• a

  a

 • q

  q

 • s

  s

 • baner nauka zabawa.png
 • baner sport 2.png
 • baner sport kosz.png
 • baner studniówka.png
 • baner uroczystości.png
 • baner z logo koło nowe.png

Staszicowskie zaduszki – wieczór wspomnieniowy

Listopad przynosi chwile zadumy i refleksji. Aura sprzyja wspomnieniom o tych, co odeszli. Myśli kierują się ku ludziom, których los splótł się z naszym. Wśród nich są także nieżyjący już nauczyciele i to właśnie im poświęcone było drugie już spotkanie z cyklu „Staszicowskie Zaduszki” zorganizowane 7 listopada przez Stowarzyszenie „Staszic”.

Piątkowy wieczór dedykowany został dwojgu nauczycielom, ludziom światłym, lecz niezwykle skromnym – małżeństwu Wandzie i Janowi Jopykom. Ona – nauczycielka przedmiotów zawodowych w Zasadniczej Szkole Odzieżowej (zm. w roku 1964) i on – od 1929 r. nauczyciel języka niemieckiego, matematyki, logiki i historii w Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica (zm. w roku 1966). Oboje jeszcze przed drugą wojną światową związali się z Hrubieszowem i pozostawili tu niezatarty ślad. Jako wychowawcy kilku pokoleń uczniów, pozostają w ich życzliwej pamięci i ciepłych wspomnieniach. Po latach raz jeszcze podopieczni, koledzy z pracy oraz przyjaciele i znajomi Państwa Jopyków spotkali się w auli szkolnej, by powrócić do czasów, gdy można było toczyć z nimi rozmowy, spotykać w parku, czy choćby pożartować.

W swoich wspomnieniach przywołali sylwetki tych dwojga nauczycieli pani Helena Bojarczuk, pan Bolesław Pyc, pan Włodzimierz Piątkowski, pan Janusz Panasiewicz.

O nastrojową atmosferę oraz rys postaci zadbała emerytowana nauczycielka Staszica, pani Łucja Watras, która z ogromnym wyczuciem chwili i starannością  przygotowała przepiękny montaż słowno – muzyczny. Wystąpili w nim obecni i dawni uczniowie naszej szkoły, którzy swoimi talentami przenieśli nas – widzów i słuchaczy w „inne, głębokie obszary duszy i umysłu”.

Dziękujemy wszystkim obecnym za przybycie i podzielenie się z nami swoimi refleksjami nad upływającym czasem.

Galeria

Odsłony: 3275

Sukcesy i osiągnęcia

Staszic: mamy laureatkę „Żywej klasyki”

22 marca 2023 roku w Polsce odbył się ogólnopolski etap XII Międzynarodowego Konkursu młodych recytatorów „Żywa klasyka” - corocznego konkursu czytania prozy w języku rosyjskim wśród młodzieży. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Fundację „Dziecięcej Dyplomacji" pod patronatem Rosyjskiego Domu w Warszawie. W ramach konkursu uczestnicy czytali na głos wybrane fragmenty prozy swoich ulubionych rosyjskich autorów. W tym roku po raz kolejny opowiadania Antona Pawłowicza Czechowa odniosły godny pozazdroszczenia sukces.

Więcej…

Zawody sportowe

IX miejsce tenisistów stołowych Staszica w województwie

Wojewódzka Licealiada w Drużynowym Tenisie Stołowym odbyła się 9 marca 2023 roku w Zespole Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju. Po wyrównanych meczach z ZS2 Kraśnik i III LO Lublina nasza drużyna w składzie: Filip Szala, Tomasz Zając i Szymon Łobocki zajęła IX miejsce w województwie. Gratulacje!!!

Więcej…

Ogłoszenia

Akademia Staśka zaprasza!

Brak opisu.

Już w najbliższy wtorek 21 lutego 2023r. o godzinie 17.00 odbędą się kolejne warsztaty, poświęcone bohaterom bajek rosyjskich.
Będą: projekcje bajek, zgadywanki, kolorowanki, układanki, odgrywanie scenek.
Serdecznie zapraszamy!

Uroczystości, wydarzenia

Szkolna Akcja „Bezpieczeństwo przede wszystkim”

W bieżącym roku szkolnym kontynuujemy szkolną akcję „BEZPIECZEŃSTWO PRZEDE WSZYSTKIM”. Zakłada ona szereg spotkań z profesjonalistami z zakresu bezpieczeństwa oraz ochrony zdrowia. Dlatego też 20 lutego 2023 r. odbyło się pierwsze z wielu zaplanowanych spotkań w ramach naszej akcji. Jako pierwszych gościliśmy strażaków z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Hrubieszowie. Podczas spotkania nasi goście przekazali uczniom wiele cennych informacji na temat przestrzegania zasad bezpieczeństwa.

Więcej…