Erasmus+ edycja 2023/2024 Aneks
Regulamin rekrutacji i uczestnictwa w projekcie akredytacji nauczyciele
Regulamin rekrutacji i uczestnictwa w projekcie akredytacji uczniowie
Formularz rekrutacyjny nauczyciel Erasmus+ Aneks
Formularz rekrutacyjny uczeń Erasmus+ Aneks
Załącznik do formularza zgłoszeniowego do programu Erasmus
Warsztaty nauczycieli w ramach ERASMUS+
Od wtorku, 18 lutego, po całodziennej poniedziałkowej podróży, grupa nauczycieli I Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie ma okazję korzystać z warsztatów metodycznych zorganizowanych ze względu na realizację projektu ERASMUS+ nr 2023-1-PL01-KA121-SCH-000119261 (w ramach aneksu) dofinansowanego przez Unię Europejską.
Świetnie przygotowane, a zarazem bardzo wymagające zajęcia mają na celu przybliżenie uczestnikom realiów panujących we Włoszech. Jednakże główną tematyką jest wielokulturowość, aspekty antropologiczne determinujące sposób myślenia jednostki, odnalezienie sposobu na dialog bez negatywnych emocji. Sesje zajmujące większą część dnia wciągają swoją problematyką i bardzo angażują.
Wieczory sprzyjają spacerom po San Cataldo, docelowym miejscu dwunastodniowego pobytu. W czasie wędrówek można z bliska podpatrzeć codzienne życie mieszkańców centralnej części Sycylii i obcować z wielowiekową i wieloaspektową, zróżnicowaną kulturowo historią tego przepięknego miasteczka.
Czas pobytu na Sycylii grupy nauczycieli I Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie biegnie nieubłaganie. Uczestnicy projektu starają się wykorzystać każdą chwilę na doskonalenie warsztatu i czerpanie z dorobku kulturowego tej największej na Morzu Śródziemnym wyspy.
W ramach czasu wolnego od zajęć nauczyciele mieli okazję odwiedzić najbardziej znane i znaczące miejsca. Podziwiali misterną, najwyższego kunsztu architekturę Syrakuz, Katanii i Palermo. Wyjątkowość tych miejsc wynika z wielowiekowego przenikania się starożytnej Grecji i Rzymu, Wschodu i Zachodu, religii chrześcijańskiej i muzułmańskiej. Ślady takiej właśnie interferencji widać w każdej dziedzinie życia – od języka przez style budowli i sposób zabudowy miast po kuchnię oraz jej przepyszne smaki i aromaty.
Grupa odważyła się także na obserwację z bliskiej odległości (oczywiście bezpiecznej) Etny, czynnego wulkanu w czasie jego wzmożonej aktywności.
Od poniedziałku znów czeka praca warsztatowa. Zajęcia będą już tym razem praktyczne, w przeciwieństwie do poprzedniego tygodnia, w którym królowała teoria. I z trudem przychodzi oswajanie się z myślą, że niedługo trzeba będzie opuścić San Cataldo i wspaniałą Sycylię.
Realizacja projektu ERASMUS+ nr 2023-1-PL01-KA121-SCH-000119261 (w ramach aneksu) dofinansowanego przez Unię Europejską.
Grupa nauczycieli I Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie zakończyła realizację projektu ERASMUS+ nr 2023-1-PL01-KA121-SCH-000119261 (w ramach aneksu) dofinansowanego przez Unię Europejską.
Ostatnie zajęcia były podsumowaniem całego dwunastodniowego przedsięwzięcia, a otrzymane certyfikaty potwierdzają zdobyte umiejętności i kwalifikacje, które z pewnością przełożą się na dalszą codzienną pracę zawodową z młodzieżą.
Sycylia żegna wspaniałą pogodą i przepięknymi krajobrazami. Do zobaczenia w Polsce.
Realizacja projektu ERASMUS+ nr 2023-1-PL01-KA121-SCH-000119261 (w ramach aneksu) dofinansowanego przez Unię Europejską.
5 maja 2025 r. rozpoczęliśmy naszą włoską przygodę! 13 uczniów klas II i III wraz z trzema opiekunami wyruszyło na Sycylię w ramach programu Erasmus+ (Nr 2023-1-PL01-KA121-SCH-000119261, aneks nr 2), realizowanego w ramach akredytacji 2022-1-PL01-KA120-SCH-000111830.
Szczęśliwie wylądowaliśmy na lotnisku w Katanii, a następnie udaliśmy się do hotelu w miejscowości Caltanissetta, która przywitała nas pięknym słońcem.
Przed nami intensywny czas pełen nowych doświadczeń: poznawania włoskiej kultury, języka oraz pracy nad międzynarodowymi projektami edukacyjnymi. Codziennie będziemy dzielić się z Wami relacjami!
6 maja rozpoczęliśmy naszą przygodę z programem Erasmus+ w Liceo Economico-Sociale Alessandro Manzoni w Caltanissette na Sycylii. Zostaliśmy serdecznie powitani przez uczniów i nauczycieli, którzy zaprezentowali nam szkołę, opowiedzieli o codziennym życiu i zwyczajach oraz zaprosili do wspólnych zajęć.
Jednym z najciekawszych punktów programu była prezentacja przygotowana przez jedną z włoskich uczennic na temat The 2030 Agenda for Sustainable Development – globalnego planu działań ONZ na rzecz zrównoważonego rozwoju. Prezentacja była bardzo inspirująca i skłoniła nas do głębszej refleksji nad przyszłością naszej planety.
Po prezentacji uczniowie zostali podzieleni na międzynarodowe grupy, w których wspólnie pracowali nad wybranymi dwoma Celami Zrównoważonego Rozwoju. Każda grupa miała za zadanie zastanowić się, jak można je wdrożyć w codziennym życiu – zarówno w szkole, jak i w lokalnej społeczności. Dyskusje były pełne kreatywnych pomysłów i rozwiązań. To była doskonała okazja do wymiany doświadczeń, nawiązania międzynarodowych przyjaźni i wspólnego działania na rzecz lepszej przyszłości.
Po południu mieliśmy okazję zwiedzić Caltanissettę – piękne miasto, w którym znajduje się nasza szkoła. Spacerowaliśmy po urokliwych uliczkach, podziwialiśmy zabytki i poznaliśmy lokalną kulturę.
Nr projektu 2023-1-PL01-KA121-SCH-000119261 (aneks nr 2) realizowany w ramach akredytacji 2022-1-PL01-KA120-SCH-000111830.
#Erasmus
#nowedoświadczenia
#Sycylia
07.05.2025 uczestnicy projektu mieli okazję odwiedzić malownicze Palermo – stolicę Sycylii. Wraz z niezwykle serdeczną i komunikatywną panią przewodnik przemierzaliśmy urokliwe uliczki miasta, zatrzymując się przy tradycyjnych stoiskach targowych, m.in. na słynnym targu Mercato di Ballarò. Mieliśmy okazję spróbować lokalnych przysmaków, takich jak arancini czy panelle, a także zakupić pamiątki, które będą przypominały nam o tym wyjątkowym dniu.
Podczas spaceru odwiedziliśmy imponującą Katedrę w Palermo (Cattedrale di Palermo) – jedno z najważniejszych dzieł architektury sakralnej na wyspie, będącą mieszanką różnych stylów architektonicznych, od normańskiego po barok. Następnie udaliśmy się w stronę reprezentacyjnego placu Piazza Pretoria, słynącego z monumentalnej fontanny zwanej "Fontanną Wstydu". Mieliśmy również okazję podziwiać zabytkowy Kościół La Martorana (Chiesa di Santa Maria dell'Ammiraglio), znany ze wspaniałych mozaik bizantyjskich oraz Teatro Massimo-największy teatr operowy we Włoszech.
Po intensywnym zwiedzaniu zabytkowego centrum Palermo udaliśmy się na relaksujący spacer po Marina Yachting – nowoczesnej przystani jachtowej położonej tuż przy historycznym sercu miasta. To wyjątkowe miejsce łączy w sobie elegancję i śródziemnomorski klimat.
Pogoda zdecydowanie nam sprzyjała – cały dzień towarzyszyło nam słońce ☀️, co dodatkowo uprzyjemniło zwiedzanie.
Po dniu pełnym wrażeń wróciliśmy do Caltanissetty, gdzie czekała na nas pyszna, lokalna kolacja, stanowiąca doskonałe zakończenie tego intensywnego i pełnego inspiracji dnia.
Nr projektu 2023-1-PL01-KA121-SCH-000119261 (aneks nr 2) realizowany w ramach akredytacji 2022-1-PL01-KA120-SCH-000111830.