• a

  a

 • q

  q

 • s

  s

 • baner nauka zabawa.png
 • baner sport 2.png
 • baner sport kosz.png
 • baner studniówka.png
 • baner uroczystości.png
 • baner z logo koło nowe.png

Jestem Polakiem, więc mam obowiązki polskie

19 listopada br. w Zespole Szkół nr 2 w Hrubieszowie odbyła się akademia upamiętniająca odzyskanie przez Polskę niepodległości. W uroczystości wzięli udział zarówno uczniowie jak i nauczyciele.  W tym wyjątkowym dniu zauważyć można było odświętny wystrój szkoły, uczniów w strojach galowych i wywieszone flagi narodowe. 

W szkolnej auli można było wysłuchać wielu pięknych, patriotycznych pieśni, a także wzruszających utworów lirycznych. Uczniowie starali się ukazać to, co czuli ich rodacy skuci przez 123 lata łańcuchami, naznaczeni klęskami kolejnych zrywów narodowo – wolnościowych. Całość występów uświetniło uroczyste odśpiewanie, przez wszystkich uczniów i pedagogów pieśni bliskich sercom Polaków. Na początku akademii był więc ,,Mazurek Dąbrowskiego’’, a na koniec – ,,Rota’’.

Po części artystycznej głos zabrała pani dyrektor Alicja Borkowska, która wygłosiła poruszającą przemowę o tym, że młodzież jest siłą i podporą kraju, którego nie powinna się nigdy wstydzić. Zwróciła także uwagę na to, że jeżeli młodzież nie będzie znała historii własnej ojczyzny, to przyczyni się do jej upadku, bowiem kraj bez historii umiera.

W tym dniu w szkole panował nastrój zadumy, dużo było wspomnień o losach ziemi ojczystej, o patriotach i bohaterach narodowych. Uczniowie Staszica są świadomi faktu, że są Polakami i że mają obowiązki wobec Ojczyzny.

Akademia nie odbyłaby się gdyby nie praca wielu nauczycieli – p. A. Jamroż, p. E. Dąbrowskiej, p. A. Potrzeszcz, p. A. Jańczuk, ale szczególne podziękowania należą się p. Edycie Wolańczuk, która czuwała nad występującą młodzieżą oraz każdym elementem przygotowań. Jeszcze raz dziękujemy, ale przede wszystkim… PAMIĘTAMY.

Sądzę, że takie uroczystości są niezwykle ważne dla kształtowania postaw patriotycznych wśród młodzieży.

aut. Barbara Marut, kl. II D LO

Akademia została udokumentowana przez zespół Radia RTM Staszic – partnera projektu „Reporterzy z Gotanii” realizowanego przez Stowarzyszenie Staszic.

Galeria

Odsłony: 3073

Sukcesy i osiągnęcia

Staszic: mamy laureatkę „Żywej klasyki”

22 marca 2023 roku w Polsce odbył się ogólnopolski etap XII Międzynarodowego Konkursu młodych recytatorów „Żywa klasyka” - corocznego konkursu czytania prozy w języku rosyjskim wśród młodzieży. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Fundację „Dziecięcej Dyplomacji" pod patronatem Rosyjskiego Domu w Warszawie. W ramach konkursu uczestnicy czytali na głos wybrane fragmenty prozy swoich ulubionych rosyjskich autorów. W tym roku po raz kolejny opowiadania Antona Pawłowicza Czechowa odniosły godny pozazdroszczenia sukces.

Więcej…

Zawody sportowe

IX miejsce tenisistów stołowych Staszica w województwie

Wojewódzka Licealiada w Drużynowym Tenisie Stołowym odbyła się 9 marca 2023 roku w Zespole Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju. Po wyrównanych meczach z ZS2 Kraśnik i III LO Lublina nasza drużyna w składzie: Filip Szala, Tomasz Zając i Szymon Łobocki zajęła IX miejsce w województwie. Gratulacje!!!

Więcej…

Ogłoszenia

Akademia Staśka zaprasza!

Brak opisu.

Już w najbliższy wtorek 21 lutego 2023r. o godzinie 17.00 odbędą się kolejne warsztaty, poświęcone bohaterom bajek rosyjskich.
Będą: projekcje bajek, zgadywanki, kolorowanki, układanki, odgrywanie scenek.
Serdecznie zapraszamy!

Uroczystości, wydarzenia

Szkolna Akcja „Bezpieczeństwo przede wszystkim”

W bieżącym roku szkolnym kontynuujemy szkolną akcję „BEZPIECZEŃSTWO PRZEDE WSZYSTKIM”. Zakłada ona szereg spotkań z profesjonalistami z zakresu bezpieczeństwa oraz ochrony zdrowia. Dlatego też 20 lutego 2023 r. odbyło się pierwsze z wielu zaplanowanych spotkań w ramach naszej akcji. Jako pierwszych gościliśmy strażaków z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Hrubieszowie. Podczas spotkania nasi goście przekazali uczniom wiele cennych informacji na temat przestrzegania zasad bezpieczeństwa.

Więcej…