• a

  a

 • q

  q

 • s

  s

 • baner nauka zabawa.png
 • baner sport 2.png
 • baner sport kosz.png
 • baner studniówka.png
 • baner uroczystości.png
 • baner z logo koło nowe.png

Wycieczka śladami hrubieszowskich żydów

     W piątek, 23 maja, mieliśmy okazję zaprezentować Hrubieszów z zupełnie innej perspektywy. Poprowadziliśmy zaproszonych gości ulicami (i uliczkami!) miasta zamieszkanymi przed drugą wojną światową przez społeczność żydowską.

     Opowiadaliśmy o codziennym życiu Żydów, o ich kulturze, religii, o zgodnym sąsiedztwie katolików, prawosławnych oraz wyznawców judaizmu. Przypomnieliśmy sylwetki znanych w kraju i za granicą, pochodzących z Hrubieszowa osób pochodzenia żydowskiego. Narracji towarzyszyły rekwizyty i plansze. Recytowaliśmy fragmenty utworów Leśmiana i Słonimskiego. Wspomnieliśmy również o Polakach, którzy ratowali Żydów w czasie wojny, oraz o współczesnych, przyjacielskich wizytach młodych Izraelitów w naszej szkole. Na ostatnim przystanku czekały na wszystkich tradycyjne ciasteczka przygotowane przez nas własnoręcznie.

     Głos zabrali zaproszeni goście: pan Kazimierz Łukiewicz podzielił się swoimi wspomnieniami związanymi z renowacją cmentarza żydowskiego, a pan Paweł Perelmuter podsumował całość i pogratulował nam zaangażowania.

     Chcemy serdecznie podziękować osobom, które pomogły w przygotowaniu i organizacji wycieczki: księżom z parafii św. Mikołaja za nagłośnienie, panu Dariuszowi Krawczukowi za zdjęcia, panu Łukaszowi Krawczykowi za cenne informacje, panu Bartłomiejowi Barteckiemu za udział w jednym z warsztatów oraz edukatorkom Forum Dialogu: pani Małgorzacie Nowickiej i pani Katarzynie Pietrzak za owocne spotkania warsztatowe.

      Na zakończenie słowa podziękowania kierujemy do wszystkich uczestników wycieczki, którzy cierpliwie przez dwie godziny wraz z nami odkrywali dawny Hrubieszów.

      Uczestnicy warsztatów Forum Dialogu

Galeria

Odsłony: 3877

Sukcesy i osiągnęcia

Włącz REC: Radio, Edukację i Czas na rozwój! - zadanie wykonane!

Redaktorzy szkolnego radia RTM Staszic wraz ze Stowarzyszeniem Staszic 31. maja 2023 r. zakończyli realizację zadania publicznego “Włącz REC: Radio, Edukację i Czas na rozwój!” dofinansowanego przez Powiat Hrubieszowski kwotą 5000 zł. Paulina Belina z kl. 3e, Aleksandra Szabat z kl. 3c i Sebastian Borek z kl. 3b pod opieką Pani Joanny Szabat - opiekuna radia RTM Staszic i sekretarza Stowarzyszenia Staszic przez kilka miesięcy cierpliwie i z dużym zaangażowaniem wykonywali kolejne zadania.

Więcej…

Zawody sportowe

Srebro i brąz na zawodach wojewódzkich podczas Festiwalu Sztafet

15 czerwca 2023 roku w Lublinie odbył się Wojewódzki Finał Licealiady w Festiwalu Sztafet. Znakomicie zaprezentowali się uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie zajmując miejsca na podium! Gratulacje!!!

Więcej…

Ogłoszenia

Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/24