Bazylice Jasnogórskiej pod przewodnictwem Ks. Bpa Mariana Rojka
18.00 – Droga Krzyżowa na Wałach Jasnogórskich ze świecami
20.00 – Nabożeństwo w kaplicy Cudownego Obrazu
21.00 – Apel Jasnogórski w kaplicy Cudownego Obrazu.

O 22.00 wyjechaliśmy z duchowej stolicy Polski i udaliśmy się w drogę powrotną. Do Hrubieszowa dotarliśmy około 5.00 rano.
Bogu niech będą dzięki za ten piękny i owocny czas pielgrzymowania.

s. Bernadetta Kozieł

loading...
Akademia Staśka
Akcje SU
Wycieczki
Uroczystości
Sport
Sukcesy
Wydarzenia