• a

  a

 • q

  q

 • s

  s

 • baner nauka zabawa.png
 • baner sport 2.png
 • baner sport kosz.png
 • baner studniówka.png
 • baner uroczystości.png
 • baner z logo koło nowe.png

Wycieczka śladami hrubieszowskich żydów

     W piątek, 23 maja, mieliśmy okazję zaprezentować Hrubieszów z zupełnie innej perspektywy. Poprowadziliśmy zaproszonych gości ulicami (i uliczkami!) miasta zamieszkanymi przed drugą wojną światową przez społeczność żydowską.

     Opowiadaliśmy o codziennym życiu Żydów, o ich kulturze, religii, o zgodnym sąsiedztwie katolików, prawosławnych oraz wyznawców judaizmu. Przypomnieliśmy sylwetki znanych w kraju i za granicą, pochodzących z Hrubieszowa osób pochodzenia żydowskiego. Narracji towarzyszyły rekwizyty i plansze. Recytowaliśmy fragmenty utworów Leśmiana i Słonimskiego. Wspomnieliśmy również o Polakach, którzy ratowali Żydów w czasie wojny, oraz o współczesnych, przyjacielskich wizytach młodych Izraelitów w naszej szkole. Na ostatnim przystanku czekały na wszystkich tradycyjne ciasteczka przygotowane przez nas własnoręcznie.

     Głos zabrali zaproszeni goście: pan Kazimierz Łukiewicz podzielił się swoimi wspomnieniami związanymi z renowacją cmentarza żydowskiego, a pan Paweł Perelmuter podsumował całość i pogratulował nam zaangażowania.

     Chcemy serdecznie podziękować osobom, które pomogły w przygotowaniu i organizacji wycieczki: księżom z parafii św. Mikołaja za nagłośnienie, panu Dariuszowi Krawczukowi za zdjęcia, panu Łukaszowi Krawczykowi za cenne informacje, panu Bartłomiejowi Barteckiemu za udział w jednym z warsztatów oraz edukatorkom Forum Dialogu: pani Małgorzacie Nowickiej i pani Katarzynie Pietrzak za owocne spotkania warsztatowe.

      Na zakończenie słowa podziękowania kierujemy do wszystkich uczestników wycieczki, którzy cierpliwie przez dwie godziny wraz z nami odkrywali dawny Hrubieszów.

      Uczestnicy warsztatów Forum Dialogu

Galeria

Odsłony: 3395

Sukcesy i osiągnęcia

Staszic w programie Erasmus +

Mamy wielką przyjemność ogłosić, że otrzymaliśmy Akredytację w sektorze Edukacja szkolna w ramach Akcji 1 programu Erasmus+ w konkursie 2022 (KA120-SCH)!

Więcej…

Zawody sportowe

III miejsce w województwie

W piątek 21 października 2022 roku odbyła się Wojewódzka Licealiada w Lidze LA. Po rewelacyjnym starcie drużyna chłopców I LO w Hrubieszowie zajęła 3 miejsce uzyskując 925 pkt.

Więcej…

Ogłoszenia

Walentynki

Uroczystości, wydarzenia

Studniówka w Staszicu

Czar, elegancja i tradycja, świetna zabawa i wspaniali przyjaciele – tak z uśmiechem i zadumą mówimy dziś o niezapomnianym sobotnim wieczorze 7 stycznia 2023 r. Długo wyczekiwana przez uczniów, rodziców i nauczycieli Studniówka 2023 zapisuje się trwale w naszych wspomnieniach. Wszyscy uczestnicy balu odczuwali podniosłą atmosferę wypływającą z tradycji pielęgnowanej przez kolejne pokolenia uczniów.

Więcej…