Połączenie sił to początek, trzymanie się razem to postęp, wspólna praca to sukces.
(Henry Ford)
29. września 2023 r. odbyło się w I Liceum Ogólnokształcącym im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie uroczyste otwarcie Ekopracowni ,,ZIELONE SERCE SZKOŁY”.
W uroczystości uczestniczyli: Starosta Powiatu Hrubieszowskiego, Pani Aneta Karpiuk, Starsza Wizytator Kuratorium Oświaty w Lublinie z Delegatury Zamość, Pani Barbara Krawczyk, Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącym im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie, Pani Alicja Borkowska, przedstawiciele rodziców, uczniów i pracowników szkoły oraz reporter radia RTM Staszic pod opieką Pana Stanisława Nowaka.
Nowocześnie wyposażona pracownia powstała dzięki środkom finansowym pozyskanym w ramach udziału szkoły w konkursie EKOPRACOWNIA – zielone serce szkoły w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej finansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie.
Przyznana dotacja w wysokości 50 000 zł wraz z wkładem własnym organu prowadzącego, czyli Powiatu Hrubieszowskiego w wysokości 5 500 zł posłużyła w całości utworzeniu, wyposażeniu i zrealizowaniu projektu.
Fundusze pozyskane na projekt ,,Ekopracownia - zielone serce szkoły” pozwoliły na wyposażenie pracowni w nowoczesne pomoce dydaktyczne. Sala została zmodernizowana i wyposażona w niezbędny sprzęt, np.: monitor interaktywny, komputer DELL Optiplex, wizualizer, mikroskopy z pełnym wyposażeniem, w tym z kamerą, zestawy preparacyjne, zestawy preparatów mikroskopowych, których część jest skorelowana z modelami 3D, cyfrowe laboratoria Labdisc, stację hydroponiczną, pojemnik do biodegradacji, zestaw programów multimedialnych z zakresu przedmiotów przyrodniczych oraz dostęp do platformy edukacyjnej dzwonek.pl. W ramach projektu zakupiono również meble – stanowiska pracy uczniów i nauczyciela, szafy do przechowywania pomocy dydaktycznych. Korzystanie z ekopracowni pozwoli na przeprowadzanie zajęć w sposób efektywny i atrakcyjny dla młodzieży, z wykorzystaniem nowoczesnych metod i technologii, zwiększy świadomość uczniów w zakresie ekologii i odnawialnych źródeł energii.
Ekopracownia przyczyni się do kształtowania wśród uczniów świadomości ekologicznej i odpowiedzialnych postaw za stan środowiska, w którym żyjemy, unowocześni pracę nauczycieli oraz uaktywni młodzież do podejmowania działań proekologicznych.
Szczególne podziękowania za pracę nad projektem należą się: Iwonie Fietko, Elżbiecie Teledze, Jarosławowi Grzeszczukowi, Arkadiuszowi Sali, Annie Pękowskiej, Annie Michalczuk, Katarzynie Smyk, Joannie Szabat, Magdalenie Kamińskiej, Elżbiecie Dąbrowskiej, Katarzynie Petruczynik, Piotrowi Kawce, Pawłowi Budzyńskiemu, Jakubowi Sowie, Kacprowi Ligajowi, Aleksandrze Szymko, Wiktorii Fili, Mateuszowi Lewickiemu, Julii Ferenc, Julii Szmyt, Filipowi Caboniowi, Emilii Wawrusiewicz, Zuzannie Biszczak, Krystianowi Kucharskiemu, Zuzannie Greszecie, Karolowi Kuczyńskiemu, Katarzynie Kudrel, Artemowi Guberukowi, Honoracie Gielecie, Karolinie Zając oraz wszystkim życzliwym ludziom, których wsparcie towarzyszyło nam na tym pierwszym, trudnym etapie realizacji projektu.
Bez Was nie byłoby naszej Ekopracowni.
M. Krupa
Zdjęcia
Link do filmu