• a

  a

 • q

  q

 • s

  s

 • baner nauka zabawa.png
 • baner sport 2.png
 • baner sport kosz.png
 • baner studniówka.png
 • baner uroczystości.png
 • baner z logo koło nowe.png

Młodzież z Izraela po raz 19 w Staszicu

13 listopada po raz dziewiętnasty gościliśmy delegację młodzieży ze szkoły Kiriat Sharet z Holon, Izrael w naszej szkole. Jak co roku, także i tym razem, mogliśmy się przekonać o więzi między naszymi dwoma narodami połączonymi ze sobą wspólną historią, ludzkimi losami i tradycją.

Wizyta rozpoczęła się  ok. godziny 9.00 na hrubieszowskim cmentarzu żydowskim, gdzie nasi goście oddali się modlitwie przy pomniku poświęconemu ich przodkom, a następnie mieli okazję usłyszeć informacje podane przez pana Kazimierza Łukiewicza dotyczące miejsca pamięci, na terenie którego wszyscy się znajdowaliśmy.

Część oficjalna odbyła się w sali widowiskowej HDK udostępnionej dzięki uprzejmości dyrekcji placówki. Spotkanie zostało sprawnie poprowadzona przez uczennice klas maturalnych, Igę Majder i I gę Targońską realizujące program rozszerzony z języka angielskiego, bo właśnie tego języka używano podczas całego spotkania. W imieniu Pani Dyrektor, Alicji Borkowskiej odczytana została mowa powitalna skierowana do 116 młodych gości oraz ich 30 opiekunów. Następnie głos zabrał Burmistrz Hrubieszowa, pan Tadeusz Garaj, zaskakując wstępem w języku hebrajskim, co oczywiście spotkało się z ogromnym entuzjazmem słuchaczy. Na prośbę Sekretarza Ziomkostwa Żydów Hrubieszowskich w Izraelu, pana Shaloma Omriego przeczytany został list – manifest w języku polskim i angielskim skierowany do wszystkich obecnych. Z zadaniem lektorskim świetnie poradziły sobie Alicja Harapiuk, Aleksandra Jaworska, Amanda Różańska i Anna Polikowska.

Tradycją spotkań jest pokaz talentów wokalnych, tanecznych i instrumentalnych. Bardzo podobał nam się występ naszych gości, a w szczególności dwa układy gimnastyki artystycznej w wykonaniu gimnastyczki klasy olimpijskiej. Polska reprezentacja wykazała bardzo wysoki poziom artystyczny. Talenty wokalne w brawurowo wykonanych utworach zaprezentowali: Aleksandra Król, Iga Majder, Iga Targońska, Aleksandra Szeląg, Maria Łyko, Flavia Cundari, Kamila Sykut, Piotr Capiuk oraz Kinga Marczuk. Wymownym układem tanecznym, obfitującym w emocje i zaskakujące momenty zachwyciła grupa taneczna „Primadonna” pod kierownictwem p. Renaty Łagockiej. Pokaz zakończył wyśmienity, pełen barw występ tancerzy i wokalistów Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowkiej przygotowany przez p. Grażynę Temporowicz. Słowo wstępne o zespole wygłosiła Aleksandra Szeląg.Furorę zrobił ostatni utwór, który stał się pretekstem do wspólnego dla wszystkich tańca na widowni i scenie HDK-u.

Wprowadzeni w radosny nastrój udaliśmy się do szkoły, gdzie czekał poczęstunek. Aula szkolna stała się miejscem wspólnych rozmów, a te z kolei były pretekstem do robienia zdjęć i filmików. Po ok. godzinie rozpoczął się tradycyjny mecz koszykówki w hali sportowej, o organizację którego zadbali wszyscy nauczyciele wychowania fizycznego. W tym roku drużyny po raz pierwszy były mieszane (chłopcy i dziewczęta). Gorący doping ze strony widowni zagrzewał obydwie grupy, wrażenie potęgowały dziewczyny – cheerleaderki pani Dominiki Serafin. Zespół Staszica okazał się jednak tym razem lepszy.

Po meczu wróciliśmy jeszcze do auli, by powoli żegnać się z gośćmi dziękując im za wizytę i zapraszając do odwiedzenia nas w przyszłym roku.

Cały program wizyty opracowany został przez wszystkich nauczycieli języka angielskiego, którzy potraktowali ją także jako kolejny pretekst do tego, by pokazać swoim uczniom, jak ważna jest umiejętność posługiwania się językiem obcym.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom spotkania – szczególnie młodzieży, która doskonale odnalazła się w roli gospodarza, a także Dyrekcji Szkoły i Radzie Rodziców. Podziękowania kierujemy również do opiekunów Samorządu Uczniowskiego – pań Anny Potrzeszcz i Elżbiety Dąbrowskiej, Sekretarza Szkoły – pani Katarzyny Petruczynik, nauczyciela przedmiotów artystycznych – pani Anny Jańczuk.

Całe spotkanie zostało zarejestrowane przez reporterów radia RTM Staszic: Michała Jurkiewicza, Krzysztofa Gumieniaka oraz Łukasza Budnego.

Już teraz można obejrzeć świetne zdjęcia ze spotkania, których autorami są: Zuzanna Łuka, Kinga Marczuk, Adriana Kyc, Weronika Symczuk, Bartek Koperwas

Dokładna rejestracja spotkania możliwa była dzięki funduszom pozyskanym w ramach realizowanego w szkole przez Stowarzyszenie Staszic projektu „Reporterzy z Gotanii”.

autor J.L.

Galeria

Odsłony: 3452

Sukcesy i osiągnęcia

Staszic: mamy laureatkę „Żywej klasyki”

22 marca 2023 roku w Polsce odbył się ogólnopolski etap XII Międzynarodowego Konkursu młodych recytatorów „Żywa klasyka” - corocznego konkursu czytania prozy w języku rosyjskim wśród młodzieży. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Fundację „Dziecięcej Dyplomacji" pod patronatem Rosyjskiego Domu w Warszawie. W ramach konkursu uczestnicy czytali na głos wybrane fragmenty prozy swoich ulubionych rosyjskich autorów. W tym roku po raz kolejny opowiadania Antona Pawłowicza Czechowa odniosły godny pozazdroszczenia sukces.

Więcej…

Zawody sportowe

IX miejsce tenisistów stołowych Staszica w województwie

Wojewódzka Licealiada w Drużynowym Tenisie Stołowym odbyła się 9 marca 2023 roku w Zespole Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju. Po wyrównanych meczach z ZS2 Kraśnik i III LO Lublina nasza drużyna w składzie: Filip Szala, Tomasz Zając i Szymon Łobocki zajęła IX miejsce w województwie. Gratulacje!!!

Więcej…

Ogłoszenia

Akademia Staśka zaprasza!

Brak opisu.

Już w najbliższy wtorek 21 lutego 2023r. o godzinie 17.00 odbędą się kolejne warsztaty, poświęcone bohaterom bajek rosyjskich.
Będą: projekcje bajek, zgadywanki, kolorowanki, układanki, odgrywanie scenek.
Serdecznie zapraszamy!

Uroczystości, wydarzenia

Szkolna Akcja „Bezpieczeństwo przede wszystkim”

W bieżącym roku szkolnym kontynuujemy szkolną akcję „BEZPIECZEŃSTWO PRZEDE WSZYSTKIM”. Zakłada ona szereg spotkań z profesjonalistami z zakresu bezpieczeństwa oraz ochrony zdrowia. Dlatego też 20 lutego 2023 r. odbyło się pierwsze z wielu zaplanowanych spotkań w ramach naszej akcji. Jako pierwszych gościliśmy strażaków z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Hrubieszowie. Podczas spotkania nasi goście przekazali uczniom wiele cennych informacji na temat przestrzegania zasad bezpieczeństwa.

Więcej…