Ułatwienia dostępu

        

 

20 maja 2024 rozpoczęliśmy naszą przygodę w ramach programu Erasmus+ dofinansowanego przez Unię Europejską, realizując projekt nr 2023-1-PL01-KA121-SCH-000119261 (numer akredytacji: 2022-1-PL01-KA120-SCH-000111830).

Strona główna | Necio

W projekcie bierze udział 16 uczniów klas II i III o różnych profilach nauczania i 3 nauczycieli: p. dyr. Alicja Borkowska, p. Elżbieta Dąbrowska oraz p. Sylwia Pabisiak-Zaprzała. Głównym celem projektu jest zapewnienie wysokiej jakości warunków merytorycznych, służących wszechstronnemu rozwojowi uczniów i poszerzenie międzynarodowego wymiaru kształcenia przez zwiększenie nacisku na europejski wymiar w edukacji szkolnej.

W ramach przygotowania do projektu uczniowie wzięli udział w zajęciach językowych, kulturowych, organizacyjnych i psychologicznych, których celem było przygotowanie do wizyty w Portugalii, gdzie realizujemy projekt ze szkołą Agrupamento de Escolas das Taipas.

Mobilność rozpoczęła się w naszym Hrubieszowie. Wyruszyliśmy we wspaniałych humorach na lotnisko Chopina w Warszawie. Lot do Porto dostarczył nam wiele emocji, tym bardziej że dla wielu z nas było to pierwsze doświadczenie w przestworzach. Po przyjeździe do Bragi i zakwaterowaniu w urokliwym hotelu, położonym w zabytkowym centrum Bragi, udaliśmy się na zwiedzanie miasta. Braga przywitała nas malowniczymi uliczkami, kolorowymi kamienicami i wspaniałą pogodą. Zasypialiśmy z myślami, co przyniesie kolejny dzień i pierwsze spotkanie z portugalskimi rówieśnikami.

Następny dzień spędziliśmy w szkole Escola de Caldas das Taipas, gdzie poznaliśmy nauczycieli, uczniów i sposób nauczania portugalskiego systemu oświaty. Zaprezentowaliśmy uczniom szkoły partnerskiej najważniejsze polskie zabytki, Hrubieszów i naszą szkołę. A następnie oni pokazali nam swoją szkołę, laboratoria, pracownie przedmiotowe, bibliotekę i salę gimnastyczną. Mieliśmy przyjemność poznać otwartych nauczycieli oraz nawiązać nowe znajomości z uczniami szkoły. Na koniec wspólnie zjedliśmy tradycyjny portugalski obiad w stołówce szkolnej.

Późnym popołudniem zwiedzaliśmy Katedrę w Bradze- jedną z najstarszych w Europie. Łączy ona kilka stylów architektonicznych: romański, renesansowy oraz barokowy. Zachwycił nas przepięknie wyrzeźbiony z białego kamienia ołtarz oraz organy Marceliano de Araujo-jedne z najbardziej imponujących drewnianych dzieł sztuki w Portugalii.

Pełni wrażeń wróciliśmy do hotelu, a to dopiero początek naszej niezapomnianej przygody.

 

autorki tekstu: Aleksandra Szymko, Oliwia Dziewiczkiewicz

loading...
Akademia Staśka
Akcje SU
Wycieczki
Uroczystości
Sport
Sukcesy
Wydarzenia