„Więcej wiedzy, więcej zdrowia” - wykład p. prof. dr hab. Barbary Madej

22 listopada odbyło się w HDK spotkanie zorganizowane przez hrubieszowskie Stowarzyszenie Amazonki, mające na celu przybliżenie wiedzy z zakresu diagnostyki, leczenia i profilaktyki raka piersi.

 

Na zaproszenie Stowarzyszenia wykład wygłosiła p. prof. dr hab. Barbara Madej – ordynator Oddziału Chirurgii Piersi Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Lublinie. Odbiorcami odczytu były także dziewczęta ze wszystkich klas naszego liceum. Pani profesor poruszyła następujące kwestie:

- budowa anatomiczna piesi,

- metody diagnostyczne w nowotworach piersi (9nwazyjne i nieinwazyjne)

- najczęstsze zmiany w piersiach (torbiel, gruczolakowłókniak, guz liściasty, brodawczak, ropień, rak Pageta, rak piersi)

- gruczoł piersiowy mężczyzny – zachorowalność 1% wszystkich przypadków – dużo gorsze rokowania,

- typy histologiczne raka (rak in situ – 99% wyleczalności; rak inwazyjny)

- czynniki ryzyka (mutacja genów BRCA1 i BRCA2, palenie, wiek powyżej 50 r.ż., nowotwory w rodzinie, HTZ po menopauzie

- profilaktyka (pierwotna i wtórna) i jej zasady (samobadanie, badanie kliniczne)

Wykład poruszył kwestie, z którymi styka się coraz więcej dziewcząt i kobiet oraz pozwolił bez strachu spojrzeć na tę chorobę.

Galeria zdjęć

Odsłony: 603

Sukcesy i osiągnęcia

Międzynarodowy sukces uczennic Staszica!

Już po raz drugi uczennice Staszica wzięły udział w Międzynarodowym Konkursie Puszkinowskim  „Что в имени тебе моём?”  organizowanym przez Państwowy Instytut Języka Rosyjskiego im. A. S. Puszkina w Moskwie. Celem konkursu jest rozwijanie zainteresowania językiem i literaturą rosyjską .

Więcej…

Zawody sportowe

Dziewczęta ze „Staszica’’ V - ce Mistrzyniami Rejonu w koszykówce

27 marca 2019 r. w Krasnymstawie odbyła się Rejonowa Licealiada SZS w koszykówce dziewcząt. Po wygranym powiecie dziewczyny z ZS nr 2 w Hrubieszowie znalazły się wśród czterech najlepszych drużyn w rejonie.

W zawodach udział brały również zawodniczki reprezentujące Zamość, Tomaszów Lubelski oraz Krasnystaw. Mecze rozgrywane były systemem „każdy z każdym’’.

Więcej…

Ogłoszenia

Zapraszamy rodziców na spotkania

Zebranie z Rodzicami odbędzie się 9.09. 2019 r. (poniedziałek)

- kl. I i II o 16.30 – z wychowawcami

- kl. III o 15.30  - z wychowawcami, o 16.30 z dyrektorem (osoby wybrane do organizacji Studniówki)

 

Uroczystości, wydarzenia

Zajęcia integracyjne

W trosce o dobrą atmosferę i poczucie bezpieczeństwa od pierwszych dni września szczególną troską otaczamy tych, którzy rozpoczynają naukę. Trwają zajęcia integracyjne klas pierwszych, które wpisały się już w tradycję naszej szkoły. Działania integrujące stanowią ważny czynnik szeroko rozumianych oddziaływań wychowawczych. Zajęcia mają pomóc młodzieży zaadoptować się do nowych warunków w nowej szkole i klasie, w integracji z grupą.

Więcej…